AMA MX – Δύο στα δύο για τον R.Villopoto πρώτη νίκη του Eli Tomac(video)

Το ΑΜΑ Motocross έφυγε από τις πεδιάδες της Καλιφόρνια και πέρασε στα Βραχώδη Όροι του Κολοράντο και την πίστα του Thunder Valley για τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Εκεί ο Ryan Villopoto ξεπέρασε την αντίσταση των Ryan Dungey και Justin Barcia κερδίζοντας δύο ακόμα σκέλη στα 450cc. O τοπικός Eli Tomac ήταν ο νικητής του αγώνα των 250cc προβάλλοντας αντίσταση στο δυνατό ξεκίνημα του Ken Roczen.

Κατηγορία 450cc
Ποιος θα κερδίσει φέτος τον Ryan Villopoto; Είναι ένα ερώτημα που θα μπορούσε να είχε ένα όνομα, αλλά όχι στους δύο πρώτους γύρους του πρωταθλήματος. Ο Ryan Villopoto έδωσε ακόμα ένα ρεσιτάλ προσπεράσεων στο Thunder Valley με τον εκπληκτικό τρόπο που ακολουθεί γραμμές μέσα στην πίστα. Τι κι αν ο Justin Barcia πήρε και τις δύο εκκινήσεις, κάτι που είχε δηλώσει ότι ήθελε για να μπορεί να διεκδικήσει την νίκη, ο Villopoto κατάφερε να ξεπεράσει κάποια λάθη στην αρχή του πρώτου σκέλους και μεθοδικά και υπομονετικά αναρριχήθηκε στην πρώτη θέση και στα δύο σκέλη.  Ο φετινός του αντίπαλος όπως ο ίδιος είχε δηλώσει, ο περσινός πρωταθλητής Ryan Dungey δεν κατάφερε να κρατήσει για πολύ πίσω του τον RV, καταλαμβάνοντας και  στα δύο σκέλη την δεύτερη θέση. Ο Barcia αν και σε εξαιρετική θέση μετά τις εκκινήσεις του έμεινε τρίτος στο πρώτο σκέλος και τέταρτος πίσω από τον James Stewart στο δεύτερο σκέλος πετυχαίνοντας με αυτούς τους τερματισμούς το πρώτο του φετινό βάθρο(τρίτος). Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Trey Canard με τερματισμούς 4-5 και αυτός όπως και ο ομόσταυλος του Barcia μετά από καλές εκκινήσεις ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν ο πέμπτος Mike Alesi (6-6) και ο έκτος από το παγκόσμιο πρωτάθλημα Clement Desalle(15-3). Ο άλλος οδηγός του παγκοσμίου Kevin Strijbos με τερματισμούς 10-8 πήρε την ένατη θέση. Οι Desalle, Strjbos και Stewart είχαν προβλήματα με πτώσεις στο πρώτο σκέλος κάτι που εξηγεί τις κακές επιδόσεις τους στο πρώτο σκέλος.

Προς το παρόν, δεν ακολουθεί κανένας τον R.Villopoto.

Κατηγορία 250cc
Όπως έκανε στο πρώτο σκέλος του Hangtown ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ken Roczen μπήκε δυνατά και στο Thunder Valley περνώντας νωρίς τον Zach Osborne που είχε πάρει την εκκίνηση και οδηγώντας στην πρώτη θέση από τον πρώτο μέχρι και τον τελευταίο γύρο. Όμως δεν ήταν αυτή την φορά και τόσο εύκολο αφού ο τοπικός Eli Tomac κατάφερε στους τελευταίους γύρους να πλησιάσει τον γερμανό σε απόσταση βολής αλλά  μια πτώση στον τελευταίο γύρο του στέρησε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρώτη θέση. Πήρε όμως το αίμα του πίσω στο δεύτερο σκέλος αφού ήταν αυτός που οδήγησε το σκέλος από τον πρώτο γύρο μέχρι και τον τελευταίο. Η νίκη αυτή χάρισε την γενική του αγώνα στον Tomac που πέρασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Όσο για τον Roczen τα πράγματα ήταν πολύ δύσκολα στο δεύτερο σκέλος αφού βρέθηκε να δίνει μια σκληρή μάχη με τον Osborne την οποία και έχασε στο τέλος. Ο Roczen όμως ήταν δεύτερος στο τέλος της ημέρας με τερματισμούς 1-3 ενώ ο Osborne πήρε τελικά την τρίτη θέση στο βάθρο παρά την πτώση του στο πρώτο σκέλος και με εκπληκτική επίδοση στο δεύτερο. Δύσκολα τα βρήκε και στο Thunder Valley ο Marvin Musquin αυτήν την φορά από τον πιτσιρικά Cooper Webb(17 χρονών) που του πήρε την τρίτη θέση στο πρώτο σκέλος αλλά ήταν άτυχος στο δεύτερο(πτώση). Ο γάλλος έμεινε και στο Κολοράντο με δύο τέταρτες θέσεις, ενώ επίσης μακριά από τις πρώτες θέσεις έμεινε και ο περσινός πρωταθλητής Blake Baggett(9-5) τερματίζοντας πέμπτος στον αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ένας άλλος πιτσιρικάς ο Jeremy Μartin τερματίζοντας 8-6 στα σκέλη για την έκτη θέση του συνόλου.

Δεύτερος αγώνας, δεύτερος διαφορετικός νικητής στα 250cc! Αυτή την φορά ήταν ο Tomac.