ENDUROCROSS 2022 – ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Τ.HART ΣΤΟΝ ΤΕΤΑΡΤΟ ΓΥΡΟ ΤΗΣ ARIZONA

Η σειρά GEICO AMA EnduroCross Championship Series 2022 επισκέφθηκε το Prescott Valley της Αριζόνα για τον τέταρτο γύρο του θεσμού. Για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, ο Trystan Hart κέρδισε τη συνολική νίκη σε ένα ακόμη Σαββατοκύριακο με γεμάτες δράση μάχες στην κατηγορία Pro. Ο αναβάτης της Red Bull KTM είχε σκορ 3-4-1 στα τρία σκέλη. Ο αναβάτης Factory One Sherco, ο Cody Webb τερμάτισε δεύτερος στη γενική με 2-6-2 τερματισμούς. Συμπλήρωσε το βάθρο, ο Beta Rider, ο Jonny Walker, με τερματισμούς 4-1-7.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου γύρου του πρωταθλήματος, ο Walker όρισε τον ταχύτερο χρόνο hot-lap για να μπει πρώτος στην σειρά εκκίνησης για το πρώτο από τα τρία motos με χρόνο 37.285. Ο Colton Haaker της Rockstar Husqvarna είχε τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο με 38.225. Ο αναβάτης του FactoryOne Sherco Cooper Abbott είχε τον τρίτο ταχύτερο hot γύρο με 38.711. Ο τέταρτος ταχύτερος hot γύρος ανήκε στον Webb με 39.201. Ο αναβάτης του GasGas Factory Taddy Blazusiak ολοκλήρωσε την πρώτη πεντάδα των ταχύτερων hot-lap χρόνους με χρόνο 39.342. Ο Hart, ο γενικός νικητής της βραδιάς, τερμάτισε έκτος με χρόνο hot-lap 40.079.

Ο Walker ξεκίνησε από το πρώτο σκέλος δυνατά με το Moose Holeshot και ένα πρώιμο προβάδισμα, μπροστά από τους Abbott και Haaker. Ο Abbott, με ένα δυνατό ξεκίνημα, ήταν ακριβώς στα τακούνια του Walker για τους πρώτους γύρους και θα περνούσε τον Walker για το προβάδισμα στον τέταρτο γύρο με τον Haaker πίσω του να περνάει στη δεύτερη θέση. Ο Haaker, ο υπερασπιστής πρωταθλητής της σειράς, πέρασε τον Abbott στον πέμπτο γύρο για το προβάδισμα και θα το κρατούσε για τη νίκη στο moto ένα. Ο Webb τερμάτισε δεύτερος μπροστά από τον τρίτο Hart. Την πρώτη πεντάδα ολοκλήρωσε ο Walker στην τέταρτη και ο Abbott στην πέμπτη.

Το δεύτερο moto αντιστρέφει τις θέσεις τερματισμού των δεκαέξι αναβατών από τον πρώτο αγώνα για τις επιλογές στην μπάρα, έτσι οι οκτώ κορυφαίοι αναβάτες ξεκινούν από τη δεύτερη σειρά. Ο βετεράνος, Justin Soule, εκμεταλλεύτηκε την εκκίνηση της πρώτης σειράς και πήρε το holeshot στο moto 2 λίγο μπροστά από τους Josh Roper και Cory Graffunder. Ο Graffunder θα έπαιρνε το προβάδισμα στο πρώτο μέρος του πρώτου γύρου, αλλά ο Blazusiak θα έκανε γρήγορες κινήσεις και θα έπαιρνε το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου. Ο Walker θα περνούσε τον Graffunder και θα καταλάμβανε τη δεύτερη θέση στον τρίτο γύρο, ακολουθούμενος από τον Haaker που θα καταλάμβανε την τρίτη θέση. Ο hart ανέβαινε επίσης θέσεις και ήταν στην τέταρτη θέση στον τέταρτο γύρο. Ο Walker πίεζε τον Blazusiak για τους επόμενους γύρους, αναζητώντας την ευκαιρία του να περάσει τον Blazusiak για το προβάδισμα. Στον έβδομο γύρο, ο Walker κάνει γρήγορη κίνηση στο matrix και περνάει τον Blazusiak στο τμήμα των ελαστικών, κάτι που άνοιξε το δρόμο στον Haaker να περάσει και αυτός τον Blazusiak, καθώς αυτός και ο Walker πέρασαν στην πρώτη και τη δεύτερη θέση. Θα έμεναν έτσι μέχρι την καρό σημαία με τον Walker να τερματίζει στο P1, τον Haaker P2 και τον Blazusiak P3. Ο Hart θα τερματίσει στην τέταρτη θέση και ο Abbott στην πέμπτη.

Στο τελευταίο moto, ένα τρελό ξεκίνημα με πτώση θα ταρακούνησε τα πράγματα και θα άνοιγε το δρόμο στον Hart να εξασφαλίσει τη συνολική νίκη. Στην πρώτη στροφή του αγώνα, πάνω από το τμήμα των ελαστικών, ο Hart θα ξέφευγε ελάχιστα από μια σύγκρουση πολλών αναβατών. Ο Walker, ο Haaker και ο Blazusiak πιάστηκαν στην πτώση και ξεκίνησαν τον αγώνα αρκετά πίσω. Ο Haaker και ο Walker, που χρειάζονταν και οι δύο μόνο την πρώτη πεντάδα για να κερδίσουν τον αγώνα, θα ξεκινούσαν σε σοβαρό μειονέκτημα για να πετύχουν αυτόν τον στόχο. Ο Hart προστάτευσε το προβάδισμα μέχρι τη γραμμή τερματισμού και κέρδισε το τρίτο moto μπροστά από τον Webb στη δεύτερη και τον Abbott στην τρίτη θέση. Ο Walker θα έφτανε στην έβδομη θέση μέχρι το τέλος του αγώνα και ο Haaker τερμάτισε ένατος.

Για τα συνολικά αποτελέσματα της βραδιάς, ο Haaker τερμάτισε τέταρτος με 1-2-9 moto τερματισμούς. Ο Abbott ήρθε στην πέμπτη θέση γενικής με 5-5-3 moto τερματισμούς. Ο Blazusiak τερμάτισε έκτος συνολικά μπροστά από τον Tim Apolle που πήρε την έβδομη θέση. Ο Will Riordan ήρθε στην όγδοη θέση συνολικά μπροστά από τον Max Gerston στην ένατη. Ο Nick Thompson ήρθε δέκατος στη γενική.