MXGP – O C.Desalle και ο J.Herlings κερδίζουν τον τρελό αγώνα του Assen

DesalleSat_MXGP_16_NL_2016Ξεπερνώντας και τα πιο ακραία σενάρια ο 16ος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MXGP στο Assen είχε εκπλήξεις και ανατροπές με τον βροχερό καιρό να παίζει πρωταγωνιστικό ρόλο. Στις ακραίες συνθήκες της πίστας ο Clement Desalle πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη στην μεγάλη κατηγορία και ο Jeffrey Herlings κέρδισε δύσκολα στην ΜΧ2.

Κατηγορία MXGP
Την πρώτη του φετινή νίκη πέτυχε ο Clement Desalle(2-2) και μάλιστα μετά από αρκετό καιρό μια και την τελευταία του την είχε πετύχει το 2014 στην Γερμανία. Δεν κέρδισε κανένα από τα δύο σκέλη όμως πάλεψε για την πρώτη θέση και στα δύο κάτι που τον έφερε να έχει τους καλύτερους τερματισμούς του αγώνα. Ο μεγάλος κερδισμένος της ημέρας ήταν ο Antonio Cairoli(4-1) που κατάφερε να μειώσει την διαφορά του στην βαθμολογία από τον Tim Gajser κατά 34 ολόκληρους βαθμούς φτάνοντας την διαφορά τους στους 65.

DesalleSat_MXGP_16_NL_2016

Επιστροφή στις νίκες για τον C.Desalle μετά από πολύ καιρό.

Ο Gajser είχε προβλήματα με πτώσεις και εγκαταλείψεις αλλά και ο Toni δεν πήγε πίσω αντιμετωπίζοντας και αυτός μικρές πτώσεις που περιόρισαν την καλή του απόδοση στην δύσκολη πίστα του Assen, ανεβαίνοντας τελικά στην δεύτερη θέση του βάθρου. Μπροστά στο ολλανδικό κοινό ο Glenn Coldenhoff(3-3) με δύο πολύ καλές εκκινήσεις κατάφερε να κρατηθεί μπροστά και να πάρει την τρίτη θέση του συνόλου στο GP της πατρίδας του. Από τους λίγους αναβάτες που απέφυγαν τις πολλές πτώσεις και κατάφεραν να ανέβουν θέσεις και στα δύο σκέλη ήταν ο Max Nagl(6-4) που ανταμοίφθηκε στο τέλος της ημέρας με την τέταρτη θέση. Με καλές εκκινήσεις και σταθερούς αγώνες ο Jeremy vanHorebeek(5-6) τερμάτισε στην πέμπτη θέση ενώ ο Shaun Simpson(1-25) που κέρδισε το πρώτο σκέλος, είχε μια πτώση με εγκατάλειψη νωρίς στο δεύτερο, χάνοντας ένα σίγουρο βάθρο από πλευράς απόδοσης, τερματίζοντας στην έκτη θέση της ημέρας.

Αποτελέσματα Assen MXGP: 1. Clement Desalle (BEL, KAW), 44 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 43  3. Glenn Coldenhoff (NED, KTM), 40 4. Maximilian Nagl (GER, HUS), 33  5. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 31  6. Shaun Simpson (GBR, KTM), 30 7. Tanel Leok (EST, KTM), 25  8. Jordi Tixier (FRA, KAW), 24  9. Romain Febvre (FRA, YAM), 23 10. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 22

Επέστρεψε στο πρωτάθλημα μετά τον τραυματισμό του ο Jeffrey Herlings(2-1) αλλά οι ατυχίες του τον ακολούθησαν, με μηχανικό πρόβλημα και εγκατάλειψη στα δοκιμαστικά  και με πτώσεις και δύσκολες στιγμές στα δύο σκέλη. Έστω κι έτσι στο τέλος κατάφερε να κερδίσει τον αγώνα της πατρίδας του,  κόντρα στις ατυχίες αλλά και του ανταγωνισμού που δεν του έκανε την ημέρα εύκολη. Ένας από αυτούς ήταν ο Brian Bogers(3-3) που πίεσε μέχρι τον τερματισμό τον Herlings στο πρώτο σκέλος και τον ακολούθησε τελικά στο βάθρο ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου βάζοντας δύο ολλανδικές σημαίες στον χώρο των απονομών.

PradoHerlingsSat_MXGP_16_NL_2016

Η επιστροφή στους αγώνες του J.Herlings δεν ήταν εύκολη από όλες τις πλευρές. Στην φωτό ο νεαρός G.Prado #61 αντιστέκεται στον πρωτοπόρο της βαθμολογίας.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Jorge Garcia Prado(12-2) ο νεαρός οδηγός της ΚΤΜ που στον πρώτο του αγώνα στην ΜΧ2 τους τρέλανε όλους με την απόδοση κερδίζοντας τον προκριματικό αγώνα και κρατώντας την πρώτη θέση στο δεύτερο σκέλος αντέχοντας στην πίεση του Herlings. Δεν κέρδισε κάποιο σκέλος όμως η τρίτη θέση στον πρώτο του αγώνα και σε έναν από τους πιο δύσκολους της φετινής περιόδου λέει πολλά για την μελλοντική πορεία του νεαρού. Πολλά τα προβλήματα με πτώσεις για τον Max Anstie(9-4) που τον περιόρισαν στην τέταρτη θέση. Ο πρωταθλητής της ΕΜΧ250 Thomas Kjer Olsen(7-5) τερμάτισε πέμπτος και είχε ακόμα ένα πολύ καλό φετινό αποτέλεσμα στους πρώτους του αγώνες στο παγκόσμιο πρωτάθλημα. Άτυχος και τυχερός ο  Thomas Covington(1-16) κέρδισε το πρώτο σκέλος άξια αλλά ταυτόχρονα εκμεταλλευόμενος τις πτώσεις του Herlings που δεν κατάφερε να τον πιάσει στην πρώτη θέση. Στο δεύτερο, η πτώση του λίγο μετά την εκκίνηση τον έφερε μακριά από το βάθρο αλλά μέσα στην πρώτη εξάδα του αγώνα.

Αποτελέσματα Assen MX2:  1. Jeffrey Herlings (NED, KTM), 47  2. Brian Bogers (NED, KTM), 40  3. Jorge Prado Garcia (ESP, KTM), 31  4. Max Anstie (GBR, HUS), 31  5. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 30  6. Thomas Covington (USA, HUS), 30 7. Benoit Paturel (FRA, YAM), 27 8. Bas Vaessen (NED, SUZ), 25  9. Lars van Berkel (NED, HUS), 25  10. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), 23