Inter MX di Italia – Ο A.Cairoli κερδίζει τον πρώτο αγώνα(video)

Ο πρώτος αγώνας του πρωταθλήματος Internazionali di Italia που πραγματοποιήθηκε στην πίστα της Riola στην Σαρδηνία όπου  ο Antonio Cairoli κέρδισε την ΜΧ1 και το μικτό σκέλος της Elite μπροστά σε 11.000 θεατές. Στην MX2 ο Harri Kulas έφυγε νικητής και προηγείται της βαθμολογίας ενώ στα 125 ο καναδός Kade Walker κέρδισε και τα δύο σκέλη.Εντυπωσιακό ξεκίνημα για το ιταλικό πρωτάθλημα τριών αγώνων Internazionali ΜΧ di Italia στην Σαρδηνία με το κοινό να φτάνει τις 11.000 θεατές που ήρθαν να απολαύσουν τον εθνικό ήρωα του ιταλικού motocross, Antonio Cairoli. O έξι φορές παγκόσμιος πρωταθλητής δεν τους απογοήτευσε κερδίζοντας την κατηγορία ΜΧ1 μετά από όμορφη μάχη με τον ομόσταυλο στην ΚΤΜ Ken deDycker ενώ δεν δυσκολεύτηκε να πάρει και το μικτό σκέλος Elite. Σε καλή κατάσταση έδειξε πως είναι ο βέλγος deDycker τερματίζοντας και τις δύο φορές στην δεύτερη θέση, με τους Evgeny Bobryshev και τον περσινό νικητή του θεσμού Stefen Frossard να βρίσκουν τον δρόμο για την πρώτη τριάδα. Καλό το ξεκίνημα και για τον David Philippaerts με την καινούργια του ομάδα Gariboldi και την νέα του μοτοσυκλέτα Honda.

O Α.Cairoli χαιρετάει το ένθερμο κοινό της Riola.

Στην ΜΧ2 διακρίθηκαν οι Harri Kullas που πήρε τον αγώνα με δεύτερο τον Christophe Charlier ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο πρωταθλητής ADAC Jeremy Seewer με τον ανεβασμένο Ivo Monticelli να έρχεται τέταρτος.

Στην κατηγορία των 125 που δεν συμμετείχαν στην μικτή κατηγορία Elite, τα δύο σκέλη κέρδισε ο Walker. Στοην κατηγορία συμμετείχαν και δύο γνωστοί μας βούλγαροι  από το ελληνικό πρωτάθλημα, ο Ivan Petrov που τερμάτισε  στο σύνολο 14ος και ο Michael Ivanon που κατετάγη στην 19η θέση.

Δηλώσεις Α.Cairoli :“Είμαι χαρούμενος με τη νίκη μου στην Riola. Η διαδρομή ήταν πολύ ωραία και καλά προετοιμασμένη, αλλά πάνω απ ‘όλα υπήρχε ένα τεράστιο κοινό. Πολλοί οπαδοί ήρθαν για να με χαιρετήσουν. Όσο για τον αγώνα είμαι ικανοποιημένος με τη διπλή επιτυχία, εξακολουθώ να είμαι σε καλή κατάσταση στην άμμο καθώς κατάφερα να κερδίσω και τους δύο αγώνες. Στην MX1 πάλεψα με τον Ken και το απόλαυσα, φτάσαμε μέχρι τον τερματισμό και κέρδισα ενώ στην Elite είχα καλό ξεκίνημα και μετά από λίγο είχα μια καλή διαφορά που την κράτησα μέχρι το τέλος. Τώρα θα επιστρέψω στο σπίτι μου στην Ρώμη και το ερχόμενο Σάββατο θα πάμε στον επόμενο αγώνα στην Malagrotta με στόχο να παραμείνω στην κορυφή. “