MXGP – Δυναμική επιστροφή του A.Cairoli στην Βραζιλία(video)

To Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross συνεχίστηκε με τον έβδομο γύρο στην πίστα Beto Carrero στην Βραζιλία όπου ο Antonio Cairoli(φωτό) επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο GP, κερδίζοντας το σκέλος της ΜΧ1 αλλά και τον τελευταίο φετινό Super Τελικό. Στην ΜΧ2 ο Jeffrey Herlings κέρδισε την κατηγορία όμως έχασε το πρώτο του φετινό σκέλος σπάζοντας το σερί του.

Κατηγορία ΜΧ1
Με μια καλή εκκίνηση στο πρώτο σκέλος ο Antonio Cairoli απέφυγε τα προβλήματα του Σαββάτου στα προκριματικά και έβαλε τις βάσεις για την επιστροφή του στο πρώτο σκαλί του βάθρου. Ο ιταλός οδήγησε το σκέλος από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό αφήνοντας πίσω του τον pole man του Σαββάτου Max Nagl να μάχεται για την δεύτερη θέση με έναν άλλο ιταλό τον Davide Guarnery.Τελικά ο Nagl πήρε την δεύτερη θέση ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε μετά από μέτρια εκκίνηση ο Clement Desalle.
Μετά την ακύρωση του GP του Μεξικό, ο αγώνας της Βραζιλίας ήταν το τελευταίο φετινό  GP που θα υπήρχε η διαδικασία του Super Τελικού. Την εκκίνηση του Τελικού πήρε ο Kevin Strijbos κρατώντας την πρωτοπορία με δυνατό ρυθμό μέχρι και τους τελευταίους γύρους. Με τρεις γύρους να απομένουν ο Cairoli από την δεύτερη θέση έκανε την επίθεση του περνώντας τον Strijbos κερδίζοντας έτσι τον Τελικό και το GP. Ο Strijbos με τερματισμούς 6-2 κατάφερε να πετύχει το δεύτερο φετινό του βάθρο αυτήν την φορά ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Με δύο τρίτες θέσεις ο Deasalle ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ενώ ο τέταρτος στο σύνολο τερμάτισε ο Nagl χάνοντας στην ισοβαθμία με τον Strijbos. Οι κακές εκκινήσεις σε μια δύσκολη πίστα για προσπέραση οδήγησαν τον νικητή των δύο προηγούμενων GP Gautier Paulin να τερματίζει με δυσκολία στην τέταρτη θέση και στα δύο σκέλη. Στο τέλος της ημέρας ο Paulin ήταν πέμπτος μπροστά από τον έκτο Jeremy vanHorebeek(5-8) που έδωσε πολλές σκληρές μάχες

10 Simpson, Shaun TM 19

Μετά το GP της Βραζιλίας ο J.Herlings έχει ακόμα έναν λόγο να μην του αρέσει η διαδικασία του Super Τελικού.

Οι φόβοι του Jeffrey Herlings για την διαδικασία του Super Τελικού επιβεβαιώθηκαν αφού από ότι φαίνεται δεν επιτεύχθει ο στόχος της μάχης μεταξύ των κορυφαίων οδηγών των δύο κατηγοριών ΜΧ1 και ΜΧ2 αφού οι της ΜΧ2 έχουν σημαντικό μειονέκτημα κάτι που αποτυπώθηκε και σε αυτόν τον αγώνα στο πρόσωπο του πρωταθλητή της ΜΧ2. Τα προβλήματα για τον ολλανδό ξεκίνησαν από το Σάββατο όπου μια πτώση τον έφερε να χάνει την πρώτη θέση στα προκριματικά ενώ και την Κυριακή στο σκέλος της ΜΧ2  είχε πολύ κακή εκκίνηση καταφέρνοντας αργά να φτάσει στην πρώτη θέση την οποία και κατέκτησε. Μέχρι να τους περάσει ο Herlings όμορφη ήταν η μάχη των Alexander Tonkov, Glenn Coldenhoff και Jake Nichols. Τελικά δεύτερος τερμάτισε ο Coldenhoff με τρίτο τον Nichols. Στον Super Τελικό τα προβλήματα του Herlings συνεχίστηκαν με μια άσχημη πτώση στην πρώτη στροφή όπου τραυματίστηκε ελαφρά αλλά συνέχισε τον αγώνα. Τερματίζοντας στην δέκατη θέση του Super Τελικού ο Jose Butron ήταν ο πρώτος  για την κατηγορία της ΜΧ2 κάτι που τον έφερε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου για το GP. Μετά από ένα δύσκολο αγώνα ο Herlings κατάφερε να τερματίσει στην 13 θέση η οποία ήταν η δεύτερη θέση για την ΜΧ2 κάτι που τον έφερε να χάνει στην κατηγορία το πρώτο του σκέλος αλλά ευτυχώς δεν του στοίχισε την πρώτη θέση στο GP. Με τερματισμούς 4-3 πάντα στην κατηγορία, ο Jordi Txtier ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου αφήνοντας τέταρτο στο σύνολο τον  Glenn Coldenhoff(2-12),πέμπτο τον Dean Ferris(5-6) και έκτο τον Christophe Charlier(11-4).