MXGP – T.GAJSER ΚΑΙ T.COVINGTON ΝΙΚΗΤΕΣ ΣΤΟ ΜΕΞΙΚΟ

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Motocross MXGP 2017 πέρασε στον τέταρτο γύρο και την πίστα Leon του Μεξικό όπου ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Tim Gajser κατάφερε να πάρει άνετα την νίκη στην MXGP. Στην MX2 ο Thomas Covington ήταν ο άνθρωπος του αγώνα από τα προκριματικά, επιβεβαιώνοντας και στα σκέλη την καλή του απόδοση.

Κατηγορία ΜΧGP
Δεν είχε αντίπαλο στο Μεξικό ο Tim Gajser(1-1) κερδίζοντας τα προκριματικά και τα δύο σκέλη της κατηγορίας σχεδόν από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό. Ο Antonio Cairoli(4-2) προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό του Σλοβένου όμως τα πολλά λάθη του πρώτου σκέλους τον κράτησαν πίσω ενώ στο δεύτερο δεν μπόρεσε να πιέσει για την πρώτη θέση. Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Gautier Paulin(3-3) με καλές εκκινήσεις σε μια πίστα που έχει γευτεί την χαρά της νίκης το 2014. Ήταν και στα δύο σκέλη ανταγωνιστικός αλλά και αυτός δεν είχε τον ρυθμό για να διεκδικήσει την πρώτη θέση. Στο Μεξικό ο Arnaud Tonus(6-4) ήταν ιδιαίτερα μαχητικός και μετά από μέτριες εκκινήσεις βρήκε τον δρόμο για την τέταρτη θέση του αγώνα κάνοντας προσπεράσεις μέχρι και τον τελευταίο γύρο. Μαχητικόw ήταν και ο Jeremy vanHorebeek όμως δεν ήταν αρκετό για κάτι καλύτερο από την πέμπτη θέση ενώ aατυχίες αντιμετώπισαν οι Evgeny Bobryshev και Clement Desalle έχοντας πτώσεις.

Αποτελέσματα Leon MXGP : 1. Tim Gajser (SLO, HON), 50 points; 2. Antonio Cairoli (ITA, KTM), 40 p.; 3. Gautier Paulin (FRA, HUS), 40 p.; 4. Arnaud Tonus (SUI, YAM), 33 p.; 5. Jeremy Van Horebeek (BEL, YAM), 32 p.; 6. Evgeny Bobryshev (RUS, HON), 29 p.; 7. Clement Desalle (BEL, KAW), 28 p.; 8. Maximilian Nagl (GER, HUS), 27 p.; 9. Romain Febvre (FRA, YAM), 24 p.; 10. Kevin Strijbos (BEL, SUZ), 22

Κερδίζοντας τον προκριματικό αγώνα το Σάββατο ο Thomas Covington(4-1) δεν μπόρεσε στο πρώτο σκεός να κινηθεί στην πρώτη θέση όμως στο δεύτερο ήταν πιο προετοιμασμένος και μετά από καλή εκκίνηση κατάφερε να περάσει πρώτος την γραμμή του τερματισμού κερδίζοντας με αυτόν τον τρόπο το δεύτερο GP της καριέρας του. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Jeremy Seewer(1-4) θα μπορούσε να έχει κερδίσει τον αγώνα αν στο τέλος του δεύτερου σκέλους δεν έκανε το λάθος και από δεύτερο έπεφτε τέταρτος. Ωστόσο πήρε την δεύτερη θέση και παρέμεινε πρώτος στην βαθμολογία. Στο κυνήγι της πρώτης θέσης μπήκε και ο Julien Lieber(3-3) όμως στο τέλος τον πρόδωσαν οι δυνάμεις του και δεν μπόρεσε να παραμείνει μπροστά. Συντηρητικό αγώνα έκανε ο τέταρτος Pauls Jonass(5-2) κυρίως στο πρώτο σκέλος λόγω του τραυματισμού στο χέρι που αντιμετώπιζε. Στο δεύτερο όμως ανέβασε ρυθμό για να μαζέψει πολύτιμους βαθμούς για το πρωτάθλημα. Δύσκολα τα πράγματα για τον Benoit Paturel(2-8) μετά από ένα εκπληκτικό πρώτο σκέλος στο δεύτερο είχε μια πτώση στην αρχή του αγώνα που τελικά τον περιόρισε στην πέμπτη θέση του συνόλου. Την μάχη της έκτης θέσης κέρδισε ο Brent Van doninck μετά από δύο σκέλη με ένταση στις πίσω θέσεις.

Αποτελέσματα Leon MX2: 1. Thomas Covington (USA, HUS), 43 points; 2. Jeremy Seewer (SUI, SUZ), 43 p.; 3. Julien Lieber (BEL, KTM), 40 p.; 4. Pauls Jonass (LAT, KTM), 38 p.; 5. Benoit Paturel (FRA, YAM), 35 p.; 6. Brent Van doninck (BEL, YAM), 29 p.; 7. Thomas Kjer Olsen (DEN, HUS), 28 p.; 8. Calvin Vlaanderen (NED, KTM), 24 p.; 9. Adam Sterry (GBR, KAW), 23 p.; 10. Vsevolod Brylyakov (RUS, KAW), 22 p.