MXGP – A.Cairoli και M.Anstie στην κορυφή της Ελβετίας

Cairoli1_MXGP_15_CH_2016 Μετά από δεκαπέντε χρόνια το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP επέστρεψε στην Ελβετία και μάλιστα σε μια καταπληκτική πίστα και κοινό όπου ο Antonio Cairoli κέρδισε τον αγώνα της MXGP αλλά σίγουρα θα ήθελε περισσότερα. Στην ΜΧ2 ο Max Anstie κέρδισε τον δεύτερο σερί φετινό του αγώνα, φεύγοντας με διπλή νίκη.

Κατηγορία MXGP
Με τέσσερις αγώνες να απομένουν ο Antonio Cairoli(1-5) έκανε την τελευταία του επίθεση να κυνηγήσει τον φετινό τίτλο της MXGP.  Κέρδισε το πρώτο σκέλος άνετα ενώ στο δεύτερο δεν μπόρεσε να κρατήσει πίσω του τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Tim Gajser, πέφτοντας στην τρίτη θέση και κάνοντας ένα λάθος στον τελευταίο γύρο, τερμάτισε πέμπτος, κάτι που του στοίχισε πολύ σε βαθμούς. Ωστόσο κέρδισε τον αγώνα αλλά όπως είπαμε θα ήθελε να έχει μειώσει περισσότερο την διαφορά στην βαθμολογία. Στην δεύτερη θέση του αγώνα τερμάτισε ο Tim Gajser(9-1) χάνοντας μόλις τέσσερις βαθμούς από την τεράστια διαφορά του στην βαθμολογία.

Cairoli1_MXGP_15_CH_2016

Ο A.Cairoli έκανε αυτό που έπρεπε όμως ο T.Gajser φέτος, είναι σε άλλο επίπεδο.

Ο Σλοβένος, έπεσε στον πρώτο γύρο του πρώτου σκέλους και από τελευταίος, τερμάτισε στην ένατη θέση ενώ στο δεύτερο κέρδισε την μάχη με τον Cairoli και κράτησε την πρώτη θέση από τις επιθέσεις του Romain Febvre. O Γάλλος και αυτός είχε ένα κακό πρώτο σκέλος με κακές εκκινήσεις και πτώσεις όμως στο δεύτερο έδειξε γιατί πήρε τον περσινό τίτλο διεκδικώντας την πρώτη θέση σε έναν επικό αγώνα. Ο Febvre(8-2) ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου και δείχνει ότι σιγά σιγά βρίσκει τον παλιό καλό του εαυτό. Οι καλές εκκινήσεις του Gautier Paulin(2-11) τον έφεραν να διεκδικεί το βάθρο, έκανε έναν σταθερό αγώνα στο πρώτο σκέλος αλλά στο δεύτερο τα πολλά του λάθη τον έφεραν στην τέταρτη θέση του συνόλου. Στην πέμπτη θέση τερμάτισε ο Glenn Coldenhoff(11-3) πετυχαίνοντας το καλύτερο φετινό του αποτέλεσμα χάρη στο πολύ καλό, δεύτερο του σκέλος. Την εξάδα έκλεισε ο Tommy Searle(7-6) κερδίζοντας ίσως τις περισσότερες σκληρές μάχες του αγώνα.

Αποτελέσματα GP Ελβετίας, MXGP: 1. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 41  2. Tim Gajser (SLO, HON), 37 3. Romain Febvre (FRA, YAM), 35 4. Gautier Paulin (FRA, HON), 32 5. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 30 6. Tommy Searle (GBR, KAW), 29 7. Jordi Tixier (FRA, KAW), 29  8. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 29  9. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 27 10. Clement Desalle (BEL, KAW), 25

Κατηγορία MX2
Χάλασε την γιορτή του Jeremy Seewer ο Max Anstie κερδίζοντας τον Ελβετό μέσα στην πατρίδα του και μάλιστα στην πίστα του σωματείου όπου ανήκει. Ο Anstie(1-1) δεν κέρδισε εύκολα καθώς ο Seewer τον κυνήγησε και πάλεψε μαζί του και στα δύο σκέλη για την πρώτη θέση, όμως ο Βρετανός, όπως και πέρσι, στο τέλος της σεζόν είναι πολύ δυνατός.  Η δεύτερη θέση του Seewer(2-2) δεν απογοήτευσε τους συντοπίτες του που τον αποθέωσαν στις απονομές.

MX2podium_MXGP_15_CH_2016

Για όσους απορούν που δεν βλέπουν στο βάθρο έναν εκ των J.Herlings, P.Jonass και D.Ferrandis να πούμε ότι είναι και οι τρεις πλέον τραυματίες.

Βρίσκοντας τον δρόμο στο πρώτο σκέλος και οδηγώντας σταθερά στο δεύτερο ο Benoit Paturel(3-3) τερμάτισε στην τρίτη θέση σε σκέλη και σύνολο, αποτέλεσμα που τον έφερε πιο ψηλά στην βαθμολογία. Για ακόμα έναν αγώνα ο Samuele Bernardini(4-6) πλασαρίστηκε καλά στις εκκινήσεις και κρατήθηκε στην πρώτη εξάδα για την τέταρτη θέση στον αγώνα. Πολύ καλή εμφάνιση για τον πέμπτο Calvin Vlaanderen(6-5), μπορούσε και καλύτερα από την έκτη θέση ο Brian Bogers(10-4), του στοίχισε όμως η κακή του εμφάνιση στο πρώτο σκέλος. Στο κυνήγι του τίτλου τώρα, ο Seewer μάζεψε κι άλλο την διαφορά του από τον Jeffrey Herlings όμως ο Ολλανδός επιστρέφει στον επόμενο αγώνα και GP της πατρίδας του.

Αποτελέσματα GP Ελβετίας, MX2:  1. Max Anstie (GBR, HUS), 50 2. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 44 3. Benoit Paturel (FRA, YAM), 40  4. Samuele Bernardini (ITA, TM), 33  5. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), 31  6. Brian Bogers (NED, KTM), 29  7. Thomas Covington (USA, HUS), 24 8. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 24  9. Pascal Rauchenecker (AUT, HUS), 24  10. Ivo Monticelli (ITA, KTM), 23