ΜΧGP – Κέρδισε το θέαμα(video)

FebvreSat_MXGP_10_F_2016O δέκατος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Motocross 2016 εξελίχθηκε με χολιγουντιανό σενάριο όπου ο περσινός πρωταθλητής Romain Febvre κέρδισε μέσα στην πατρίδα του στο St. Jean d’Angely το GP της Γαλλίας. Αν και ο Jeffrey Herlings κέρδισε και τα δύο σκέλη της ΜΧ2 ωστόσο τα πράγματα για τον Ολλανδό δεν ήταν εύκολα.

Κατηγορία ΜΧGP
Η μάχη που όλοι περίμεναν την φετινή χρονιά έγινε στο γαλλικό GP. O περσινός πρωταθλητής της MXGP Romain Febvre και ο περσινός πρωταθλητής της ΜΧ2 και πρωτοπόρος της βαθμολογίας Tim Gajser διεκδίκησαν την πρώτη θέση του αγώνα με συγκλονιστικές μονομαχίες για την πρώτη θέση κυρίως στο πρώτο σκέλος. Το σενάριο δεν θα μπορούσε να εξελιχθεί καλύτερα με τον Febvre(2-1) να τερματίζει οριακά πίσω από τον Gajser στο πρώτο σκέλος και να κερδίζει στο τέλος το δεύτερο σκέλος προκαλώντας ντελίριο στο γαλλικό κοινό. Από την μεριά του ο Tim Gajser(1-2) δεν φεύγει απογοητευμένος από τον αγώνα με την δεύτερη θέση καθώς διατήρησε το βαθμολογικό του προβάδισμα στην βαθμολογία. Σταθερός επισκέπτης του βάθρου στους τελευταίους αγώνες ο Evgeny Bobryshev(4-3) με καλές εκκινήσεις και παλεύοντας σε κάθε σκέλος για την πρώτη τριάδα.

FebvreSat_MXGP_10_F_2016

Οι εκκινήσεις καθόρισαν την πορεία του Antonio Cairoli(3-7). Έφυγε καλά μετά την εκκίνηση στο πρώτο σκέλος που έδειξε να είναι αρκετά γρήγορος όχι όμως στον βαθμό των Febvre-Gajser. Στο δεύτερο σκέλος έπεσε στην εκκίνηση και λίγο αργότερα στην προσπάθεια του να περάσει τον Max Nagl τερματίζοντας τελικά στην τέταρτη θέση της ημέρας. Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Celment Deaslle(8-4) με έκτο τον Glenn Coldenhoff(9-5) που επέστρεψε στην πρώτη εξάδα.

Αποτελέσματα St. Jean d’Angely ΜΧGP: 1. Romain Febvre (FRA, YAM), 47 2. Tim Gajser (SLO, HON), 47 p.; 3. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 38  4. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 34 5. Clement Desalle (BEL, KAW), 31  6. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 28  7. Valentin Guillod (SUI, YAM), 28 8. Maximilian Nagl (GER, HUS), 25  9. Jordi Tixier (FRA, KAW), 21  10. Dennis Ullrich (GER, KTM), 19

Κατηγορία MX2
Οι ελπίδες του γαλλικού κοινού για μια νίκη του συμπατριώτη τους Dylan Ferrndis έσβησαν γρήγορα στο πρώτο σκέλος όταν έπεσε και έμεινε πολύ πίσω. Όμως ένας άλλος Γάλλος πήρε τα ηνία του αγώνα και διεκδίκησε στην νίκη από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας και αήττητο φέτος Jeffrey Herlings. Ο Benoit Paturel(2-3) έδωσε σκληρές μάχες και στα δύο σκέλη και προσπάθησε να κρατήσει τον Jeffrey Herlings πίσω του όταν αυτός είχε μείνει πίσω στο δεύτερο σκέλος.

Paturel_MXGP_10_F_2016(1)

Ο Herlings(1-1)  τελικά πήρε ακόμα μια διπλή νίκη με τον Paturel να ανεβαίνει στο δεύτερο σκαλί του βάθρο κάτω από επιδοκιμασίες. Επιστροφή στο βάθρο για τον Jeremy Seewer(3-4) μετά από δύο δυνατά σκέλη. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Pauls Jonass(4-4) που δεν διανύει και την καλύτερη του περίοδο στο πρωτάθλημα ενώ πέμπτος τερμάτισε ο Ferrandis(6-7) που ταλαιπωρήθηκε στις εκκινήσεις. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Alexandr Tonkov(4-10) με σταθερό ρυθμό και στα δύο σκέλη αλλά και με πτώσεις που του στοίχησαν.

Αποτελέσματα St. Jean d’Angely ΜΧ2: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 50 2. Benoit Paturel (FRA, YAM), 42 3. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 38 4. Pauls Jonass (LAT, KTM), 32 5. Dylan Ferrandis (FRA, KAW), 29 6. Aleksandr Tonkov (RUS, YAM), 29  7. Brian Bogers (NED, KTM), 27 8. Samuele Bernardini (ITA, TM), 24 9. Max Anstie (GBR, HUS), 22  10. Petar Petrov (BUL, KAW), 20