Πρωτάθλημα Ιταλίας Internazionali – Νικητής ο G.Paulin στο Montevarchi(video)

Στην πρώτη του φετινή αγωνιστική εμφάνιση o γάλλος Gautier Paulin κατάφερε να κερδίσει στις κατηγορίες Elite και MX1 στον τρίτο και τελευταίο γύρο του Internazionali di Italia στο Montevarchi. Στην ΜΧ2 η επιστροφή του Arnaud Tonus στέφτηκε ξανά με νίκη ενώ ο Christophe Charlier ήταν ο πρωταθλητής για την κατηγορία.

Μπροστά σε 8.000 θεατές ο Gautier Paulin κατάφερε να κερδίσει άνετα τα δύο σκέλη MX1 και Elite αφού στο σκέλος της ΜΧ1 ο Antonio Cairoli είχε μια σύγκρουση που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει και στο σκέλος της Elite αρκέστηκε στην τέταρτη θέση. Ωστόσο αυτό ήταν αρκετό για τον ιταλό να κατακτήσει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά τον τίτλο του Internazionali di Italia στην κατηγορία Elite. Οι πολύ καλές εμφανίσεις του Jeremy vanHorebeek στο πρωτάθλημα επιβραβεύτηκαν με τον τίτλο στην κατηγορία της ΜΧ1 μετά την εγκατάλειψη του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Cairoli.

Στην κατηγορία της ΜΧ2 η εμφάνιση του Arnaud Tonus δεν άφησε πολλά περιθώρια στον συναγωνισμό καθώς διανύει μια περίοδο εξαιρετική φόρμας. Πολύ καλή ήταν η πρώτη εμφάνιση του Dylan Ferrandis στον θεσμό πετυχαίνοντας μια δεύτερη θέση στο σκέλος της ΜΧ2 και τον καλύτερο τερματισμό για την κατηγορία στο μικτό σκέλος της Elite. Όπως και στην ΜΧ1 το πρωτάθλημα πήγε στον πιο σταθερό αναβάτη των τριών αγώνων που στην περίπτωση της ΜΧ2 ήταν ο Christophe Charlier.

To πρωτάθλημα δεν τελείωσε όπως ακριβώς θα ήθελε ο Toni, πήρε όμως τον τίτλο της Elite που ήταν και η κορυφαία κατηγορία.