SX DE PARIS 2019 – ΒΑΣΙΛΙΑΣ Ο J.BARCIA

Για τρίτη φορά στην καριέρα του ο Justin Barcia κατέκτησε το στέμμα του διάσημου ευρωπαϊκού αγώνα Supercross de Paris, πετυχαίνοντας τους καλύτερους τερματισμούς σε μια σειρά έξι Τελικών του διήμερου αγώνα.

Ο νικητής του αγώνα το 2010 και 2013 επέστρεψε στο ψηλότερο σκαλί του παριζιάνικου βάθρου κερδίζοντας μόλις έναν από τους έξι Τελικούς, σε έναν αγώνα όπου οι εκκινήσεις και το να κρατηθείς όρθιος ήταν δύσκολη υπόθεση. Καλύτερη απόδειξη για το πόσο επιρέασαν οι πτώσεις ήταν ο Malcolm Stewart. Παρά το γεγονός ότι κέρδισε τρεις Τελικούς και την μια super pole του αγώνα της Κυριακής, η πτώση του στην εκκίνηση του πρώτου Τελικού και ο τερματισμός του στην ένατη θέση, του στέρησε την νίκη, τερματίζοντας τελικά δεύτερος. Το πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Γάλλος Dylan Ferrandis που είχε όπως ήταν λογικό ολόκληρο το γαλλικό κοινό με το μέρος του. Πήρε τον πρώτο Τελικό με μια παράτολμη προσπέραση στον Justin Hill αλλά μετά οι πτώσεις και οι κακές εκκινήσεις τον απομάκρυναν σταδιακά από την πρώτη θέση. Ο Γάλλος τερμάτισε τρίτος με τον Jeremy Martin να τερματίζει τέταρτος, με μια νίκη σε Τελικό και αυτός αλλά και με τις περισσότερες εκκινήσεις στα δύο βράδια. Ο Vince Friese είχε και αυτός καλές εκκινήσεις καταφέρνοντας να κρατηθεί μπροστά σχεδόν σε όλους τους Τελικούς για την πέμπτη θέση του αγώνα. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Hill που ίσως θα είχε κερδίσει τον πρώτο Τελικό και θα ήταν στο βάθρο, αν ο Ferrandis δεν τον έβγαζε εκτός πίστας.

935 More posts in SUPERCROSS category
AMA SX 2024 – VIDEO ΜΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΓΩΝΕΣ ΤΟΥ 15ΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΗΝ PHILADELPHIA

Παρακολουθήστε ολόκληρους τους τελικούς αγώνες του 15ου γύρου του AMA Supercross 2024 που πραγματοποιήθηκαν στην...