Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Junior 2014(video)

Στο Lierneux του Βελγίου πραγματοποιήθηκε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Junior όπου 33 χώρες συμμετείχαν με 289 αθλητές. Νικητές αναδείχτηκαν οι Brian Hsu στα 125cc, Kim Savaste στα 85cc και Jett Lawrence στα 65cc ενώ η Αμερική κατέκτησε την πρώτη θέση σε επίπεδο χωρών.

Κατηγορία 125cc
Ο δυνατός αέρας και η βροχή που έπεσε κατά διαστήματα δεν εμπόδισαν τον Brian Hsu να κερδίσει και τα δύο σκέλη της κατηγορίας και να κατακτήσει τον δεύτερο φετινό του τίτλο στην κατηγορία μετά και την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 125cc μια εβδομάδα νωρίτερα στο Lommel. Για την δεύτερη και τρίτη θέση οι Gilberto Locurcio και Alvin Ostlund ισοβάθμησαν με τον Locurcio όμως να πετυχαίνει το καλύτερο αποτέλεσμα στο δεύτερο σκέλος κερδίζοντας έτσι την δεύτερη θέση.

Κατηγορία 85cc
Χωρίς να κερδίσει κάποιο από τα δύο σκέλη ο Kim Savaste με τερματισμούς 3-2 κατάφερε να πάρει τον τίτλο στην κατηγορία. Όπως ήταν λογικό μετά τις πτώσεις που του στέρησαν τον ευρωπαϊκό τίτλο στην κατηγορία ο Sevaste επέλεξε τον δρόμο της σταθερότητας για να στεφτεί παγκόσμιος πρωταθλητής. Εντυπωσιακός στον αγώνα ήταν ο Caleb Grothues, κέρδισε το πρώτο σκέλος και ίσως να κέρδιζε και το δεύτερο αν δεν επιχειρούσε μια επιθετική προσπέραση που τελικά του επέφερε πτώση. Παρόλα αυτά οι τερματισμοί του 1-6 ήταν αρκετοί για να τον φέρουν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Η νίκη στο δεύτερο σκέλος του Mikkel Haarup  και μάλιστα με διαφορά αποκατάστησε σε ένα βαθμό το κακό πρώτο σκέλος με την 13 θέση. O Haarup τερμάτισε τελικά στην τρίτη θέση του συνόλου.

Κατηγορία 65cc
Κερδίζοντας δύσκολα το πρώτο σκέλος αλλά πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση στο δεύτερο, ο Jett Lawrence πέτυχε τερματισμούς 1-2 κατακτώντας τον τίτλο στην κατηγορία. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Jo Shimoda(4-1) κερδίζοντας μάλιστα άνετα το δεύτερο σκέλος. Μεγάλες μάχες και στα δύο σκέλη έδωσε ο Jeremy Ryan όμως οι δύο δεύτερες θέσεις δεν ήταν αρκετές για να τον ανεβάσουν ψηλότερα από την τρίτη θέση του βάθρου.