Ο W.Peick είναι ο φετινός βασιλιάς του Supercross Lille(Bercy)

12246910_1047399561950876_1843810503015275907_nΠαρά τις δύσκολες μέρες που βιώνει το Παρίσι οι διοργανωτές αποφάσισαν να μην αναβάλουν τον αγώνα και δικαιώθηκαν όσο τουλάχιστον αφορά το θέαμα και την προσέλευση του κόσμου.  Σε δύο αγώνες που συνέβησαν πολλά, με διαφορετικούς νικητές και με τα φαβορί να έχουν προβλήματα ο Weston Peick πήρε τον φετινό αγώνα.

Κερδίζοντας τον Τελικό του Σαββάτου και τερματίζοντας πίσω από τον Christophe Pourcel την Κυριακή ο Weston Peick είναι ο νέος ‘King of Lille. Στην μικρή κατηγορία ο Maxime Desprey κατέκτησε για δεύτερη φορά τον τίτλο του ‘Prince of Lille’ με την Γαλλία να κερδίζει την κατάταξη των Εθνών μια νίκη που αφιερώθηκε στα θύματα της πρόσφατης τρομοκρατικής επίθεσης στο Παρίσι.

12219534_1047399591950873_6807096890539660323_n

H εμπειρία του Peick δεν πήγε χαμένη από ευρωπαϊκά supercross όπως και το δικό μας Athens Supercross που συμμετείχε,κερδίζοντας μεγάλα ονόματα στο Παρίσι.

Ο δρόμος του Peick(1-2) για την τελική νίκη δεν ήταν εύκολος αφού μετά την νίκη του το Σάββατο αναγκάστηκε να περάσει στον τελικό της Κυριακή από την τελευταία ευκαιρία λόγω της πτώσης του στην προκριματική του σειρά. Παρά την κακή του θέση στην μπάρα και την τελικά κακή του εκκίνηση, ο Peick δούλεψε σκληρά για να πάρει την δεύτερη θέση. Πρώτος την Κυριακή τερμάτισε ο Christophe Pourcel(3-1) και σε συνδυασμό με την τρίτη θέση του Σαββάτου ο Γάλλος ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Οι κακές εκκινήσεις του Cooper Webb(2-5) δεν του άφησαν πολλά περιθώρια να κυνηγήσει την πρώτη θέση παρόλα αυτά το έκανε το Σάββατο χάνοντας οριακά τον αγώνα από τον Peick. Η τρίτη θέση στην τελική κατάταξη του αγώνα, σίγουρα δεν είναι κάτι που τον ευχαριστεί μια και ήταν από τα φαβορί για την νίκη. Βέβαια από τα φαβορί ήταν και οι αδερφοί Stewart που κυριάρχησαν στα προκριματικά όμως στον τελικό του Σαββάτου δεν είχαν και οι δύο καλή εκκίνηση και σαν να μην έφτανε αυτό, ο Malcolm έπεσε πάνω στον αδερφό του με αποτέλεσμα να πέσουν και οι δύο και μάλιστα ο James να τραυματιστεί στο γόνατο.

12235117_1047299285294237_631221526808437988_n

Ο πρίγκιπας της Lille για την φετινή σεζόν είναι ο Maxime Desprey.

Στην μικρή κατηγορία ο Maxime Desprey πήρε τον δεύτερο συνεχόμενο τίτλο του ‘Prince of Lille’ χωρίς όμως να κερδίσει κάποιον από τους δύο Τελικούς. Ο επόμενος αγώνας του Desprey θα είναι στην Αμερική και το πρωτάθλημα της Lites Δύσης. Δεύτερος τερμάτισε ένας παλιός μας γνωστός από το Athens Supercross ο  Florent Richier κερδίζοντας μάλιστα τον Τελικό του Σαββάτου ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε ο πρωτοπόρος του Γαλικού Πρωταθλήματος Supercross ο Thomas Do.