AMA MX – K.Roczen και J.Savatgy ξεκινούν με νίκες την χρονιά

ken_roczen_450_moto_2_hangtown_george_crosland-3103_800x533Το αμερικανικό πρωτάθλημα AMA Motocross 2016 ξεκίνησε στο Hangtown με άστατο καιρό που όμως δεν επηρέασε σημαντικά τον αγώνα. Ο Ken Roczen ήταν καταιγιστικός στην μεγάλη κατηγορία κερδίζοντας άνετα και τα δύο σκέλη και με περίπου την ίδια απόδοση ο Joey Savatgy επικράτησε στα 250.

.

Κατηγορία 450
Συνεχίζοντας από το supercross τις τελευταίες καλές εμφανίσεις του ο Ken Roczen μπήκε δυναμικά και στα δύο σκέλη και έκανε σε όλους ξεκάθαρο από την αρχή ότι αυτός ο αγώνας θα ήταν δικός του. Στο πρώτο σκέλος μια αρμάδα από Honda βρέθηκε μπροστά με τον Cole Seely να παίρνει την εκκίνηση και πρωτοπορία έχοντας πίσω του τους Trey Canard και Justin Bogle. Ο Roczen όμως έκανε γρήγορα τις κινήσεις του και πέρασε αμέσως μπροστά δίνοντας δυνατό ρυθμό στον αγώνα. Σύντομα ο Ryan Dungey τον ακολούθησε περνόντας στην δεύτερη θέση όμως οι δύο οδηγοί δεν βρέθηκαν ποτέ κοντά με τον Roczen να κερδίζει το σκέλος αφήνοντας τον Dungey δεύτερο. Στο δεύτερο σκέλος ο Roczen δεν πήρε την εκκίνηση όμως και πάλι κατάφερε να περάσει τον Dungey που οδηγούσε τον αγώνα αυτή τη φορά για να πάρει άνετα και το δεύτερο σκέλος.

ken_roczen_450_moto_2_hangtown_george_crosland-3103_800x533

Θέτοντας τον δικό του ρυθμό ο Ken Roczen πήρε άνετα τον πρώτο αγώνα.

Με τερματισμούς 1-1 ο Roczen άνοιξε με τον καλύτερο τρόπο την φετινή του χρονιά στο motocross. στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Dungey(2-2) αν και προσπάθησε να ακολουθήσει τον Roczen για την πρώτη θέση ωστόσο δεν είχε τον ρυθμό του Γερμανού. Οι κακές εκκινήσεις του Eli Tomac(4-4) μετά το supercross συνέχισαν να τον ταλαιπωρούν και στο motocross αναγκάζοντας τον να προσπαθεί να ανέβει θέσεις και στα δύο σκέλη. Η τρίτη θέση στο τέλος της ημέρας ίσως τελικά να μην ήταν ένα κακό αποτέλεσμα για τον Tomac στο τέλος της ημέρας όμως πέρσι ο Tomac είχε κερδίσει αυτόν τον αγώνα με μεγάλη διαφορά. Οι κακές εκκινήσεις περιόρισαν και τον Jasοn Anderson(6-3) στην τέταρτη θέση με τον Trey Canard(7-5) αντιθέτως να μην εκμεταλλεύεται την καλή του εκκίνηση ειδικά στο πρώτο σκέλος και να τερματίζει στην πέμπτη θέση. Την εξάδα της μεγάλης κατηγορία συμπλήρωσε ο Cole Seely(5-10) ενώ η ομάδα της Yoshimura Suzuki ήταν η άτυχη της κατηγορίας,  χάνοντας μετά από πτώση και εγκατάλειψη τον James Stewart νωρίς(στο πρώτο σκέλος) και βρέθηκε κοντά στο βάθρο με τον Blake Baggett(3-19) με την τρίτη θέση του στο πρώτο σκέλος όμως και αυτός είχε μια πτώση στο δεύτερο ενώ βρισκόταν στην έκτη θέση τερματίζοντας τελικά έξω από την πρώτη δεκάδα.

Κατηγορία 250
Ο Joey Savatgy βρίσκεται σε μια συνεχή ανοδική πορεία και στο Hangtown έδειξε ότι φέτος θα είναι ένας από τους διεκδικητές του τίτλου με την εντυπωσιακή διπλή νίκη του. Στο πρώτο σκέλος πήρε την εκκίνηση και οδήγησε στην πρώτη θέση από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό ενώ στο δεύτερο μετά την επανεκκίνηση λόγω τραυματισμού, ο Savatgy βρέθηκε πίσω από τον jessy Nelson που είχε πάρει την πρωτοπορία. Κατάφερε στο τέλος να περάσει μπροστά και να κερδίσει και το δεύτερο σκέλος.

joey_savatgy_250_moto_1_hangtown_george_crosland-2357_800x533

Ο Joey Svatgy με διπλή νίκη επικράτησε στα 250.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Alex Martin(8-2) με ένα δύσκολο πρώτο σκέλος όπου έχασε αρκετές μάχες αλλά ένα εκπληκτικό δεύτερο που του χάρισε μια θέση στο βάθρο. Ο Cooper Webb(4-5) δεν είχε καλό ξεκίνημα ή τουλάχιστον το ξεκίνημα που όλοι περίμεναν και με τερματισμούς λίγο έξω από την πρώτη τριάδα κατάφερε να πάρει την τρίτη θέση του αγώνα. Οι κακές εκκινήσεις έβαλαν σε περιπέτειες τον Aaron Plessinger(9-3) αλλά έσωσε ότι μπορούσε στο δεύτερο σκέλος με μια τρίτη θέση. Άτυχος ο περσινός πρωταθλητής Jeremy Martin(3-9). Αν και οδήγησε συντηρητικά και στα δύο σκέλη, μια πτώση στο δεύτερο στην προσπάθεια του να περάσει τον Jessy Nelson τον έστειλε στην πέμπτη θέση της ημέρας. Ο Jessy Nelson(7-6) δεν είχε την ταχύτητα να οδηγήσει μπροστά ειδικά στο δεύτερο σκέλος, τερματίζοντας  τελικά στην έκτη θέση του συνόλου. Επίσης στον αγώνα εντυπωσίασαν με τις επιδόσεις του οι Jordon Smith και ο “rookie” Tristan Charboneau δείχνοντας ότι έχουν την ταχύτητα αλλά όχι ακόμα την αντοχή για τις πρώτες θέσεις της κατηγορίας.

4024 More posts in ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ category
AMA SX 2024 – O J.LAWRENCE ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ ΣΤΟΝ 15Ο ΓΥΡΟ ΤΗΣ PHILADELPHIA

Ο 15ος γύρος του ΑΜΑ Supercross 2024 πραγματοποιήθηκε σε ένα καινούργιο στάδιο στην Philadelphia όπου...