AMA MX – ΑΝΑΤΡΟΠΗ B.BAGGETT ΣΤΑ 450, ΝΙΚΗ J.SAVATGY ΣTA 250

O Blake Baggett έκανε την μεγάλη ανατροπή στα 450 κερδίζοντας εντυπωσιακά τον τρίτο γύρο του ΑΜΑ Motocross 2017 στο Thunder Valley. Στα 250 ο Joey Savatgy πήρε την νίκη σε έναν οριακό αγώνα με τέσσερις διεκδικητές της πρώτης θέσης.

Το μεγάλο υψόμετρο του Thunder Valley αλλά και η ένταση του φετινού πρωταθλήματος δοκίμασε τους διεκδικητές της πρώτης θέσης με τους Marvin Musquin και Eli Tomac να αντιμετωπίζουν πτώσεις στο πρώτο σκέλος, χάνοντας πολύτιμους βαθμούς. Την εκκίνηση του πρώτου σκέλους πήρε ο Martin Davalos αλλά γρήγορα τον πέρασε ο Justin Bogle που  από εκεί και μετά δεν απειλήθηκε κερδίζοντας το πρώτο του σκέλος στην μεγάλη κατηγορία. Πίσω από τον Bogle τερμάτισε στην δεύτερη θέση ο Jason Anderson ενώ στην τρίτη θέση μετά από ένα εκπληκτικό αγώνα βρέθηκε ο Blake Baggett έχοντας πτώση στην εκκίνηση του σκέλους.

Από τους τελευταίους αγώνες του Supercross ο Baggett είχε δείξει ότι έχει ανεβάσει ρυθμούς. Κάπου, ήταν αναμενόμενο να πάρει νίκη στο motocross που είναι περισσότερο στο στοιχείο του.

Στο δεύτερο σκέλος ο Broc Tickle πήρε την εκκίνηση αλλά ο Baggett τον πέρασε γρήγορα για να πάρει την πρωτοπορία. Λίγους γύρους μετά ο Tomac έκανε την επίθεση του περνώντας μπροστά όμως ο Baggett επιτέθηκε ξανά στους τελευταίους γύρους για να κερδίσει το σκέλος και τον αγώνα. Στην δεύτερη θέση της ημέρας τερμάτισε ο Marvin Musquin(4-3) ανακάμπτοντας και αυτός από την πτώση της εκκίνησης του πρώτου σκέλους αλλά και από κακή εκκίνηση στο δεύτερο. Ο Γάλλος παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.  Μετά το καλό του τερματισμό στο πρώτο σκέλος ο Anderson(2-6) ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου με τον Bogle(1-9) να  καταλαμβάνει την τέταρτη θέση. Το φαβορί για την νίκη μια και έχει μεγαλώσει σε μεγάλο υψόμετρο σχετικά κοντά στο Thunder Valley ο Tomac(7-2), δεν απέδωσε τα αναμενόμενα τερματίζοντας στην πέμπτη θέση. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Cole Seely(5-10).

10. Martin Davalos (10-11)

Μετά το καταστροφικό Glen Helen ο Joey Savatgy επέστρεψε με νίκη στο Thunder Valley.

Κατηγορία 250
Με δύο ισοβαθμίες και με διαφορά στον ένα βαθμό ανάμεσα σε τέσσερις οδηγούς καθορίστηκε η τελική κατάταξη του αγώνα στην μικρή κατηγορία. Ο Joey Savatgy(4-1) επέστρεψε στις νίκες κάνοντας ένα καλό αγώνα στο πρώτο σκέλος και κράτησε πίσω του τον Jeremy Martin στο δεύτερο για την νίκη σε σκέλος και σύνολο. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Alex Martin(1-4) κερδίζοντας άνετα το πρώτο σκέλος χωρίς όμως να μπορέσει να επαναλάβει την επιτυχία του στο δεύτερο. Πολύ κοντά στην νίκη και στα δύο σκέλη βρέθηκε ο J.Martin(3-2) τερματίζοντας οριακά στην τρίτη θέση ενώ εξίσου οριακά εκτός πρώτης τριάδας βρέθηκε και ο Austin Forkner(2-3). Η πτώση του στο πρώτο σκέλος και η κακή του εκκίνηση στο δεύτερο περιόρισαν τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Zach Osborne(8-5) στην πέμπτη θέση. Στο ίδιο μήκος κύματος και ο Dylan Ferrandis(9-6) της έκτης θέσης.