MXGP – Νέα πίστα ίδιοι νικητές και την Γερμανία(video)

O 13ος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Motocross πραγματοποιήθηκε στην ασφάλτινη πίστα αυτοκινήτου και μοτοσυκλετών του Lausitzring που διαμορφώθηκε ειδικά για να φιλοξενήσει το γερμανικό ΜΧGP αφού καθιερωμένη πίστα της Teutschenthal θα φιλοξενήσει φέτος το MXDN. Η πίστα μπορεί να ήταν καινούργια όμως οι νικητές ήταν οι ίδιοι με τον Antonio Cairoli να κερδίζει στην ΜΧ1 και τον Jeffrey Herlings να παραμένει αήττητος στην ΜΧ2.

Κατηγορία ΜΧ1
Χωρίς να βρίσκεται όπως δήλωσε στο 100% της απόδοσης του ο Antonio Cairoli κατάφερε να κερδίσει ακόμα έναν αγώνα, τον ένατο φετινό βαδίζοντας σταθερά για τον έβδομο του τίτλο. Στο πρώτο σκέλος ο Gautier Paulin ήταν αυτός που οδήγησε το σκέλος αφού πρώτα πέρασε τον Rui Goncalves που είχε πάρει την εκκίνηση. Όμως ο γάλλος είχε μια άσχημη πτώση στον πέμπτο γύρο που τον έθεσε εκτός αγώνα για το υπόλοιπο της ημέρας. Μετά την πτώση του Paulin ο Clement Desalle που βρισκόταν στην δεύτερη θέση περνώντας στην αρχή τους Cairoli, Tommy Searle και Goncalves, βρέθηκε στην πρώτη θέση την οποία κράτησε μέχρι και τον τερματισμό. Αρκετά πιο πίσω του τερμάτισαν οι Cairoli και Searle δεύτερος και τρίτος αντίστοιχα. Εγκατάλειψη είχε και ο Goncalves ενώ οι Ken deDycker, Kevin Strijbos και Joel Rolants συμπλήρωσαν την πρώτη εξάδα μετά από μέτριες εκκινήσεις. Στο δεύτερο σκέλος ο Cairoli οδήγησε άνετα τον αγώνα από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό καταλαμβάνοντας την ένατη φετινή του νίκη στο πρωτάθλημα. Μετά από μια μικρή μάχη στην αρχή του σκέλους με τον Searle, ο Desalle εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση η οποία τον οδήγησε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Μετά από μέτρια και πάλι εκκίνηση ο deDycker κατάφερε αυτήν την φορά να φτάσει μέχρι και την τρίτη θέση γεγονός που τον έφερε τρίτο στην γενική του αγώνα. Με τερματισμούς 3-4 ο Searle έφτασε μια ανάσα από το πρώτο του φετινό βάθρο τερματίζοντας την ημέρα στην τέταρτη θέση ενώ ο Kevin Strijbos ήταν πέμπτος με τον David Philippaerts στην έκτη θέση σε ένα από τους καλύτερους φετινούς του τερματισμούς. Μετά την εγκατάλειψη του Paulin, ο Desalle πέρασε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος και o deDycker στην τρίτη, αφήνοντας πλέον τον γάλλο στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ανεβάζει ρυθμούς προπόνησης(τον ενοχλούσε το γόνατο του) ο A.Cairoli όπως δήλωσε αλλά ακόμα δεν είναι στο 100%. Όπως φαίνεται αυτό δεν τον εμποδίζει να κερδίζει.

10 Karro, Matiss KTM 19

Το αήττητο σερί του Jeffrey Herlings συνεχίστηκε και στην Γερμανία με τον ολλανδό να επικρατεί και στα δύο σκέλη. Στο πρώτο τέθηκε επί κεφαλής από τον πρώτο γύρο αφήνοντας πίσω του τους Dean Ferris και Jose Buttron να μάχονται για την δεύτερη θέση. Στην μάχη μπήκαν και οι Christophe Charlier με τον Jordi Tixier όπου και τελικά επικράτησαν με τον Charlier να τερματίζει δεύτερος και τον Tixier τρίτο ενώ ο Ferris είχε μια πτώση και ο Buttron έμεινε πιο πίσω. Στο δεύτερο σκέλος ο Tixier ξεκίνησε καλά και οδήγησε το σκέλος μπροστά από τον ομόσταυλο του Herlings. Στον πέμπτο γύρο όμως ο Herlings αποφάσισε να κάνει την κίνηση του, πέρασε μπροστά και οδήγησε το σκέλος για την κατάκτηση του 13ου φετινού αγώνα. Δεύτερος τερμάτισε ο Tixier με τρίτο τον Glenn Coldnehoff που σε αυτό το σκέλος είχε καλύτερη εκκίνηση. Οι πρώτη τριάδα του σκέλους ήταν και η νικήτρια τριάδα του αγώνα με τους Herlings, Tixier και Coldenhoff να συμπληρώνουν το πορτοκαλί ΚΤΜ βάθρο πρώτος, δεύτερος και τρίτος αντίστοιχα. Ακολούθησε στην τέταρτη θέση ο Buttron με τερματισμούς 4-6, στην πέμπτη θέση ο Max Anstie που οδήγησε πολύ δυνατά παρά τις πτώσεις του για τις θέσεις 4-9 και στην έκτη θέση ο Dean Ferris(9-7).

Ο ιπτάμενος ολλανδός παραμένει αήττητος φέτος στην ΜΧ2.