ΑΜΑ ΜΧ – Σημαντική νίκη για τον R.Dungey, πρώτη για τον C.Webb(video)

Στην πίστα όπου μεγάλωσε ο Ryan Dungey κατάφερε να σπάσει το σερί του J.Barcia και να πάρει την νίκη του όγδοου γύρου του AMA Motocross 2015 στο Spring Creek. Ήρθε η πρώτη φετινή νίκη του Cooper Webb μετά το άτυχο ξεκίνημα της φετινής χρονιάς.

Στην πίστα που μεγάλωσε ο Ryan Dungey  δύσκολα θα μπορούσε ο Justin Barcia να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του. Παρόλα αυτά ήταν ο μόνος που το προσπάθησε. Στο πρώτο σκέλος ο Barcia πήρε την εκκίνηση και μετά από μια μικρή μάχη με τον ομόσταυλο του Phil Nicoletti αλλά και τον Dungey έδωσαν την μάχη της πρώτης θέσης στο ξεκίνημα του αγώνα. O Dungey πέρασε εντυπωσιακά τον Nicoletti και εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Barcia για να βρεθεί στην πρωτοπορία, την οποία και κράτησε άνετα μέχρι  και τον τερματισμό.

podium_450_moto_2_spring_creek_crosland-5197_800x533

O Dungey έφερε την νίκη στους συντοπίτες του. στο Spring Creek.

Στο δεύτερο σκέλος την εκκίνηση πήρε και πάλι ο Barcia αλλά στην μάχη της πρώτης θέσης βρέθηκε και ο Jason Anderson. O Dungey(1-1) και πάλι κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία κερδίζοντας τα δύο σκέλη και τον αγώνα της ιδιαίτερης του πατρίδας την Minnesota. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο νικητής των δύο προηγούμενων αγώνων Barcia(2-2) δείχνοντας ότι είναι ο μόνος φέτος που μπορεί να στερίσει αγώνες από τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Dungey. Παρά τις κακές του εκκινήσεις ο Blake Baggett(4-3) κατάφερε να βρεθεί μπροστά και να πάρει την τρίτη θέση στο βάθρο επικρατώντας στην ισοβαθμία του με τον τέταρτο τελικά Ken Roczen(3-4). Την εξάδα συμπλήρωσαν οι Anderson(6-6) και Broc Tickle(5-7).

Κατηγορία 250
Ακόμα ένα καλό φετινό αγώνα είχε η ομάδα της Yamaha που είδε τον οδηγό της Cooper Webb να κερδίζει τον αγώνα και τον Jeremy Martin να μεγαλώνει το βαθμολογικό του προβάδισμα. Στο πρώτο σκέλος η πρώτη θέση άλλαξε χέρια, με τον Marvin Musquin να περνάει τον  RJ Hampshire που είχε πάρει την εκκίνηση όμως ο Γάλλος θα έχανε μετά από πτώση την πρωτοπορία, για να καταλήξει η πρώτη θέση στον Webb. Πίσω από τον Webb τερμάτισε ο Joey Savatgy μετά από καλή εκκίνηση και ένα σταθερό αγώνα.

cooper_webb_250_moto_1_spring_creek_crosland-9316_800x533

Μετά το κακό ξεκίνημα της χρονιάς με τον τραυματισμό ο C.Webb άργησε αλλά πήρε την πρώτη του φετινή νίκη.

Η κακή εκκίνηση και η δυσλειτουργία του συμπλέκτη του J.Martin αλλά βλέποντας και τα προβλήματα του μεγάλου του φετινού αντιπάλου Musquin, του επέτρεψαν να κάνει ένα συντηρητικό αγώνα τερματίζοντας στην τρίτη θέση. Στο δεύτερο σκέλος όμως ο τοπικός J.Martin(3-1) πήρε την πρωτοπορία του αγώνα από την αρχή, και στην ιδιόκτητη πίστα του πατέρα του κατάφερε να πάρει το σκέλος και να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο νικητής του πρώτου σκέλους Webb(1-2) αν και βρέθηκε από την αρχή πίσω από τον Martin δεν κατάφερε να τον ακολουθήσει. Η δεύτερη θέση όμως ήταν αρκετή για να του δώσει την πρώτη του φετινή νίκη στο σύνολο. Δίνοντας σκληρές μάχες στην αρχή του σκέλους με τον Savatgy, o Musquin(8-3) κατάφερε να περάσει στην τρίτη θέση όμως για ακόμα ένα αγώνα δεν θα ανέβαινε στο βάθρο τερματίζοντας τέταρτος χάνοντας ακόμα περισσότερους βαθμούς στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος. Με καλές εκκινήσεις και σταθερή απόδοση ο Joey Savatgy(2-4) ανέβηκε στην τρίτη θέση του βάθρου για δεύτερη φορά φέτος. Κακή απόδοση για τον Zack Osborne(7-7) στην πέμπτη θέση ενώ επέστρεψε στην πρώτη εξάδα ο Aaron Plesinger(6-9).