Τι γίνεται στο ιαπωνικό πρωτάθλημα ΜΧ(video)

Το ιαπωνικό πρωτάθλημα motocross έχει φτάσει στον έκτο του γύρο και μετά από πολλές ανακατατάξεις ο Yohei Kojima(φωτό) προηγείται στην βαθμολογία της μεγάλης κατηγορία  Α1 πετυχαίνοντας την τρίτη του φετινή νίκη στον τελευταίο αγώνα στην Fujisawa. Στην Α2 την νίκη πήρε ο περσινός πρωταθλητής Kei Yamamoto όμως στο πρωτάθλημα παραμένει πρωτοπόρος ο Toshiki Tomita.

Κατηγορία Α1
Με σταθερούς τερματισμούς αλλά και πετυχαίνοντας τις περισσότερες νίκες μέχρι τώρα(τρεις), ο Kojima είναι το φαβορί για τον φετινό τίτλο αν και η βαθμολογική διαφορά του από τον δεύτερο Makoto Ogada δεν είναι μεγάλη με τρεις ακόμα αγώνες να απομένουν. Στην Fujisawa κατάφερε να πάρει και τις δύο νίκες στα αντίστοιχα σκέλη, αφήνοντας δεύτερο τον Yu Hirata(4-2) και τρίτο τον περσινό πρωταθλητή Akira Narita(3-6).

10 HOSHINO Yutaka Kawasaki KX450F GREEN CLUB – PARK KOHBE RT 10 10

Ο Yamamoto κέρδισε ένα δύσκολο αγώνα στην Fujisawa.

Κατηγορία Α2
Και στην μικρή κατηγορία η σταθερότητα έχει φέρει στην κορυφή της βαθμολογίας τον Toshiki Tomita αλλά στην Fujisawa έκανε την επίθεση του ο περσινός πρωταθλητής και τρίτος στην βαθμολογία Kei Yamamoto, κερδίζοντας ένα δύσκολο αγώνα με τερματισμούς 2-3. Δεύτερος στον αγώνα τερμάτισε ο Ryo Satoh(3-4) πραγματοποιώντας την καλύτερη φετινή του εμφάνιση ενώ στην τρίτη θέση βρέθηκε ο  Shin’ichi Inoue(1-10) που ήταν ο μόνος από την πρώτη τριάδα που κέρδισε σκέλος. Στην βαθμολογία τους τρεις πρώτους χωρίζουν μόλις 10 βαθμοί και αναμένονται συγκλονιστικοί αγώνες μέχρι το τέλος.