MEC 2019 – ΕΧΑΣΕ ΤΟ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ ΑΛΛΑ ΠΗΡΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ Ο A.CIANCIARULO

Το φετινό Monster Energy Cup ήταν ένα από τα πιο εντυπωσιακά που έχουν πραγματοποιηθεί στην ιστορία εννέα χρόνων του θεσμού, και παρά το γεγονός ότι δεν εξαργυρώθηκε το ένα εκατομμύριο δολάρια καθώς κανένας δεν κατάφερε να πάρει και τους τρεις Τελικούς, ωστόσο οι αγώνες με τις τρεις διαφορετικές εκκινήσεις και την πίστα να δουλεύει αριστερόστροφα και δεξιόστροφα, προσέφερε εξαιρετικό ενδιαφέρον στον φετινό αγώνα. Φυσικά η επικράτηση του Adam Cianciarulo στην πρώτη του αγωνιστική εμφάνιση με 450 ήταν το κερασάκι στην τούρτα, δίνοντας μάλιστα σκληρή μάχη για την επικράτηση στον αγώνα με τον ομόσταυλο του και περσινό νικητή Eli Tomac.

Η σχεδίαση με την διπλή φορά της πίστας δε προσφερόταν για εξαιρετικά δύσκολα supercross εμπόδια και περισσότερο ήταν μια fast cross διαδρομή συνδυάζοντας motocross και supercross εμπόδια. Αυτό αποδείχτηκε μια καλή κίνηση όχι μόνο γιατί προσέλκυσε αναβάτες από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP, με τους παγκόσμιους πρωταθλητές Tim Gajser και Jordi Tixier να συμμετέχουν στον αγώνα αλλά παράλληλα έφερε περισσότερο ανταγωνισμό καθώς πολλοί αναβάτες προσαρμόστηκαν γρήγορα με την σχεδίαση της πίστας.

Νίκη στον πρώτο του αγώνα με 450 για τον A.Cianciarulo.

Από τα προκριματικά του αγώνα ο Adam Cianciarulo έδειξε ότι είναι ένας από τους διεκδικητές του αγώνα και παίρνοντας την εκκίνηση και πρωτοπορία του πρώτου Τελικού έγινε ο άνθρωπος που έπρεπε να κερδίζουν οι υπόλοιποι. Απολαμβάνοντας μια μικρή διαφορά ο AC είχε μια πτώση χάνοντας μερικές θέσεις με τον Vince Friese να οδηγεί τον αγώνα από τους Malcolm Stewart και Eli Tomac. Ο περσινός νικητής του αγώνα κατάφερε στο τέλος να πάριε την πρώτη θέση ενώ ο Cianciarulo ανέβηκε και αυτός στην δεύτερη θέση.

Ο Tomac περνάει τον Friese για την κατάκτηση του πρώτου Τελικού.

Οι ελπίδες του Tomac για επανάληψη του περσινού του θριάμβου και την εξαργύρωση του εκατομμυρίου, εξανεμίστηκαν στον δεύτερο Τελικό όπου είχε μια περίεργη πτώση λίγο μετά την προσπέραση του στον Friese για την πρωτοπορία του αγώνα. Ο δεύτερος Τελικός πήγε στον M.Stewart με τον Cianciarulo να ανακάμπτει από κακή εκκίνηση για την δεύτερη θέση ενώ και ο Tomac βρήκε τελικά τον δρόμο για την τρίτη. Ο τελευταίος Τελικός της ημέρας είχε τους Cianciarulo, Stewart και Tomac ισόβαθμους, και ο νικητής του τρίτου Τελικού θα καθόριζε και τον νικητή του αγώνα. Την εκκίνηση πήρε ο Cianciarulo με τον Gajser να τον ακολουθεί και τον Tomac να πιέζει και τους δύο. Σύντομα AC και Tomac βρέθηκαν να δίνουν την μάχη της πρώτης θέσης και μετά τα μισά του αγώνα ο Tomac άρχισε να δοκιμάζει δύσκολες προσπεράσεις στον ομόσταυλο του. Όμως ο Cianciarulo είχε την απάντηση σε κάθε κίνηση του Tomac και όλα έδειχναν ότι θα κριθούν στην ειδική διαδρομή Joker Lane που όλοι έπρεπε να περάσουν από μια φορά σε κάθε Τελικό. Ο Tomac μπήκε στην διαδρομή στον προ-τελευταίο γύρο ελπίζοντας ότι θα βγει μπροστά από τον AC, που αναγκαστικά θα περνούσε στον τελευταίο. Με την αγωνία έκδηλη στους θεατές του κατάμεστου σταδίου Sam Boyd, ο Cainciarulo βγήκε από την Joker Lane ακριβώς μπροστά από τον Tomac, καταφέρνοντας να κρατήσει την πρωτοπορία μέχρι και την καρό σημαία. Ο Cianciarulo(2-2-1) ήταν ο νικητής του αγώνα και του επάθλου των 100.000 δολαρίων με τον Tomac(1-3-2) δεύτερο και τρίτο τον M.Stewart(3-1-3) που επέστρεψε εντυπωσιακά στην ενεργό δράση μετά τον τραυματισμό του στην αρχή της χρονιάς και εννέα μήνες αγωνιστικής αποχής.

936 More posts in SUPERCROSS category
AMA SX 2024 – O J.LAWRENCE ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ ΣΤΟΝ 15Ο ΓΥΡΟ ΤΗΣ PHILADELPHIA

Ο 15ος γύρος του ΑΜΑ Supercross 2024 πραγματοποιήθηκε σε ένα καινούργιο στάδιο στην Philadelphia όπου...