ΑΜΑ ΜΧ – Οι τελευταίοι νικητές του Southwick

Οι Ryan Dungey(φωτό) και Eli Tomac έγιναν οι τελευταίοι νικητές της πίστας τους Southwick, κερδίζοντας τον έκτο αγώνα του AMA Motocross στις κατηγορίες 450 και 250 αντίστοιχα. Η θρυλική πίστα, η μόνη στο πρωτάθλημα με άμμο, δεν θα φιλοξενήσει ξανά αγώνα καθώς αλλάζει ιδιοκτησιακό καθεστώς.

Κατηγορία 450cc
Το κλείσιμο της πίστας του Southwick ήταν το ένα απογοητευτικό γεγονός, το δεύτερο ήταν ότι αυτό σημαίνει και την τελευταία εμφάνιση στο εθνικό πρωτάθλημα του βετεράνου θρύλου της περιοχής John Dowd, που στα 48 του χρόνια συνέχισε να αγωνίζεται στην αγαπημένη του πίστα.  Ο ίδιος δήλωσε ότι κάθε χρόνο λέει στην γυναίκα του ότι θα είναι η τελευταία φορά που συμμετέχει αλλά κάθε χρόνο το πάθος του για το άθλημα τον φέρνει στην μπάρα της εκκίνησης. Αυτήν την φορά δεν της είπε τίποτα γιατί πολύ απλά δεν χρειάστηκε αφού και η ίδια γνώριζε για το κλείσιμο της πίστας. O Dowd στην τελευταία του εμφάνιση δεν τερμάτισε το πρώτο σκέλος λόγω μηχανικής βλάβης ενώ στο δεύτερο σκέλος πήρε δύο βαθμούς τερματίζοντας στην 19η θέση.  Στον αγώνα τώρα το πρώτο σκέλος της κατηγορίας ήταν ένα από τα πιο απρόβλεπτα της χρονιάς με εναλλαγές των πρώτων θέσεων μέχρι και την καρό σημαία. Την εκκίνηση και πρωτοπορία πήρε ο James Stewart έχοντας πίσω του τον Andrew Short και τον Bret Metcalfe που ήρθε από το πρωτάθλημα του Καναδά μόνον για αυτόν τον αγώνα. Οι δύο Ryan, Villopoto και Dungey έμπλεξαν στην πτώση της πρώτης στροφής και προσπαθούσαν να ανέβουν θέσεις. Στον ένατο γύρο ο Stewart είχε μια άσχημη πτώση που τον ανάγκασε τελικά να εγκαταλείψει και να παραχωρήσει την πρωτοπορία στον Short. Ο Short θα την κρατούσε με την σειρά μέχρι και τον προτελευταίο γύρο όταν τον πέρασε ο Dungey που είχε ανακάμψει από την 15η όπου ξεκίνησε. Νικητής του σκέλους ήταν τελικά ο Dungey με τον Short οριακά πίσω του στην δεύτερη θέση ενώ δεν βρισκόταν μακριά και ο τρίτος Justin Barcia που κέρδισε την μάχη από τον τέταρτο Villopoto(που είχε και δεύτερη πτώση) και τον πέμπτο Metcalfe. Στο δεύτερο σκέλος ο Villopoto δεν άφησε περιθώρια στον συναγωνισμό φεύγοντας μπροστά αμέσως μετά την εκκίνηση, κερδίζοντας χαρακτηριστικά το σκέλος από τον Dungey που κατάφερε να τον ακολουθήσει για μερικούς γύρους μέχρι να αρκεστεί στην δεύτερη θέση. Τρίτος ήταν από την αρχή ο Barcia καταφέρνοντας να κρατήσει πίσω του στην τέταρτη θέση τον J.Stewart. Στο τέλος της ημέρας ο Dungey πήρε την τρίτη του φετινή νίκη με τερματισμούς 1-2 με δεύτερο τον Vilopoto(4-1) και τρίτο τον Barcia(3-3).

10. Josh Grant – YAM – 13/11

O Eli Tomac κατάφερε να κερδίσει και να μειώσει την βαθμολογική διαφορά στο Southwick.

Κατηγορία 250cc
Ένας εκρηκτικός Eli Tomac κατάφερε να κυριαρχήσει στο πρώτο σκέλος παίρνοντας νωρίς την πρωτοπορία από τους Wil Hahn και Jimmy Decotis(που επέστρεψε από το παγκόσμιο πρωτάθλημα ΜΧ2) και κατάφερε να διαφυλάξει την δεύτερη θέση στο δεύτερο σκέλος στον δρόμο του για την κατάκτηση του δεύτερου φετινού του αγώνα. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ken Roczen εκτός από μια ίωση που τον ταλαιπωρεί τις τελευταίες εβδομάδες, ταλαιπωρείται και από κακές εκκινήσεις που στο πρώτο σκέλος τον έκαναν να δουλέψει σκληρά για την τρίτη θέση ενώ στο δεύτερο τα πράγματα πήγαν καλύτερα με την κατάκτηση του σκέλους για την δεύτερη θέση στο τελικό σύνολο. Αντίθετα μπροστά και στα δύο σκέλη βρέθηκε μετά την εκκίνηση ο Zach Osborne όμως στο πρώτο σκέλος έχασε πολλές μάχες τερματίζοντας πέμπτος ενώ στο δεύτερο σκέλος πήρε την τρίτη θέση που τον έφερε στο τρίτο σκαλί του βάθρου του Southwick. Αν και στο πρώτο σκέλος ο περσινός πρωταθλητής Blake Baggett  οδήγησε σταθερά και ήταν και λίγο τυχερός στο τέλος που ο Roczen είχε μια πτώση την στιγμή που τον πίεζε για την δεύτερη θέση, ωστόσο στο δεύτερο σκέλος η καταστροφική του εκκίνηση τον έβγαλε εκτός βάθρου αφού τερμάτισε όγδοος. Σκληρές μάχες έδωσαν επίσης οι Jason Anderson και Cole Seely για την πέμπτη και έκτη θέση του συνόλου.