ΑΜΑ ΜΧ – Ήρθαν τα πάνω κάτω στο Spring Creek(video)

O ένατος αγώνας του ΑΜΑ Motocross στο Spring Creek της Millville επιφύλασσε εκπλήξεις και στις δύο κατηγορίες με τον James Stewart να κερδίζει τον pπρώτο του φετινό αγώνα στην μεγάλη κατηγορία και τον Eli Tomac να αποκτά σημαντικό βαθμολογικό προβάδισμα στα 250 μετά την κατάκτηση και των δύο σκελών. Οι πρωτοπόροι των δύο βαθμολογιών Ryan Villopoto(450) και Ken Roczen(250) αντιμετώπισαν πτώσεις και ατυχίες που τους κράτησαν μακριά από το βάθρο.

Οι διοργανωτές στην πίστα του Spring Creek αποφάσισαν να αλλάξουν την σχεδίαση της πίστας (αφήνοντας βέβαια το χαρακτηριστικό κομμάτι με τα μεγάλα κύματα) κάτι που όμως στένεψε  την πίστα σε αρκετά σημεία κάνοντας την προσπέραση μια δύσκολη υπόθεση. Θύμα της στενότητας της πίστας αλλά και των κακών του εκκινήσεων ήταν ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ryan Villopoto που στο πρώτο σκέλος είχε μια θεαματική αλλά ευτυχώς ανώδυνη πτώση προσπαθώντας να βρεθεί στις πρώτες θέσεις και στο δεύτερο μια μικρότερης κλίμακας πτώση τον κράτησε μακριά από την πρώτη τριάδα. Την ευκαιρία να μαζέψει την βαθμολογική του διαφορά από τον Villopoto δεν εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο ο περσινός πρωταθλητής Ryan Dungey που αν και κέρδισε το δεύτερο σκέλος, είχε και αυτός προβλήματα με την πίστα αντιμετωπίζοντας πτώσεις στο πρώτο. Αντίθετα οι James Stewart και Trey Canard άδραξαν την ευκαιρία να κερδίζουν τον πρώτο τους φετινό αγώνα προσφέροντας όμορφες μάχες και στα δύο σκέλη για την κατάκτηση της πρώτη θέσης του συνόλου. Στο πρώτο σκέλος ο Stewart απάντησε σε όλες τις επιθέσεις του Canard στους τελευταίους γύρους κερδίζοντας τελικά το σκέλος ενώ στο δεύτερο σκέλος ο Canard απάντησε κερδίζοντας την μεταξύ τους μάχη για την δεύτερη θέση αφού όπως είπαμε το σκέλος κέρδισε ο Dungey. Στο τέλος της ημέρας ο Stewart ήταν ο νικητής έναν βαθμό μπροστά από τον δεύτερο Canard ενώ με τερματισμούς 5-1 ο Dungey βρέθηκε στο τρίτο σκαλί μαζεύοντας κάπως την διαφορά στην βαθμολογία από τον Villopoto. Παρά τις δύο πολύ καλές του εκκινήσεις ο Justin Barcia δεν κατάφερε να διεκδικήσει μια θέση στο βάθρο τερματίζοντας 3-5 στα σκέλη καταλαμβάνοντας την τέταρτη θέση στον αγώνα. Στο τέλος της ημέρας ο Villopoto κατάφερε να κλείσει τον λογαριασμό του στην πέμπτη θέση με τερματισμούς 6-4 μένοντας εκτός βάθρου για πρώτη φορά φέτος.

Μετά από κάτι περισσότερο από ένα χρόνο ο James Stewart επέστρεψε στις νίκες.

Κατηγορία 250
Μεγάλη ανατροπή στην κορυφή της βαθμολογίας έγινε στο Spring Creek όταν ο Ken Roczen στην προσπάθεια του να πάρει την πρωτοπορία του πρώτου σκέλους είχε μια περίεργη πτώση που και τον ανάγκασε τελικά να εγκαταλείψει. Πριν τον αγώνα ο Eli Tomac βρισκόταν ένα βαθμό πίσω από τον Roczen και παρά τις κακές του εκκινήσεις και στα δύο σκέλη κατάφερε να πάρει και τα δύο σκέλη, φεύγοντας από τον αγώνα με 27 βαθμούς διαφοράς στην βαθμολογία από τον δεύτερο Roczen με μόλις τρεις αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Ο Tomac δεν πήρε εύκολα τα δύο σκέλη, στο πρώτο έπρεπε να δώσει σκληρές μάχες με τους Marvin Musquin και τον τοπικό Jeremy Martin(η πίστα ανήκει στον πατέρα του) και στο δεύτερο οι Blake Baggett και Ken Roczen δυσκόλεψαν αρκετά την προσπάθεια του. Για την δεύτερη θέση πήραν φωτιά τα κομπιουτεράκια  μέχρι να ανακαλύψουν ότι ο Marvin Musquin με δύο τέταρτες θέσεις κέρδισε στην ισοβαθμία με τον τρίτο τελικά Jason Anderson και τον τέταρτο Jeremy Martin. Πέμπτος τερμάτισε ο Baggett(6-3) που είχε κακή εκκίνηση στο πρώτο σκέλος και έδωσε την μάχη για την πρώτη θέση στο δεύτερο χωρίς όμως να τα καταφέρει, ενώ ο έκτος  Justin Bogle(5-6) έδειξε και σε αυτόν τον αγώνα ότι επανέρχεται σιγά σιγά στην καλή του αγωνιστική κατάσταση.

Σχεδόν αγκαλιά με τον τίτλο βρέθηκε ο E.Tomac στο Spring Creek, 27 βαθμοί δύσκολα να καλυφθούν σε τρεις αγώνες.