ΑΜΑ ΜΧ – ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΝΙΚΗ Ε.ΤΟΜΑC ΣΤΟ MUDDY CREEK

Στον πέμπτο γύρο του AMA Motocross 2018 στα Muddy Creek ο Eli Tomac πήρε ακόμα μια δύσκολη νίκη στα 450 φέτος καταφέρνοντας στους τελευταίους γύρους του δεύτερους σκέλους να κάνει την προσπέραση που χρειαζόταν ανακάμπτοντας εκπληκτικά από κακή εκκίνηση. Στα 250 ο Shane McElrath επιβίωσε από το χάος που επικράτησε στο Tennessee κερδίζοντας τον πρώτο αγώνα της καριέρας του.

Ο E.Tomac δεν θα αφήσει το αήττητο σε νίκες, να σπάσει εύκολα φέτος!

Κατηγορία 450
Στους τελευταίους αγώνες γίνεται ολοένα και πιο δύσκολο να κρατήσει ο Eli Tomac το φετινό του αήττητο και στο Muddy Creek έπρεπε να ανακάμψει από εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση στο δεύτερο σκέλος για να πάρει την νίκη. Στο πρώτο σκέλος o Tomac(1-3) είχε καλή εκκίνηση και δεν βιάστηκε να περάσει τον Ken Roczen που οδηγούσε από την αρχή την κούρσα. Κέρδισε το πρώτο σκέλος άνετα όμως στο δεύτερο βρέθηκε στην 20η θέση μετά την πρώτη στροφή και έπρεπε να καλύψει μεγάλο έδαφος για να πάρει την νίκη. Στους τελευταίους γύρους κατάφερε να περάσει και πάλι τον Roczen, αυτή την φορά για την τρίτη θέση, κάτι που ήταν αρκετό για να διατηρήσει το φετινό του αήττητο σε αγώνες. Πολύ κοντά στην πρώτη του νίκη βρέθηκε ο Justin Barcia(2-2) οδηγώντας δυνατά στους τελευταίους αγώνες πέρασε στην δεύτερη θέση στο πρώτο σκέλος ενώ δεν κατάφερε να κρατήσει πίσω του τον Marvin Musquin στο δεύτερο ενώ οδηγούσε στην πρώτη θέση το σκέλος. Ίσως να πίστευε ότι μετά την κακή εκκίνηση του Tomac η δεύτερη θέση να ήταν αρκετή για την νίκη στον αγώνα όμως και αυτός αιφνιδιάστηκε από την εξαιρετική απόδοση του πρωτοπόρου της βαθμολογίας.  Παρόμοιο αγώνα με τον Tomac αλλά σε αντίστροφα σκέλη είχε ο Marvin Musquin(5-1) όταν έμπλεξε σε μια πτώση λίγο μετά την εκκίνηση του πρώτου σκέλους ξεκινώντας και αυτός έξω από την πρώτη εικοσάδα. Ο Musquin έφτασε μέχρι την πέμπτη θέση στο πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο από την στιγμή που πήρε την πρωτοπορία από τον Barcia δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα για να πάρει την νίκη. Στο τέλος της ημέρας συμπλήρωσε το βάθρο στην τρίτη θέση. Χωρίς να καταφέρει να εκμεταλλευτεί τις καλές του εκκινήσεις, στην τέταρτη θέση τερμάτισε ο Roczen(3-4) με τον Blake Baggett(4-5) πέμπτο. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Weston Peick(6-6) παραμένοντας εντυπωσιακά σταθερός μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα.

10. Kyle Cunningham (11-10)

Μετά από αρκετά χρόνια στα 250 ο S.McElrath κατάφερε να πάρει την πρώτη του ΜΧ νίκη στα 250.

Κατηγορία 250
Οι πολλές πτώσεις και οι εγκαταλείψεις καθόρισαν του νικητές ενός χαοτικού αγώνα στο Muddy Creek. Κυρίως, η νίκη διεκδικήθηκε από τους αδερφούς Martin με τον Jeremy να κερδίζει στο πρώτο σκέλος και τον Alex απλά να μην μπορεί να σταθεί όρθιος σε κανένα από τα δύο σκέλη που οδήγησε στην πρώτη θέση. Όμως η σημαντικότερη πτώση ήταν αυτή του αδερφού του Jeremy όταν μετά από κακή εκκίνηση στο δεύτερο σκέλος συγκρούστηκε στον αέρα με τον Justin Cooper έχοντας μια άσχημη πτώση που τον ανάγκασε να εγκαταλείψει, πιθανότατα με τραυματισμό και κίνδυνο να χάσει το υπόλοιπο του πρωταθλήματος. Την πιο σταθερή απόδοση της ημέρας είχε ο Shane McElrath(3-2) ανεβαίνοντας αργά αλλά σταθερά θέσεις και στα δύο σκέλη καταφέρνοντας να τερματίσει στην πρώτη τριάδα και στις δύο περιπτώσεις. Αυτό ήταν αρκετό,  για να πάρει τον πρώτο αγώνα ΜΧ της καριέρας του στην κατηγορία μετά από αρκετά χρόνια συμμετοχών και διακρίσεις κυρίως στο supercross. H καλή εκκίνηση του Dylan Ferrandis(11-1) στο δεύτερο σκέλος του έδωσε την νίκη μετά την πτώση του A.Martin που οδηγούσε για αρκετή ώρα το σκέλος, βάζοντας τον Γάλλο στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο τέλος της ημέρας παρά την κακή του εμφάνιση στο πρώτο. Η μέτρια απόδοση του Chase Sexton(8-4) στο Muddy Creek αποδείχτηκε αρκετή για να τον ανεβάσει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Αντίθετα ο Alex Martin(12-3) θα μπορούσε αν κέρδιζε το δεύτερο σκέλος να πάρει τον αγώνα παρά τις πτώσεις και τα προβλήματα του πρώτου, αλλά μετράει τέσσερις πτώσεις στα τέσσερα τελευταία σκέλη του πρωταθλήματος, γεγονός που σε αυτή την περίπτωση τον έφερε στην τέταρτη θέση της ημέρας. Η πρώτη εξάδα βρήκε τους Jordon Smith(7-6) και Joey Savatgy(6-7) πέμπτο και έκτο αντίστοιχα με τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας Aaron Plessinger(9-5) να τερματίζει στην έβδομη θέση έχοντας και αυτός πτώση στον πρώτο γύρο του πρώτου σκέλους ενώ οδηγούσε τον αγώνα.

MXGP 2024 – VIDEO ΜΕ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΠΕΜΠΤΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Παρακολουθήστε στο video που ακολουθεί τα στιγμιότυπα του πέμπτου γύρου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MXGP 2024...