ΜΧGP – Υπερθέαμα στην Αργεντινή με T.Gajser και J.Herlings νικητές

Gajser_MXGP_4_PAT_2016Ο τέταρτος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MXGP 2016 στην Αργεντινή προσέφερε όμορφο θέαμα και δυνατές συγκινήσεις για δεύτερη συνεχόμενη φορά επιβεβαιώνοντας με τον καλύτερο τρόπο γιατί ψηφίστηκε την περσινή περίοδο ο καλύτερος αγώνας της χρονιάς. Στο αγωνιστικό μέρος ο Tim Gajser ήταν ο νικητής της περιπετειώδους μεγάλης κατηγορίας ενώ ο J.Herlings διέλυσε τον ανταγωνισμό στην ΜΧ2.

Κατηγορία MXGP
Οι αγώνες της κατηγορίας αρχίζουν να έχουν όλο και περισσότερο ενδιαφέρον και ανταγωνισμό αφού τα βαριά ονόματα αρχίζουν και βρίσκουν ρυθμό μετά από τραυματισμούς ή κακές περιόδους προετοιμασίας. Στην Παταγονία επέστρεψαν στο βάθρο οι Antono Cairoli και Max Nagl αλλά και ο Clement Desalle δείχνει ότι στα επόμενα GP θα είναι έτοιμος 100%. Νικητής στον αγώνα αναδείχτηκε ο περσινός παγκόσμιος πρωταθλητής της ΜΧ2 Tim Gajser(3-1) μετά από σκληρή μάχη για την τρίτη θέση στο πρώτο σκέλος με τους Antonio Cairoli και Evgeny Bobryshev ενώ στο δεύτερο κατάφερε να απαλλαγεί νωρίς από τον Cairoli κερδίζοντας έτσι το σκέλος και κατακτώντας την δεύτερη φετινή του νίκη.

Gajser_MXGP_4_PAT_2016

Δύο νίκες μέσα σε τέσσερις αγώνες δεν είναι καθόλου άσχημα για τον “rookie” της μεγάλης κατηγορίας T.Gajser.

O Cairoli(2-2) έδειξε ότι επιστρέφει στην καλή του κατάσταση δίνοντας μάχες και στα δύο σκέλη, στο πρώτο για να πάρει την δεύτερη θέση και στο δεύτερο για να την διατηρήσει από τον Romain Febvre που τον πλησίαζε. Η δεύτερη θέση στο GP σηματοδότησε το πρώτο φετινό βάθρο του οχτώ φορές παγκόσμιου πρωταθλητή. Αν και διεκδίκησε ακόμα και τη νίκη ο Max Nagl(1-5) μετά την άνετη κατάκτηση του πρώτου σκέλους, στο δεύτερο βρέθηκε να παλεύει με τους Febvre και Jeremy vanHorebeek για την τρίτη θέση. Στο τέλος κουράστηκε και έμεινε πέμπτος για την τρίτη θέση της ημέρας. Ο μεγάλος άτυχος του αγώνα ήταν ο Romain Febvre(6-3). Δύο πτώσεις στην αρχή του πρώτου σκέλους τον έφεραν να προσπαθεί να ανέβει από τελευταίος στην έκτη θέση ενώ πτώση είχε και στο δεύτερο σκέλος γεγονός που τον καθυστέρησε αρκετά να φτάσει στην τρίτη θέση. Στο τέλος της ημέρας τερμάτισε στην τέταρτη θέση μπροστά από τον ομόσταυλο του Jeremy Van Horebeek(5-4) που και αυτός έδωσε δυνατές μάχες στην πρώτη εξάδα. Με καλές εκκινήσεις και καλό ρυθμό αλλά όχι και αντοχή ο Glenn Coldenhoff(9-6) συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα του αγώνα.

Αποτελέσματα Αργεντινής MXGP: 1. Tim Gajser (SLO, HON), 45  2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 44  3. Maximilian Nagl (GER, HUS), 41  4. Romain Febvre (FRA, YAM), 35  5. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 34  6. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 27  7. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 27 8. Shaun Simpson (GBR, KTM), 25 9. Kevin Strijbos (BEL, SUZ), 24 p.; 10. Clement Desalle (BEL, KAW), 24

Καταιγιστικός για ακόμα ένα αγώνα ο Jeffrey Helrings(1-1) δεν άργισε να πάρει την πρωτοπορία και να εξαφανιστεί μπροστά, στον δρόμο του για την κατάκτηση της 51ης νίκης της καριέρας του πετυχαίνοντας 100 νίκες σε σκέλη και φυσικά παραμένοντας αήττητος φέτος. Ενδεικτικό της απόδοσης του Herlings ήταν η διαφορά του από τον δεύτερο που και στα δύο σκέλη ήταν μεγαλύτερη των 30 δευτερολέπτων αλλά και οι ταχύτεροι του χρόνοι από την μεγάλη κατηγορία MXGP. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Jeremy Seewer(4-2) μετά από σκληρές μάχες και στα δύο σκέλη κυρίως με τον Alexander Tonkov(3-3)  που τερμάτισε τελικά στην τρίτη θέση.

HerlingsSat_MXGP_4_PAT_2016

Έσπασε τα κοντέρ ο J.Herlings στην Αργεντινή.

Εξαιρετικός ήταν για ακόμα ένα αγώνα ο Samuele Bernardini(5-6) που είχε την ταχύτητα να παλέψει στην πρώτη τριάδα αλλά δεν είχε την αντοχή μένοντας πίσω στο τέλος. Οι κακές εκκινήσεις του Petar Petrov(6-8) τον περιόρισαν στην πέμπτη θέση ενώ ο Vsevolod Brylyakov(8-9) κινήθηκε κοντά στην πρώτη εξάδα και στα δύο σκέλη για την έκτη θέση της ημέρας. Για ακόμα ένα αγώνα ο Max Anstie(2-0) ήταν άτυχος, μετά την πολύ καλή δεύτερη θέση στο πρώτο σκέλος αναγκάστηκε να εγκαταλείψει από μηχανικό πρόβλημα στο δεύτερο χάνοντας πολλούς βαθμούς και ένα πιθανό βάθρο.

Αποτελέσματα Αργεντινής MX2: 1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 50  2. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 40 3. Aleksandr Tonkov (RUS, YAM), 40  4. Samuele Bernardini (ITA, TM), 31  5. Petar Petrov (BUL, KAW), 28 6. Vsevolod Brylyakov (RUS, KAW), 25  7. Benoit Paturel (FRA, YAM), 24 8. Thomas Covington (USA, HUS), 22 9. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), 22  10. Max Anstie (GBR, HUS), 22