BALKAN MX 2021 – ΜΕ ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΔΙΑΚΡΙΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ!

Η Afyonkarahisar, φιλοξένησε το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Motocross 65/85 cc, όπου αγωνίζονται νέοι αθλητές μαζί με το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Motocross του Balkan Motorcycle Association (BMU) αθλητές από τις χώρες των Βαλκανίων Βουλγαρία, Ρουμανία, Σερβία, Σκόπια, Μολδαβία, Ελλάδα, Αλβανία, Ουγγαρία και Κροατία συμμετείχαν στον αγώνα που διοργάνωσε η Τουρκική Ομοσπονδία Μοτοσυκλετών με την υποστήριξη του Δήμου Afyonkarahisar.

Περίπου 140 αθλητές από την Τουρκία, τα Σκόπια, τη Βουλγαρία, τη Σερβία, τη Ρουμανία, και την Ελλάδα συμμετείχαν στους αγώνες στο Κέντρο Αυτοκινήτων Afyon. Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Μοτοκρός 65 & 85, Βούλγαροι αθλητές κέρδισαν τους αγώνες και στις δύο κατηγορίες. Στην κατηγορία EMX85, ο Ventsislav Toshev (Βουλγαρία) ήρθε πρώτος, ο Danail Stefanov (Βουλγαρία) ήρθε στη δεύτερη και ο Banu Mihnea Andrei (Ρουμανία) στην τρίτη θέση. Ο Dani Tsankov (Βουλγαρία) πήρε την πρώτη θέση στην κατηγορία EMX65, ενώ ο Sami Alexandru Dumitru (Ρουμανία) και ο Szoke Eross Mark (Ρουμανία) ακολούθησαν τον Βούλγαρο αναβάτη.

Ο Δ.Κεραμιδάς σήκωσε την Ελληνική σημαία στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου της Τουρκίας.

Στην κατηγορία MX του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος μοτοκρός BMU, ο Şakir Şenkalaycı (Τουρκία) πήρε την πρώτη θέση, ο Marin Dimitrov Marinov (Βουλγαρία) κατέλαβε τη δεύτερη θέση και ο Zoran Karanfilovski (Ρουμανία) κατέλαβε την τρίτη θέση. Στην κατηγορία MX 50 cc, ο Poyraz Bor (Τουρκία) τερμάτισε πρώτος, ο Ahmet Akif Ulusan (Τουρκία) δεύτερος, ο Almira Vartemel (Τουρκία) τρίτος. Στην κατηγορία MX1, ο Michael Ivanov (Βουλγαρία) ήρθε πρώτος, ο Παναγιώτης Κουζής (Ελλάδα) ήρθε δεύτερος και ο Mustafa Asetin(Τουρκία) τρίτος.

Σε μια από τις περιορισμένες του αγωνιστικές φετινές εμφανίσεις, ο Π.Κουζής κατέλαβε την δεύτερη θέση στην ΜΧ1.

Στις άλλες κατηγορίες στην MX65 ο Dani Tsankov (Βουλγαρία) κέρδισε την πρώτη θέση, ο Sami Alexandru Dumitru (Ρουμανία) την δεύτερη, ο Szoke Eross Mark (Ρουμανία) τρίτος, ενώ στην κατηγορία MX85 ο Ventsislav Toshev (Βουλγαρία) πρώτος, ο Danail Stefanov (Βουλγαρία) δεύτερος, ο Banu Mihnea Andrei (Ρουμανία) τρίτος, στην SENIOR νικητής ήταν ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Δημήτρης Κεραμίδας (Ελλάδα), ο Atanas Petrov(Βουλγαρία) δεύτερος, και o Vasili Stoyanov(Βουλγαρία) τρίτος. Στην ΜΧ2 ο Toba Robert Kristian(Ρουμανία) ήταν ο νικητής με τον Μάριος Κανάκης(Βουλγαρία – συμμετείχε με Βουλγαρική license) δεύτερο, με τον Viktor Neychev(Βουλγαρία) τρίτο.

Νίκη για τον Μ.Κανάκη στην ΜΧ2 Junior.

Ο Μάριος Κανάκης(Βουλγαρία – συμμετείχε με Βουλγαρική license) στην κατηγορία MX2 JUNIOR κατέλαβε την πρώτη θέση, από τον δεύτερο Viktor Neychev(Βουλγαρία) κατέλαβε τη δεύτερη θέση, Christian Georgiev(Βουλγαρία) κατέλαβε την τρίτη θέση.

Πηγή: Τουρκική Ομοσπονδία Μοτοσυκλέτας(TMF)