MXGP – Ο S.Simpson κερδίζει τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς(video)

Εκπλήξεις επιφύλασσε ο τελευταίος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ΜΧ στο Lierop, με τον Shaun Simpson να κερδίζει τον πρώτο αγώνα της καριέρας στην ΜΧ1 και μάλιστα στην άμμο και τον Jeffrey Herlings να επικρατεί στην ΜΧ2 σε έναν αγώνα όπου κανονικά δεν θα έπρεπε να συμμετέχει.

Κατηγορία ΜΧ1
Ποιος θα το περίμενε στην βαθιά άμμο του Lierop ένας σκοτσέζος να κέρδιζε το πρώτο GP της καριέρας του, σε έναν αγώνα όπου συμμετείχε και o master της άμμου Tony Cairoli. Ο Shaun Simpson έχει αγωνιστεί σε πολλούς αγώνες του ολλανδικού και του βελγικού πρωταθλήματος τα τελευταία χρόνια και ίσως εκεί να οφείλετε και η εξαιρετική του απόδοση στο φετινό Lierop. Μετά από μια οδύσσεια αλλαγών σε ομάδες και μοτοσυκλέτες, ο Simpson βρήκε την εξιλέωση σε μια δορυφορική ομάδα της Yamaha στην οποία έδωσε την πρώτη της νίκη σε GP. Η νίκη του Simpson δεν ήρθε εύκολα αφού όπως δήλωσαν οι περισσότεροι οδηγοί, ήταν το πιο δύσκολο Lierop των τελευταίων ετών και ένας από τους πιο δύσκολους φετινούς αγώνες. Με καλή εκκίνηση στο πρώτο σκέλος κατάφερε να κρατήσει σταθερό γυρολόγο και να κερδίσει τους Kevin Strijbos, Evgeny Bobryshev και Antonio Cairoli στην διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Ο Strijbos εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Cairoli στους τελευταίους γύρους τερματίζοντας δεύτερος με τον Bobryshev να παίρνει την τρίτη θέση αφήνοντας τέταρτο τον Cairoli. Στο δεύτερο σκέλος ο Cairoli οδήγησε για να πάρει σκέλος και αγώνα αρπάζοντας την πρωτοπορία από την αρχή και κρατώντας την μέχρι και τον τερματισμό. Όμως ο Simpson ήταν εκεί μπροστά και έδινε την μάχη με τους Strijbos, Bobryshev και deDycker για την πρώτη τριάδα και τελικά, κατάφερε τερματίζοντας στην τρίτη θέση να πάρει οριακά το πρώτο GP της καριέρας του. Μεγάλο αγώνα για την κατάκτηση του GP έκανε και ο Strijbos αλλά οι δύο δεύτερες θέσεις τον κράτησαν για έναν μόλις βαθμό δεύτερο. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Cairoli(4-1) που ουσιαστικά έχασε την νίκη στην μικρή ανώδυνη πτώση του στο πρώτο σκέλος ενώ ο Bobryshev(3-5) έδωσε σκληρές μάχες για το βάθρο αλλά έμεινε τελικά στην τέταρτη θέση. Εξαιρετικός κατά διαστήματα ήταν ο Ken deDycker(5-4) μένοντας στην πέμπτη θέση του συνόλου με τον  Tommy Searle(7-8) να κλείνει την πρώτη εξάδα.

O Shaun Simpson κερδίζει το πρώτο GP της καριέρας του στην ΜΧ1.

10 Satink, Rick 18

Θρίλερ ανακοινώσεων με την κατάσταση υγείας του πρωταθλητή της κατηγορίας Jeffrey Herlings είχαμε παραμονές του αγώνα σχετικά με το αν θα αγωνιστεί ή όχι. Ο ολλανδός είχε τραυματιστεί στον ώμο στον 14ο γύρο του πρωταθλήματος στο Βέλγιο και ήταν αμφίβολη η κατάσταση της υγείας του. Τελικά αγωνίστηκε στο Lierop κερδίζοντας μάλιστα και τα δύο σκέλη, κάτι που φέρνει ιδιαίτερη χαρά στους διοργανωτές του Motocross των Εθνών που θα πραγματοποιηθεί στο τέλος του μήνα, αφού θα έχουν μετά από αυτήν την εξέλιξη και τους δύο παγκόσμιους πρωταθλητές στον αγώνα. Ο Herlings μέσα στην πατρίδα του αν και τραυματισμένος δεν έδειξε σημάδια αδυναμίας παρά το δύσκολο τερέν του φετινού Lierop και απειλήθηκε μόνο από τον συμπατριώτη του Glenn Coldenhoff στο δεύτερο σκέλος. Χωρίς ιδιαίτερες ανακατατάξεις στο πρώτο σκέλος ο Dylan Ferrandis με τον Jordi Tixier οδήγησαν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα μέχρι και τον τερματισμό ενώ στο δεύτερο σκέλος ο Coldenhoff(εγκατέλειψε στο πρώτο σκέλος από μηχανική βλάβη) πήρε την δεύτερη θέση μπροστά από τον Ferrandis.  Ο γάλλος με τερματισμούς 2-3 πήρε την δεύτερη θέση στο σύνολο με τον Tixier(3-4) να συμπληρώνει το βάθρο. Ακόμα μια καλή εμφάνιση στην άμμο για τον Petar Petrov(4-5) για την τέταρτη θέση του συνόλου με τους Romain Fabvre και Dean Ferris να ακολουθούν πέμπτος και έκτος αντίστοιχα.

H μεγαλύτερη είδηση δεν ήταν η νίκη του J.Herlings στο Lierop, αλλά η επιβεβαίωση της συμμετοχής του στο φετινό MXDN.