ΑΜΑ ΜΧ – Νίκη για τον Eli Tomac στα 450, ακάθεκτος ο C.Webb στα 250

SOU2557_LRΧρειάστηκαν επτά αγώνες του AMA Motocross 2016 για να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη ο Eli Tomac στην μεγάλη κατηγορία κερδίζοντας εντυπωσιακά τον αγώνα και δείχνοντας ότι επέστρεψε στην παλιά καλή του κατάσταση. Στα 250 ο Cooper Webb πήρε ακόμα μια νίκη επεκτείνοντας το βαθμολογικό του προβάδισμα.

Μετά από απραξία τριών σχεδόν χρόνων το Southwick επέστρεψε στο πρωτάθλημα AMA Motocross το 2016 επαναφέροντας στον θεσμό την μια και μοναδική αμμουδερή πίστα. Η επιστροφή του Southwick μάλλον σηματοδότησε και την επιστροφή του Eli Tomac στην πρώτη θέση μια και ο οδηγός της Kawasaki ήταν άπιαστος και στα δύο σκέλη. Στο πρώτο σκέλος μετά από μέτρια εκκίνηση κατάφερε να βρεθεί στην πρώτη τριάδα κερδίζοντας τις μάχες με τους Justin Bogle που είχε πάρει την εκκίνηση και Marvin Musquin για να πιάσει τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Ken Roczen και μετά από μια επική μάχη να του αποσπάσει την πρώτη θέση. Ο Tomac(1-1) πήρε το σκέλος με μεγάλη διαφορά στο τέλος αλλά τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα στο δεύτερο σκέλος. Και πάλι μετά από μέτρια εκκίνηση βρέθηκε να δίνει την μάχη της πρώτης θέσης με τον Roczen.

Eli-tomac_simon-cudby_southwick

Είναι ότι πάει καλά στην άμμο ή ο E.Tomac επέστρεψε στον περσινό καλό εαυτό του;

Χρειάστηκε μάλιστα να περάσει δύο φορές στην πρώτη θέση, καθώς είχε μια πτώση στα μισά του σκέλους. Παρά την αντίσταση και πίεση του Roczen ο Tomac κατέκτησε και το δεύτερο σκέλος κερδίζοντας έτσι την πρώτη του φετινή νίκη. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Roczen(2-2) χάνοντας μόλις τον δεύτερο φετινό αγώνα και λίγο έδαφος στην βαθμολογία παραμένοντας πρώτος με 47 βαθμούς. Πολύ δυνατός ήταν στο Southwick o Justin Barcia(6-3) πετυχαίνοντας τον πρώτο χρόνο στα δοκιμαστικά και με φοβερή απόδοση στο πρώτο σκέλος, (από τελευταίος μετά την πτώση του στην εκκίνηση τερμάτισε έκτος) αλλά και στο δεύτερο μετά από μέτρια εκκίνηση ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Η βίαιη προσπέραση του Barcia στον Marvin Musquin(3-7) που είχε σαν αποτέλεσμα την πτώση του Γάλλου, έστειλε εκτός βάθρου τον Musquin που είχε δυο σταθερά σκέλη με καλές εκκινήσεις και πλασαρίσματα στην πρώτη τριάδα. Δυνατή εμφάνιση από τον Weston Peick(7-4) για την πέμπτη θέση της ημέρας με τον Christophe Pourcel(5-5) να δείχνει ορεξάτος στην άμμο αλλά να μην αντέχει στον ρυθμό της πρώτης τριάδας στο τέλος του αγώνα.

Κατηγορία 250
Με δύο έξυπνα σκέλη ο Cooper Webb(2-1) κατάφερε να πάρει τον τρίτο του φετινό αγώνα και να βάλει πλώρη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Στο πρώτο σκέλος έκανε την γνωστή επίθεση του στους τελευταίους γύρους και αν είχε ακόμα έναν γύρο ίσως να έφευγε με διπλή νίκη από το Southwick, αφού στο δεύτερο οδήγησε από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό στην πρώτη θέση. Τη νίκη προσπάθησε να πάρει ο περσινός πρωταθλητής Jeremy Martin(1-4) όμως η υπερπροσπάθεια για την κατάκτηση του πρώτου σκέλους τον κούρασε και τον περιόρισε στην τέταρτη θέση στο δεύτερο, ανεβαίνοντας τελικά στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

SOU2557_LR

Όσο ο J.Savatgy κάνει λάθη και ο C.Webb κερδίζει, το πρωτάθλημα θα κριθεί γρήγορα και εύκολα.

Το πρώτο βάθρο της καριέρας του πέτυχε ο “rookie” Austin Forkner(5-2) οδηγώντας μέσα στην πρώτη εξάδα και στα δύο σκέλη με την καταπληκτική δεύτερη θέση στο δεύτερο σκέλος.  Κοντά στο βάθρο τερμάτισε ο Alex Martin(7-3) με την κακή εκκίνηση του πρώτου σκέλους να τον κρατάει στην τέταρτη θέση της ημέρας και να μην είναι αρκετή για το βάθρο η τρίτη θέση στο δεύτερο. Σταθερούς τερματισμούς είναι αυτό που χρειάζεται ο Aaron Plessinger(4-5) για να χτίσει τον δρόμο του για το βάθρο και η πέμπτη θέση στο Southwick είναι μια καλή βάση για την συνέχεια. Στην άμμο έλαμψε ο Arnaud Tonus(3-8) ειδικά στο πρώτο σκέλος που είχε καλή εκκίνηση, τερματίζοντας στην έκτη θέση του συνόλου κάτι που αποτελεί τον καλύτερο φετινό του τερματισμό.

10. RJ Hampshire, 132

Επόμενος αγώνας 16/7/16 Spring Creek MΝ.

4024 More posts in ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ category
AMA SX 2024 – O J.LAWRENCE ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ ΣΤΟΝ 15Ο ΓΥΡΟ ΤΗΣ PHILADELPHIA

Ο 15ος γύρος του ΑΜΑ Supercross 2024 πραγματοποιήθηκε σε ένα καινούργιο στάδιο στην Philadelphia όπου...