Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MX Junior 2016 – Σοβιετική υπόθεση(video)

Podium_125_MXGP_JUN_RUS_2016Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΜΧ Junior 2016 πραγματοποιήθηκε στην μακρινή Ρωσία και την πίστα του Οrlyonok όπου δεν συμμετείχαν πολλοί αναβάτες από την κεντρική Ευρώπη δίνοντας την ευκαιρία σε χώρες του πρώην Σοβιετικού μπλοκ να διακριθούν.

Κατηγορία ΜΧ125
Από τα δοκιμαστικά φαινόταν ότι ο Ολλανδός Roan van de Moosdijk θα είχε ένα εύκολο σαββατοκύριακο αφού κυριάρχησε σχεδόν σε όλα τα sessions της κατηγορίας. Όμως τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ιδανικά στο τέλος. Στο πρώτο σκέλος κυνήγησε και πέρασε τον Τσέχο Jakub Teresak για την πρώτη θέση.  Από εκεί και μετά ο Moosdijk οδήγησε άνετα στην πρώτη θέση κερδίζοντας το σκέλος. Ο πρωταθλητής Ευρώπης Jago Geerts αν και είχε καλή εκκίνηση, πτώσεις μέσα στο σκέλος τον κράτησαν πίσω, βρίσκοντας στο τέλος τον δρόμο για την δεύτερη θέση.

Podium_V_125_MXGP_JUN_RUS_2016

Παγκόσμιος Πρωταθλητής ΜΧ125 2016 Jago Geerts.

Στο δεύτερο σκέλος ο Λετονός Rainers Zuks πήρε την εκκίνηση αλλά σύντομα τον πέρασαν οι διεκδικητές του τίτλου Geerts και de Moosdijk στην μάχη τους για την πρώτη θέση που θα καθόριζε και τον Παγκόσμιο Πρωταθλητή της κατηγορίας. Ο Geerts κράτησε τελικά την πρώτη θέση κερδίζοντας τον αγώνα και τον τίτλο. Ο de Moosdijk δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Βέλγου μένοντας τελικά στην δεύτερη θέση. Την μάχη για την τρίτη θέση στο σκέλος αλλά και στην βαθμολογία κέρδισε ο Teresak αφήνοντας τελικά τέταρτο τον Αυστραλό Caleb Grothues.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Junior 125cc : 1. Jago Geerts (BEL, KTM), 47 2. Roan Van De Moosdijk (NED, YAM), 47  3. Jakub Teresak (CZE, KTM), 40  4. Riley Dukes (AUS, KTM), 34  5. Caleb Grothues (AUS, KTM), 34  6. Jan Pancar (SLO, YAM), 30  7. Daniil Balandin (RUS, KTM), 26 8. Cody Dyce (AUS, YAM), 25 9. Petr Polak (CZE, KTM), 23 10. Stanislav Myatlin (RUS, YAM), 19

Κατάταξη Εθνών Junior 125cc: 1 Αυστραλία 9, 2 Ρωσία 10, 3  Ολλανδία 15, 4 Τσεχία 15, 5 Λετονία 19, 6 Γερμανία 41, 7 Βέλγιο 1, 8 Αυστρία 1, 9 Εσθονία 2, 10 Σλοβενία 6

Podium_II_85_MXGP_JUN_RUS_2016

Παγκόσμιος Πρωταθλητής ΜΧ85 2016 Rene Hofer.

Κατηγορία ΜΧ85
Ολόκληρη την φετινή χρονιά ο Rene Hofer ήταν καταιγιστικός κερδίζοντας σχεδόν όλα τα σκέλη και όλες τις διοργανώσεις όπου συμμετείχε. Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα δεν αποτέλεσε εξαίρεση για τον Πρωταθλητή Ευρώπης κερδίζοντας με λίγη περισσότερη προσπάθεια το πρώτο σκέλος και άνετα το δεύτερο για να κατακτήσει τον Παγκόσμιο τίτλο της κατηγορίας. Πίσω του την μάχη της σαβιετικής επικράτησης κέρδισε ο Εσθονός Meico Vettik(2-4) καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση και αφήνοντας τον Ρώσο Maksim Kraev(3-5) στην τρίτη θέση.

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Junior 85cc : 1. Rene Hofer (AUT, KTM), 50  2. Meico Vettik (EST, KTM), 40  3. Maksim Kraev (RUS, KTM), 36 4. Nikita Petrov (RUS, KTM), 31  5. Dante Hyam (AUS, KTM), 30  6. Nikolay Kornev (RUS, KTM), 28  7. Kristians Freimanis (LAT, KTM), 27  8. Svyatoslav Pronenko (RUS, KTM), 25 9. Noel Nilsson (SWE, KTM), 25 10. Jo Shimoda (JPN, KTM), 23

Podium_III_65_MXGP_JUN_RUS_2016

Παγκόσμιος Πρωταθλητής ΜΧ65 2016 Kirill Vorobyev.

Κατηγορία ΜΧ65
Σε έναν αγώνα που θα μπορούσε να είναι το εθνικό πρωτάθλημα της πρώην Σοβιετικής Ένωσης ο Ρώσος Kirill Vorobyev(1-1) κέρδισε τον αγώνα και στέφτηκε Παγκόσμιος Πρωταθλητής στην ΜΧ65. O Λετονός Karlis Alberts Reisulis(3-2) πήρε την δεύτερη θέση με τρίτο τον Aleksey Orlov(2-4).

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Junior 65cc :1. Kirill Vorobyev (RUS, KTM), 50 2. Karlis Alberts Reisulis (LAT, KTM), 42 3. Aleksey Orlov (RUS, KTM), 40  4. Edvards Bidzans (LAT, KTM), 34  5. Sergey Glebkin (RUS, KTM), 32 6. Ilia Khabirov (RUS, KTM), 30 7. Arseny Grishchuk (RUS, KTM), 28  8. Egor Waigendt (RUS, KTM), 26 9. Ilia Krasnitskiy (RUS, KTM), 22 10. Hugo Nork (EST, KTM), 20

Ακολουθεί video με στιγμιότυπα των αγώνων.