MXGP – J.HERLINGS ΞΑΝΑ…J.PRADO ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ

Στο δεύτερο συνεχώμενο GP στην Ινδονησία το τερέν ήταν αυτό που απασχόλησε και πάλι τους αναβάτες, με τους Jeffrey Herlings και Jorge Prado να φεύγουν νικητές από την Semarang και τον 13ο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MXGP 2018.

Ο J.Herlings φέτος έχει δείξει περισσότερη θέληση για νίκη από τους υπόλοιπους της κατηγορίας.

Κατηγορία 450
Το ολισθηρό τερέν της Semarang δημιούργησε πολλά προβλήματα στους οδηγούς των δύο κατηγοριών αλλά στην μεγάλη κατηγορία με τα περισσότερα άλογα το πρόβλημα ήταν πιο έντονο. Ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Jeffrey Herlings(1-1) αν και έκανε στην αρχή μερικά λάθη ωστόσο κατάφερε να πάρει την πρωτοπορία και στα δύο σκέλη κερδίζοντας την μάχη με τον Tim Gajser στο πρώτο ενώ στο δεύτερο άφησε νωρίς πίσω του τον Clement Desalle που τον πίεζε. Με αυτόν τον τρόπο ο Ολλανδός κατέκτησε το δέκατο φετινό του GP και αύξησε ξανά το βαθμολογικό του προβάδισμα στους 24 βαθμούς έναντι του περσινού πρωταθλητή Antonio Cairoli. Καλύτερα προσαρμοσμένος στις συνθήκες του αγώνα ήταν ο Tim Gajser(2-3) που έδειξε να είναι άνετος με την πίστα από τα προκριματικά, ωστόσο δεν κατάφερε να περάσει τον Herlings στους τελευταίους γύρους του πρώτου σκέλους και έδειξε κάπως κουρασμένος στο δεύτερο για να προσπαθήσει για κάτι καλύτερο από την τρίτη θέση. Έτσι κι αλλιώς, με τερματισμούς μέσα στην πρώτη τριάδα είχε εξασφαλίσει την δεύτερη θέση στον αγώνα. Για την νίκη, τουλάχιστον για το δεύτερο σκέλος, προσπάθησε ο Desalle(4-2) χωρίς όμως να τα καταφέρει, και ίσως με λιγότερα λάθη στο πρώτο σκέλος να μπορούσε να ανέβει ακόμα ένα σκαλί στο βάθρο. Λάθη, πτώσεις και αγώνας υπό τραυματισμό για τον Antonio Cairoli(3-4) στην Semarang, προσπάθησε να μην του πάρει πολλούς βαθμούς ο Herlings, ανακάμπτοντας εντυπωσιακά μετά από πτώση στο δεύτερο σκέλος. Ο περσινός πρωταθλητής κατέλαβε την τέταρτη θέση αντιμετωπίζοντας τραυματισμό στον αντίχειρα από τον προηγούμενο GP της Ινδονησίας. Τον καλύτερο φετινό του αγώνα, σε ένα τερέν που θύμιζε Αγγλία, πραγματοποίησε ο Tommy Searle(7-7) τερματίζοντας στην πέμπτη θέση, αφήνοντας έκτο τον συμπατριώτη του Max Anstie(9-6) που και αυτός πέτυχε έναν από τους καλύτερους φετινούς του τερματισμούς.

10 22 Strijbos, Kevin BEL FMB KTM 11 6 17

Αργά αλλά σταθερά ο J.Prado κατάφερε να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας έστω και με ισοβαθμία.

Κατηγορία 250
Με την βαθμολογική διαφορά στους επτά βαθμούς ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Pauls Jonass ήθελε να σταματήσει το ψαλίδισμα που έχει αρχίσει να του κάνει ο Jorge Prado στους τελευταίους αγώνες. Η Semarang όμως ήταν μια πίστα που το λάθος ήταν εύκολο, λάθη που ο Jonass δεν μπόρεσε να αποφύγει και στα δύο σκέλη. Ο Prado(2-1) με τις καλές του εκκινήσεις αλλά και με πιο συνετή προσέγγιση πήρε την πρωτοπορία μετά το λάθος του Jonass στο πρώτο σκέλος και δεν ρίσκαρε για να την κρατήσει όταν τον πίεσε για την νίκη στο σκέλος ο Λετονός. Στο δεύτερο σκέλος ο Ισπανός κατάφερε να κρατηθεί από την αρχή μπροστά κερδίζοντας τον αγώνα από τον νικητή του προηγούμενου GP Calvin Vlaanderen που τον πλησίασε στο τέλος. Όσο για τον Jonass(1-6), δεν μπόρεσε στο δεύτερο σκέλος να ανακάμψει από την πτώση του όπως έκανε στο πρώτο, χάνοντας πολλές θέσεις και βαθμούς. Στο τέλος της ημέρας οι δύο οδηγοί της Red Bull KTM βρέθηκαν ισόβαθμοι στην κορυφή της βαθμολογίας κάνοντας το 1-2 στην πίστα της Semarang. Πτώσεις και προβλήματα για τον Vlaanderen(5-3) στο πρώτο σκέλος ενώ στο δεύτερο εξαπέλυσε μια εντυπωσιακή επίθεση κερδίζοντας την μάχη της τρίτης θέσης από τον Thomas Covington ενώ πλησίασε απειλητικά και τον Prado στους τελευταίους γύρους. Για δεύτερο σερί GP ο Νοτιοαφρικανός τερμάτισε στο βάθρο, αυτή τη φορά στο τρίτο σκαλί, με τον Ben Watson(3-5) πάντα να καιροφυλακτεί για μια θέση στο βάθρο, καταλαμβάνοντας τελικά την τέταρτη θέση. Η πτώση στο πρώτο σκέλος του Covington(7-3) και η κούραση στο δεύτερο τον περιόρισαν στην πέμπτη θέση ενώ την εξάδα συμπλήρωσε ο Anthony Rodriquez(4-7) σε μια από τις καλύτερες φετινές του εμφανίσεις.