MXGP 2020 – ΔΥΝΑΤΟ ΦΙΝΑΛΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ T.GAJSER ΚΑΙ Β.WATSON ΣΤΟ TRENTINO III

Θα περίμενε κανείς στο τελευταίο αγώνα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MXGP 2020 τα πράγματα να είναι πιο χαλαρά μια και οι τίτλοι στις δύο κατηγορίες είχαν κριθεί από τον προηγούμενο αγώνα. Στο τρίτο και τελευταίο Trentino όμως η κατάσταση δεν ήταν έτσι μια και υπήρχαν ακόμα ανοιχτοί λογαριασμοί για τις υπόλοιπες θέσεις αλλά και στις βαθμολογίες των κατασκευαστών.

Τα πήρε όλα και έφυγε στον τελευταίο αγώνα του πρωταθλήματος ο T.Gajser. Νίκη στον αγώνα, το τρόπαιο του πρωταθλητή, ρολογάκι Tag Heuer για τους περισσότερους καλύτερους γύρους των αγώνων, έχασε όμως τα 10 χιλιάρικα των περισσότερων εκκινήσεων που πήγαν στον Jorge Prado.

Κατηγορία MXGP
Με τον Tim Gajser να έχει εξασφαλίσει τον τίτλο από τον προηγούμενο αγώνα οι Antonio Cairoli και Jeremy Seewer ήρθαν στον τελευταίο αγώνα για να ξεκαθαρίσουν τις υπόλοιπες δύο θέσεις στην πρώτη τριάδα του πρωταθλήματος. Με δύο καλές εκκινήσεις ο Jeremy Seewer ήταν στην πρώτη τριάδα και στα δύο σκέλη και κυρίως μπροστά από τον Cairoli που πάσχιζε στο πρώτο σκέλος να ανέβει θέσεις. To τελικό χτύπημα όμως ήρθε στην εκκίνηση του δεύτερου σκέλους όταν οι Arnaud Tonus και Cairoli συγκρούστηκαν με την βοήθεια του Gajser, βγαίνοντας εκτός πίστας με τον Ιταλό να εγκαταλείπει τελικά με σπασμένο λεβιέ ταχυτήτων. Στον αγώνα τώρα ο Romain Febvre(1-2) πίεσε για την νίκη καταφέρνοντας και στα δύο σκέλη να ανέβει θέσεις, περνώντας εντυπωσιακά για την νίκη του πρώτου τον φετινό πρωταθλητή Gajser, κάτι που δύσκολα έχει συμβεί φέτος. Ο Gajser(2-1) όμως δεν επέτρεψε να συμβεί ξανά αυτό στο δεύτερο κλείνοντας την χρονιά με νίκη και τίτλο για τον ίδιο αλλά και την ομάδα του.

Πρωταθλήτρια ομάδα το Team HRC όπως είναι φυσικό μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος από τον Tim Gajser…δεν πήραν όμως των κατασκευαστών!

Για να μην υπάρξει κάποια σύγχηση, ο τίτλος των κατασκευαστών της κατηγορίας πήγε στην ΚΤΜ(βλ. παρακάτω στις βαθμολογίες). Με επίσης εξαιρετικό τρόπο ολοκλήρωσε την φετινή του χρονιά και ο Febvre(1-2) με νίκη σε σκέλος και την δεύτερη θέση στο βάθρο ενώ έχοντας χάσει τους δύο πρώτους αγώνες λόγω τραυματισμού κατάφερε να τερματίσει το πρωτάθλημα στην τέταρτη θέση. Αντίο στην ενεργό δράση είπε ο Gautier Paulin(4-3) πραγματοποιώντας μια από τις παλικαρίσιες του εμφανίσεις που έχουν φέρει στο παρελθόν νίκες στην Γαλλική ομάδα στο MXON. Κέρδισε πολλές μάχες για να χαιρετίσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα από την τρίτη θέση του βάθρου.

Αντίο για τον Captain της Γαλλικής ομάδας ΜΧΟΝ G.Paulin και έναν από τους πιο χαρισματικούς αναβάτες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος.

Βλέποντας τα προβλήματα του Cairoli στο δεύτερο σκέλος ο Seewer (3-4) σταμάτησε να κυνηγάει βαθμούς και προσπάθησε να τερματίσει τον αγώνα στην τέταρτη θέση και να πάρει την δεύτερη θέση στην βαθμολογία του πρωταθλήματος. Δεν άφησε όμως στο τέλος να τον περάσει ο Clement Desalle(7-7) που πίεζε για μια καλή τελευταία εμφάνιση και αυτός στον τελευταίο αγώνα της καριέρας του καθώς την νέα σεζόν ο Ivo Monticelli θα πάρει την θέση του στην KRT Kawasaki. Seewer και Desalle προσγειώθηκαν μαζί σε ένα άλμα και ο Desalle έκοψε ρυθμό από εκεί και μετά ενώ είχε και μια πτώση που τον έριξε τελικά στην πέμπτη θέση του συνόλου.

Αντίο και για τον Μr No2 της μεγάλης κατηγορίας C.Desalle. Από το 2009 μέχρι και σήμερα τρεις φορές τερμάτισε την χρονιά στο #2 ενώ άλλες δύο ήταν τρίτος.

Την εξάδα συμπλήρωσε ο Tonus(4-9) ανεβαίνοντας εντυπωσιακά στο δεύτερο σκέλος από τελευταίος(μετά το περιστατικό με τον Cairoli) στην ένατη θέση.

10 32 Van doninck, Brent BEL FMB YAM 0 15 15

Μετά από τρία χρόνια ο B.Watson αφήνει με νίκη την ΜΧ2 για την μεγάλη κατηγορία.

Ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς ήταν σημαντικός για την κατηγορία μόνο για την τρίτη θέση όπου ο Maxime Renaux έπρεπε να αντέξει στις επιθέσεις του Jed Beaton. O περσινός rookie της κατηγορίας κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων τερματίζοντας την δεύτερη του χρονιά στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ο αγώνας όμως δεν ήταν τόσο εύκολος για κανέναν. Με καλή εκκίνηση στο πρώτο σκέλος ο φετινός πρωταθλητής Tom Vialle(1-4) πήρε μια εύκολη νίκη όμως η πτώση του στην πρώτη στροφή του δεύτερου μετά την εκκίνηση, και άλλες τρεις που ακολούθησαν έκαναν δύσκολη την μετάβαση του μέχρι και την τέταρτη θέση. Αυτό βοήθησε τον Ben Watson να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα που με την τέταρτη θέση στο πρώτο, και την πτώση του πρωτοπόρου Jago Geerts στο δεύτερο σκέλος, ήταν στο χέρι του να πάρει την δεύτερη νίκη της καριέρας του. Στον τελευταίο του αγώνα στην κατηγορία καθώς μεταπηδά στην MXGP πάλι με Yamaha την νέα σεζόν, ο Βρετανός επιτέθηκε στους Renaux, Issak Gifting και Beaton για να κερδίσει τον σκέλος αλλά και τον αγώνα μετά τον τερματισμό του Vaille(1-4) στην τέταρτη θέση. Ο φετινός πρωταθλητής ήθελε την νίκη όμως όπως είπαμε οι πτώσεις του στο δεύτερο σκέλος τον περιόρισαν στην δεύτερη θέση κλείνοντας εντυπωσιακά την χρονιά.

Από rookie την προηγούμενη σεζόν, πρωταθλητής ο T.Vialle συνεχίζοντας την παράδοση της Red Bull KTM να απογειώνει τα νέα ταλέντα. Μαζί πήραν και τον τίτλο της καλύτερης ομάδας της κατηγορίας και αν δεν τραυματιζόταν ο δεύτερος οδηγός τους στην κατηγορία Mikkel Haarup ίσως να είχαν πάρει και των κατασκευαστών.

Για μια θέση στο βάθρο αλλά και την τρίτη θέση της βαθμολογίας πάλεψαν οι Renaux(2-4) και Beaton με τον Γάλλο να καταφέρνει τελικά να κερδίσει τις μάχες που έπρεπε, ειδικά στο πρώτο σκέλος, για να εξασφαλίσει την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα κάτι που τον βοήθησε στην συνέχεια να κλείσει στο βάθρο την χρονιά. Ο Renaux εισέπραξε και 5000 ευρώ από την κατάκτηση του βραβείου “Jan de Groot” ως πιο υποσχόμενος νεαρός του αθλήματος για την χρονιά του 2020. Από την άλλη ο Beaton(7-2), είχε μια σταθερή χρονιά αλλά δεν μπόρεσε να κρατηθεί στους τελευταίους αγώνες στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Τερμάτισε στην τέταρτη θέση του Trentino III όπως και στην κατάταξη του πρωταθλήματος. Στην πέμπτη θέση με ακόμα μια εντυπωσιακή εμφάνιση ο Ιsaak Gifting(6-3) έδωσε πολλές υποσχέσεις για την νέα σεζόν ενώ ο Conrad Mewse(8-7) συμπλήρωσε την πρώτη εξάδα του τελευταίου αγώνα της χρονιάς. Όσο για τον δεύτερο της βαθμολογίας Geerts(4-0), οι πτώσεις του σε αυτόν τον αγώνα του επέφεραν και τραυματισμό, πιθανότατα με κάταγμα στον ώμο.

Το πρωτάθλημα κατασκευαστών της ΜΧ2 πήγε στην Yamaha!

Κλείνοντας να αναφέρουμε την κατάκτηση του πρωταθλήματος κατασκευαστών της κατηγορίας από την Yamaha, ρίχνοντας πολλούς νέους ταλαντούχους αθλητές στην μάχη.