O E.Tomac βασιλιάς στο Παρίσι

O διάσημος ευρωπαϊκός αγώνας Supercross de Bercy αναγκάστηκε φέτος να αλλάξει εγκατάσταση και από το στάδιο του Bercy βρέθηκε στο γήπεδο της Lille. Παρόλα αυτά η επιτυχία ήταν εξίσου μεγάλη με τους προηγούμενους αγώνες του θεσμού, προσελκύωντας μεγάλα ονόματα από Αμερική και Ευρώπη. Νικητές στο τέλος του διήμερου αγώνα αναδείχτηκαν οι Eli Tomac στην SX1 και Maxime Desprey στην SX2 ενώ το τρόπαιο των εθνών πήρε η Αμερική.

O SX Βασιλιάς του Παρισιού.

SX1
H παρουσία του Εli Tomac στο Παρίσι ήταν εκπληκτική. Πήρε σχεδόν όλες τις εκκινήσεις στα τέσσερα σκέλη αλλά και στους διαγωνισμούς του Americaine και Superpole ενώ είχε και τον ταχύτερο χρόνο και τις δύο ημέρες. Σαν αποτέλεσμα, ήταν να πάρει άνετα και τους τέσσερις τελικούς, Σάββατο και Κυριακή, κερδίζοντας επίσης την Superpole και το Americaine. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο δύο φορές νικητής του θεσμού Justin Barcia που δεν ξεκίνησε καλά το Σάββατο έχοντας πτώση στην εκκίνηση με τον Christophe Pourcel στο πρώτο σκέλος, όμως στα υπόλοιπα τρία κατάφερε να βρει ρυθμό και να περάσει στην πρώτη τριάδα πετυχαίνοντας τερματισμούς 8-3-2-2. Με σταθερούς τερματισμούς ο Malcolm Stewart(3-4-4-5) ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Weston Peick(12-11-3-3) με την καινούργια του ομάδα JGR Yamaha όπως και ο Justin Brayton(13-2-13-14) με την BTO Sports KTM. Από τους Γάλλους, ο Fabien Izoird ήταν ο καλύτερος τερματίζοντας στην τέταρτη θέση του συνόλου αλλά εντυπωσίασαν πάνω σε μοτοσυκλέτα 450 οι Dylan Ferrandis και Jordy Tixier.

2014 king of bercy

To βάθρο της SX2.

SX2
Και στην μικρή κατηγορία είχαμε μονοπώλιο της πρώτης θέσης με τον Maxime Desprey να κερδίζει άλλοτε εύκολα και άλλοτε δύσκολα τα τέσσερα σκέλη. Ο μόνος που μπόρεσε να του αντισταθεί ήταν ο Thomas Do που προσπάθησε αλλά τελικά δεν κατάφερε να κερδίσει κάποιο σκέλος. Ο Γάλλος τερμάτισε στην δεύτερη θέση με τερματισμούς 3-2-2-2. Για την τρίτη θέση έγινε μεγάλη μάχη μεταξύ των Ben Watson και Josse Sallefranque. Οι δύο οδηγοί ισοβάθμησαν αλλά ο Βρετανός Watson πήρε την τρίτη θέση έχοντας καλύτερα αποτελέσματα στα τελευταία σκέλη.