EMX125/250 – Οι Β.Hsu και S.Clarke οι νέοι πρωταθλητές

Στην άμμο του Lommel κρίθηκαν και οι τελευταίοι ευρωπαϊκοί τίτλοι του motocross με τον Brian Hsu να κερδίζει σχετικά άνετα τον τίτλο των 125 ενώ στα 250 ο Steven Clarke πήρε με δραματικό τρόπο τον τίτλο μετά από ισοβαθμία με τον Brian Bogers.

Κατηγορία 125cc
Στην μικρή δίχρονη κατηγορία ο Brian Hsu δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τον τίτλο από τον Dany Pootjes που οδηγούσε το πρωτάθλημα μέχρι να τραυματιστεί τρεις αγώνες πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Ανεβάζοντας την απόδοση του προς το τέλος της σεζόν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2012 στα 85cc Hsu, κατάφερε να κερδίσει πέντε σκέλη και τρεις αγώνες στον δρόμο του για την κατάκτηση του τίτλου.

Ο μόνος που ουσιαστικά μπορούσε να τον απειλήσει ήταν ο Alvin Ostlund και το έπραξε στον τελευταίο αγώνα στο Lommel κερδίζοντας και τα δύο σκέλη. Όμως ο Hsu κατάφερε να διατηρήσει μια βαθμολογική διαφορά που του έδωσε τον τίτλο στην κατηγορία. Τρίτος στο πρωτάθλημα τερμάτισε ο Pootjes παρά το γεγονός ότι έχασε δύο αγώνες(προσπάθησε να επανέλθει στο Loket)  λόγω του τραυματισμού του. Η προσπάθεια του όμως δεν πήγε χαμένη αφού πρόσφατα υπέγραψε συμβόλαιο με την Red Bull KTM.

Αποτελέσματα Lommel, EMX125: 1. Alvin Östlund (SWE, YAM), 50 points; 2. Brian Hsu (GER, SUZ), 40 p.; 3. Bas Vaessen (NED, KTM), 37 p.; 4. Cyril Genot (BEL, YAM), 36 p.; 5. Miro Sihvonen (FIN, KTM), 31 p.; 6. Max Engelen (NED, KTM), 30 p.; 7. Hardi Roosiorg (EST, KTM), 25 p.; 8. Ivan Baranov (RUS, KTM), 22 p.; 9. Nathan Renkens (BEL, KTM), 21 p.; 10. William Andersson (SWE, KTM), 20 p.

Steven Clarke

Κατηγορία ΕΜΧ250
Από όλα τα φετινά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα αυτή η κατηγορία ήταν η πιο αμφίρροπη. Με πέντε διαφορετικούς νικητές στους επτά αγώνες και επτά διαφορετικούς νικητές στα 14 σκέλη το πρωτάθλημα κρίθηκε στον τελευταίο αγώνα και μάλιστα στις νίκες αφού οι δύο πρωτοπόροι ισοβάθμησαν. Πετυχαίνοντας δύο νίκες σε σκέλη και αγώνες ο Steven Clarke πήρε τελικά τον τίτλο στην κατηγορία από τον Brian Bogers που κέρδισε τον τελευταίο αγώνα στο Lommel κάτι που όμως δεν ήταν αρκετό για να τον στέψει πρωταθλητή. Στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος τερμάτισε ο Adam Sterry πραγματοποιώντας μια σταθερή πορεία.

Αποτελέσματα Lommel, EMX250: 1. Brian Bogers (NED, KTM), 42 points; 2. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), 41 p.; 3. Adam Sterry (GBR, KTM), 40 p.; 4. Nick Kouwenberg (NED, YAM), 39 p.; 5. Brent Van doninck (BEL, KTM), 38 p.; 6. Steven Clarke (GBR, KTM), 31 p.; 7. Arminas Jasikonis (LTU, KTM), 24 p.; 8. Frederik van der Vlist (NED, KTM), 24 p.; 9. Ken Bengtson (SWE, KTM), 22 p.; 10. Ben Watson (GBR, KTM), 21 p.

ΕΜΧ125
1. Brian Hsu (GER, SUZ), 268 points; 2. Alvin Östlund (SWE, YAM), 252 p.; 3. Davy Pootjes (NED, KTM), 216 p.; 4. David Herbreteau (FRA, YAM), 181 p.; 5. Tomass Sileika (LAT, KTM), 177 p.; 6. Joakin Furbetta (ITA, KTM), 168 p.; 7. Dan Houzet (FRA, KTM), 123 p.; 8. Max Engelen (NED, KTM), 115 p.; 9. Michael Ivanov (BUL, KTM), 102 p.; 10. Cyril Genot (BEL, YAM), 97 p.

ΕΜΧ250
1. Steven Clarke (GBR, KTM), 237 points; 2. Brian Bogers (NED, KTM), 237 p.; 3. Adam Sterry (GBR, KTM), 214 p.; 4. Brent Van doninck (BEL, KTM), 208 p.; 5. Ben Watson (GBR, KTM), 197 p.; 6. Thomas Kjer Olsen (DEN, HON), 169 p.; 7. Sullivan Jaulin (FRA, KAW), 161 p.; 8. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), 161 p.; 9. Michele Cervellin (ITA, HON), 150 p.; 10. Ceriel Klein Kromhof (NED, KTM), 131 p.

4029 More posts in ΓΕΝΙΚΑ ΝΕΑ category
AMA SX 2024 – Η ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΤΗΣ ΠΙΣΤΑΣ ΤΟΥ 15ΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΗΝ PHILADELPHIA

Το AMA Supercross 2024 έφτασε στον 15ο του γύρο και την Philadelphia, όπου η σχεδίαση...