AMA/FIM SX – ΤΡΙΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ Ε.TOMAC, O Z.OSBORNE ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΑΓΩΝΑ ΤΗΣ ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΑΚΤΗΣ

Ο έβδομος αγώνας του AMA/FIM Supercross 2018 παρουσίασε και αυτός εκπλήξεις με σημαντικούς οδηγούς του πρωταθλήματος να αντιμετωπίζουν προβλήματα στο Arlington. Αυτή την φορά όλα πήγαν καλά για τον Eli Tomac κερδίζοντας την τρίτη του φετινή νίκη αλλά πολύ καλό ξεκίνημα είχε και ο περσινός πρωταθλητής της Ανατολικής Ακτής στα 250 Zach Osborne, κατακτώντας τον πρώτο αγώνα.

Ο E.Tomac ξέρει ότι οι νίκες δεν φτάνουν για να καλύψει 70 βαθμούς από την κορυφή της βαθμολογίας αλλά είναι το μόνο πράγμα που μπορεί να κάνει από την μεριά του. Πήρε την τρίτη του φετινή, πέρσι είχε εννιά και δεν έφτασαν.

Το πρωτάθλημα πήρε για άλλη μια φορά περίεργη τροπή με τον Ken Roczen να κάνει τελικά χειρουργείο μέσα στην εβδομάδα μετά τον τραυματισμό του στο San Diego και να μην μπορεί να συμμετάσχει στον αγώνα του Alrington πέφτοντας από την πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Όμως προβλήματα αντιμετώπισε και ο δεύτερος του βαθμολογικού πίνακα Justin Barcia όταν ο Tyler Bowers προσγειώθηκε στο τιμόνι του στα προκριματικά τραυματίζοντας τον στο χέρι και βγάζοντας τον ουσιαστικά εκτός αγώνα και ίσως εκτός πρωταθλήματος. Η τύχη όμως γύρισε για τον Eli Tomac που ήταν ταχύτατος ολόκληρη την ημέρα και κατάφερε να πάρει την εκκίνηση στο Arlington οδηγώντας στην πρώτη θέση από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό. Σχετικά νωρίς πίσω του στην δεύτερη θέση, βρέθηκε ο Marvin Musquin που όμως δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον πρωτοπόρο.  Για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα ο Blake Baggett τερμάτισε στην τρίτη θέση οδηγώντας και αυτός από την αρχή σε αυτή τη θέση ενώ ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Jason Anderson κατάφερε μετά την πτώση του στους πρώτους γύρους να μαζέψει θέσεις και να τερματίσει τέταρτος. Σταθερό αγώνα για τον Cole Seely στην πέμπτη θέση ενώ ο Cooper Webb οδήγησε δυνατά για την έκτη θέση της μεγάλης κατηγορίας

10. Justin Brayton, Mint Hill, N.C., Honda
O Z.Osborne έδειξε γιατί φορούσε τον άσσο στο Arlington.
Κατηγορία 250 Ανατολής
Δυνατές μάχες πραγματοποιήθηκαν στον πρώτο αγώνα των 250 Ανατολής με τον περσινό πρωταθλητή Zach Osborne να μην έχει καλή εκκίνηση και να πραγματοποιεί εντυπωσιακή άνοδο στην κατάταξη του αγώνα. Στο τέλος κατάφερε να κερδίσει την μάχη με τον RJ Hampshire και να πάρει την πρώτη νίκη της χρονιάς. Μετά το λάθος του Hampshire και έχοντας επικρατήσει της μάχης με τον James Decotis, ο Colt Nichols πήρε την δεύτερη θέση με τον Decotis τρίτο. Ο Hampshire τερμάτισε τελικά τέταρτος με τον Jeremy Martin να ανακάμπτει μετά από κακή εκκίνηση για την πέμπτη θέση της ημέρας. Στην έκτη θέση τερμάτισε ο Jordon Smith.