3ος Γύρος Γαλλικού Πρωταθλήματος Elite (video)

Τα τελευταία χρόνια το Γαλλικό πρωτάθλημα motocross θεωρείται ένα από τα καλύτερα παγκοσμίως αφού από εκεί έχουν βγει αρκετοί παγκόσμιοι πρωταθλητές όπως ο Marvin Musquin που κατέκτησε πέρσι το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της ΜΧ2. Ο ίδιος οδηγός ήταν και ο πρωταθλητής Γαλλίας για την κατηγορία ΜΧ2 ενώ πολλοί λίγοι γνωρίζουν ότι ο David Vuillemin ήταν μετά από πολλά χρόνια ξανά πρωταθλητής Γαλλίας στην ΜΧ1.

Όπως γίνεται και στο Βελγικό πρωτάθλημα οι κατηγορίες ΜΧ1 και ΜΧ2 αγωνίζονται σε τρία σκέλη που όμως στην Γαλλία αγωνίζονται μαζί σε ενιαία ΜΧ1 και ΜΧ2 με τον χαρακτηρισμό Elite. Στο τέλος της ημέρας υπάρχει συνολικός νικητής αλλά και ανά κατηγορία.

Εκκίνηση με τους A.Boissiere #10, X.Boog #121, N.Aubin #131 Max Nagl #12.

Φέτος στον θεσμό έχουν πραγματοποιηθεί τρεις αγώνες όπου οι οδηγοί της Kawasaki Xavier Boog, και Gragory Aranda έχουν κυριαρχήσει στα περισσότερα σκέλη αλλά σφήνα έχει μπει ανάμεσα τους στην βαθμολογία ο Anthony Boissiere της ΚΤΜ με τους σταθερούς του τερματισμούς. Οι Boog, Boissiere και Aranda είναι η πρώτη τριάδα στην κορυφή της βαθμολογίας Elite αλλά και ΜΧ1 ενώ για την ΜΧ2 τα καλύτερα αποτελέσματα έχει φέρει ο πρωταθλητής της κατηγορία το 2008 Stephen Frossard με τον Βέλγο Jeremy Van Horebeek που ακολουθεί το γαλικό πρωτάθλημα, δεύτερο.