AMA MX – ΑΗΤΤΗΤΟΣ Ο E.TOMAC ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΗ ΝΙΚΗ Α.PLESSINGER

Στον δεύτερο αγώνα του αμερικανικού πρωταθλήματος ΑΜΑ Motocross 2018 στο Glen Helen o Eli Tomac ήταν κυρίαρχος για δεύτερη συνεχόμενη φορά στα 450, παραμένοντας αήττητος σε σκέλη και αγώνα. Εκπληκτικός στην πίστα του Glen Helen ήταν ο Aaron Plessinger που κατάφερε να πάρει και τα δύο σκέλη στα 250 και μάλιστα να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Δεύτερη διπλή νίκη για τον E.Tomac με βλέψεις για αήττητη σεζόν.

Στο ξεκίνημα του φετινού πρωταθλήματος ο Eli Tomac(1-1) δεν βιάζεται και περιμένει να χτυπήσει την κατάλληλη στιγμή για να πάρει την νίκη. Στο Glen Helen ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας κατάφερε μετά από μια μικρή μάχη με τον Ken Roczen να πάρει το πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο έπιασε στο τέλος τον πρωτοπόρο Jason Anderson για να πάρει την δεύτερη φετινή του νίκη. Αργά, έκανε τις κινήσεις του και ο Μarvin Musquin(2-3) πέρασε τον Roczen στο πρώτο σκέλος αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει και τις δύο φορές πίσω του τον Tomac. Τερμάτισε στην δεύτερη θέση παραμένοντας δεύτερος και στην βαθμολογία. Καλή εμφάνιση και για τον Jason Anderson(4-2), ήταν στην μάχη για την πρώτη τριάδα στο πρώτο σκέλος και θα μπορούσε να είχε κερδίσει το δεύτερο, αν δεν κουραζόταν στους τελευταίους γύρους. Η τρίτη θέση του πρωταθλητή Supercross, είναι σημαντική βελτίωση από τα αποτελέσματα του πρώτου αγώνα στο Hangtown. Αντίθετα ο Justin Barcia(6-4) δεν μπόρεσε να ανέβει στο βάθρο σε αυτόν τον αγώνα κυρίως λόγο των κακών εκκινήσεων του αλλά και της πτώσης του στο πρώτο σκέλος. Κατάφερε να πάρει την τέταρτη θέση αφήνοντας πέμπτο τον Ken Roczen(3-8) που οδήγησε το πρώτο σκέλος και έπρεπε να ανέβει θέσεις στο δεύτερο, μετά από μια διέλευση του στα pits. Σταθερά στην πρώτη εξάδα ο Weston Peick(7-5) πραγματοποιώντας καλές εμφανίσεις.

10. Cody Cooper (16-10)

Επίθεση A.Plessinger στο Glen Helen μετά το συντηρητικό ξεκίνημα στο Hangtown.

Κατηγορία 250
Στο Glen Helen ο Aaron Plessinger(1-1) ήταν πραγματικά άπιαστος. Ανεβαίνοντας νωρίς στην πρώτη θέση και στα δύο σκέλη, πραγματικά πέταγε στην πίστα της Καλιφόρνια κερδίζοντας άνετα τον αγώνα. Η νίκη του στον δεύτερο αγώνα της χρονιάς τον έφερε στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα έχοντας συγκάτοικο τον περσινό πρωταθλητή Zach Osborne. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Alex Martin(3-3) δίνοντας σκληρές μάχες και ιδιαίτερα με τον αδερφό του Jeremy, που αν και τον κέρδισε στο δεύτερο σκέλος, δεν κατάφερε να του στερήσει το δεύτερο σκαλί του βάθρου. Ο Jeremy Martin(5-2) ενώ είχε καλό ρυθμό για κάτι καλύτερο από την πέμπτη θέση του πρώτου σκέλους ωστόσο η κακή του εκκίνηση τον περιόρισε αρκετά. Κατάφερε να τερματίσει στην τρίτη θέση μαζεύοντας πολύτιμους βαθμούς για το πρωτάθλημα. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας δεν είχε καλό αγώνα και στο Glen Helen οι πτώσεις του θα μπορούσαν να του τερματίσουν την φετινή σεζόν. Μετά από όλα αυτά η τέταρτη θέση στον αγώνα, διατηρώντας μάλιστα την πρωτοπορία του στην βαθμολογία, θεωρείτε επιτυχία. Ο Joey Savatgy(6-4) τερμάτισε στην πέμπτη θέση και δείχνει ότι δεν έχει ξεκινήσει καλά την χρονιά ενώ αντίθετα ο “rookie”, και έκτος του αγώνα Justin Cooper(4-7) τα πάει εξαιρετικά μέχρι στιγμής απολαμβάνοντας την πέμπτη θέση στην βαθμολογία.

10. Jordon Smith, -45

Επόμενος αγώνας 2/6/2018 Thunder Valley CO.

1969 More posts in MOTOCROSS category
MXGP 2024 – ΝΙΚΗ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ P.JONASS ΣΤΟ “ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΛΑΣΠΗΣ” ΤΟΥ ΠΕΜΠΤΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Η λάσπη πάντα εξομαλύνει τις διαφορές στο motocross και στον πέμπτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος...