AMA MX – ΕΠΙΚΕΣ ΜΑΧΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΣΤΟ THUNDER VALLEY

Στην έδρα του Eli Tomac το Colorado συνεχίστηκε το AMA Motocross 2018 για τον τρίτο γύρο της σειράς όπου ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας των 450 κατάφερε να πάρει την νίκη μετά από σκληρές μάχες με τον Ken Roczen. Στα 250 έγιναν μεγάλες ανατροπές, κυρίως στην βαθμολογία με τον Jeremy Martin να γίνεται ο τρίτος διαφορετικός νικητής στην κατηγορία, ανεβαίνοντας παράλληλα στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το πάλεψε και κατάφερε να παραμείνει αήττητος ο E.Tomac και στον τρίτο γύρο, αλλά στην συνέχεια αναμένονται ακόμα πιο δύσκολες οι νίκες.

Ο Eli Tomac(1-1) φέτος δεν μας έχει συνηθίσει σε καλές εκκινήσεις και στον αγώνα της ιδιαίτερης πατρίδας του το Colorado δεν έκανε εξαίρεση. Χρειάστηκε να παλέψει σκληρά τρεις φορές με τον Ken Roczen καθώς στο πρώτο σκέλος είχαμε επανεκκίνηση μετά από κόκκινη σημαία λόγω πτώσης του Kyle Chisholm(ευτυχώς είναι καλά). Και τις τρεις φορές κατάφερε να επικρατήσει του Γερμανού κερδίζοντας ακόμα δύο φετινά σκέλη, παραμένοντας αήττητος μέχρι στιγμής. Μετά τις σκληρές μάχες με τον Tomac o Roczen(2-2) έδειξε ότι σιγά σιγά βρίσκει τον παλιό καλό εαυτό του και σύντομα θα είναι σε θέση να πάρει και νίκες. Ανέβηκε στην δεύτερη θέση του βάθρου με τον Blake Baggett(3-3)  να τον ακολουθεί στην τρίτη θέση μετά από ακόμα μια καλή εμφάνιση στο Thunder Valley.  Αυτός που δεν απέδωσε τα αναμενόμενα ήταν ο Marvin Musquin(4-4) που με την τέταρτη θέση, έχασε πολλούς βαθμούς για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος από τον πρωτοπόρο Tomac. Την καλύτερη φετινή του εμφάνιση πραγματοποίησε ο Benny Bloss(6-5) τερματίζοντας στην πέμπτη θέση ενώ ο Justin Barcia(5-6) στάθηκε άτυχος με πτώσεις και στα δύο σκέλη την στιγμή που βρισκόταν στις πρώτες θέσεις.

10. Brandon Scharer (14-9)

Επέστρεψε στην κορυφή ο J.Martin στα 250.

Κατηγορία 250
Από τον προηγούμενο αγώνα στο Glen Helen o Zach Osborne αντιμετώπιζε προβλήματα με πτώσεις κάτι που συνεχίστηκε με επιπτώσεις και στο Thunder Valley. Ένας τραυματισμός στον καρπό στα δοκιμαστικά του αγώνα και μπλέξιμο στην πρώτη στροφή της εκκίνησης στο δεύτερο σκέλος ήταν αρκετά για να τον βγάλουν από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Εκεί ανέβηκε ο Jeremy Martin(2-1) που ανέβηκε θέσεις στο πρώτο σκέλος μετά από κακή εκκίνηση και κέρδισε την μάχη με τον αδερφό του Alex στο δεύτερο, κατακτώντας έτσι την πρώτη του φετινή νίκη, μαζί με την κορυφή της βαθμολογίας. Η εκπληκτική εμφάνιση στο δεύτερο σκέλος του Alex Martin(3-2) στην μάχη με τον αδερφό για την κατάκτηση του αγώνα ήταν αρκετή για να τον φέρει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Εκπληκτικός ήταν και ο “rookie” της κατηγορίας Justin Cooper(1-8) που μετά το μηχανικό πρόβλημα του Joey Savatgy που οδηγούσε το πρώτο σκέλος κατάφερε να πάρει την πρώτη του νίκη σε σκέλος στην καριέρα του, τερματίζοντας μάλιστα στην τρίτη θέση του αγώνα. Στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Austin Forkner(7-3) με πέμπτο τον Jordon Smith(4-5) ενώ μέχρι πρότινος συγκάτοικος του Osborne στην κορφή της βαθμολογίας Aaron Plessinger(6-4) δεν κατάφερε να βρει ποτέ καλό ρυθμό στον αγώνα τερματίζοντας στην έκτη θέση.

1. Jeremy Martin (2-1)
2. Alex Martin (3-2)
3. Justin Cooper (1-8)
4. Austin Forkner (7-3)
5. Jordon Smith (4-5)
6. Aaron Plessinger (6-4)
7. Chase Sexton (10-6)
8. Shane McElrath (9-9)