ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ JUNIOR 2018 – ΝΙΚΗΤΡΙΑ Η ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ ΕΝΤΟΣ ΕΔΡΑΣ!

Κατακτώντας τους δύο από τους τρεις τίτλους του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Junior 2018, η διοργανώτρια Αυστραλία αναδείχτηκε στο Horsham πρωταθλήτρια στις κατηγορίες Νέων, επικρατώντας της ισοβαθμίας με την δεύτερη τελικά Ολλανδία. Στην τρίτη θέση τερμάτισε η ομάδα της Ιταλίας.

Κατηγορία 125cc
Ο Ιταλός Mattia Guadagnini ήταν ο γρηγορότερος στο πρώτο σκέλος των 125cc. Στρίβοντας πρώτος μετά την εκκίνηση οδήγησε στην πρώτη θέση μέχρι την κατάκτηση του σκέλους. Πίσω του ο Αυστραλός Bailey Malkiewicz δεν μπόρεσε να τον ακολουθήσει τερματίζοντας δεύτερος. Το δεύτερο σκέλος είχε μεγαλύτερη ένταση με τους Malkiewicz και Guadagnini να μάχονται για την πρώτη θέση από την αρχή. Ο Malkiewicz κατάφερε τελικά να απομακρυνθεί του Guadagnini όταν ο Ιταλός είχε μια πτώση. Με τερματισμούς 2-1 ο Malkiewicz κατάφερε να κατακτήσει τον τίτλο μέσα στην πατρίδα του αφήνοντας δεύτερο τον Guadagnini(1-3) και τρίτο τον Τσέχο Petr Polak(3-2). Ο περσινός πρωταθλητής των 85cc Jade Wade που ανέβηκε φέτος στα 125cc δεν μπόρεσε να αγωνιστεί καθώς τραυματίστηκε το Σάββατο.

Κατηγορία 85cc
O Αμερικανός Caden Braswell(3-1) με καλές εκκινήσεις και στα δύο σκέλη κατάφερε να πάρει το δεύτερο και να βρεθεί στην πρώτη τριάδα του πρώτου κατακτώντας τον τίτλο στην κατηγορία. Το βάθρο συμπλήρωσαν οι Ολλανδοί Kay de Wolf(2-6) και Kay Karssemakers(4-4) δεύτερος και τρίτος αντίστοιχα ενώ ο Liam Everts της γνωστής οικογενείας παγκόσμιων πρωταθλητών, στάθηκε άτυχος όταν εγκατέλειψε από μηχανική βλάβη στο δεύτερο σκέλος ενώ είχε κερδίσει το πρώτο.

Κατηγορία 65cc
H πτώση στην πρώτη στροφή του πρώτου σκέλους έφερε τον Τσέχο Vitezslav Marek να οδηγεί τον αγώνα μπροστά από την μοναδική κοπέλα που συμμετείχε στον αγώνα την Ολλανδή Lotte Van Drunen. Οι δύο πρώτες θέσεις δεν άλλαξαν μέχρι και τον τερματισμό. Το δεύτερο σκέλος ήταν μια ξεχωριστή περίπτωση. Ο πρωταθλητής Ευρώπης ΕΜΧ65 Brando Rispoli οδήγησε μετά την εκκίνηση τον αγώνα μέχρι να τον περάσει ο Αμερικάνος Logan Best που τελικά κέρδισε το σκέλος. Όμως ο Best με τα αποτελέσματα του στο πρώτο σκέλος κατάφερε να τερματίσει μόλις στην πέμπτη θέση του συνόλου. Αυτός που έφερε τα καλύτερα αποτελέσματα και στα δύο σκέλη ήταν Αυστραλός και δεν ήταν άλλος από τον Braden Plath(5-2) που ανέβηκε στην πέμπτη θέση μετά την πτώση στην εκκίνηση του πρώτου σκέλους. Ο Enzo Temmerman(3-4) ήταν ο δεύτερος του αγώνα χάνοντας στην ισοβαθμία του με τον Plath στο bonus του δεύτερου σκέλους. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Ιταλός Brando Rispoli(6-3).