ΕΜΧ 65/85 2022 – V.MAREK KAI R.BAUER ΣΤΕΦΤΗΚΑΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΣΤΟ LOKET…ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΣΑΝ ΤΑ 65!

Οι καλύτεροι αναβάτες από τα προκριματικά των περιφερειακών πρωταθλημάτων της Ευρώπης βρέθηκαν στο Loket της Τσεχίας για να διεκδικήσουν τους τίτλους των Ευρωπαίων Πρωταθλητών ΕΜΧ65-ΕΜΧ85 στον μεγάλο Τελικό της διοργάνωσης. Ο Ventislav Marek υπερασπίστηκε τον τίτλο του στην ΕΜΧ85 επικρατώντας εντός έδρας με τον Ricardo Bauer να κατακτά τον τίτλο της EMX65 με διπλή νίκη. Η κατηγορία της ΕΜΧ65 εντυπωσίασε βγάζοντας με τις μικρές μοτοσυκλέτες όλα τα άλματα, σε μια πίστα όπου παράλληλα διεξάγονταν και ο 13ος γύρος του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος MXGP(δείτε το σχετικό video στο τέλος του άρθρου).

ΕΜΧ85 2022
Στον εναρκτήριο αγώνα EMX85 του Σαββατοκύριακου, ο Filippo Mantovani οδήγησε μπροστά από τον Felix Cardineau και τον Mano Faure. Αν και υπήρξαν πολλά προσπεράσματα στον πρώτο γύρο που έφεραν τον Gyan Doensen να περνά από την έβδομη θέση και να προηγείται στον επίσημο πρώτο γύρο του αγώνα. Ο Cardineau παρέμεινε δεύτερος ενώ ο Mantovani έπεσε τρίτος. Εν τω μεταξύ, τοπικός ήρωας και υπερασπιστής του τίτλου, Vitezslav Marek ξεκίνησε στην ένατη θέση, πριν φτάσει στην πέμπτη θέση στο τέλος του πρώτου γύρου. Στον τρίτο γύρο, ο Marek ήταν ήδη τρίτος και λίγο περισσότερο από έναν γύρο αργότερα πέρασε δεύτερος μπροστά από τους Cardineau και Mantovani. Σε εκείνο το σημείο, ο Doensen ήταν 11.858 δευτερόλεπτα μπροστά, αν και ο Marek έδειχνε γρήγορος και μάζευε χρόνο από τον πρωτοπόρο. Στους τελευταίους γύρους, είδαμε μια στενή μάχη μεταξύ του πρώτου και του δεύτερου, καθώς ο Marek δούλεψε σκληρά για να περάσει τον Ολλανδό. Στο τέλος, ο Doensen κατάφερε υπό πίεση να εξασφαλίσει την πρώτη του νίκη στην EMX. Ο Marek ήταν δεύτερος μπροστά από τους Mantovani, Cardineau και Faure.

Vitezslav Marek

Στον δεύτερο αγώνα, ο Faure έφυγε μπροστά από τους Mantovani, Cardineau, Douwe Van Mechgelen και Marek, ενώ ο νικητής του αγώνα Doensen ξεκίνησε στην 11η θέση. Μέχρι το τέλος του πρώτου επίσημου γύρου, ο Mantovani ήταν επικεφαλής, καθώς ο Marek πέρασε στην τρίτη θέση. Ο Τσέχος αναβάτης χρειάστηκε άλλον έναν γύρο για να πάει από την τρίτη στην πρώτη, κάτι που ξέσπασε το τοπικό πλήθος σε πανηγυρισμούς. Στη συνέχεια άνοιξε μια αξιοπρεπή διαφορά τεσσάρων δευτερολέπτων έναντι του Mantovani, καθώς ο Doensen έφτασε στην τέταρτη θέση. Αρκετούς γύρους αργότερα, ο Ολλανδός ανέβηκε στην τρίτη θέση και στη συνέχεια πέρασε τον Mantovani με μόλις τέσσερις γύρους για να απομένουν και παρά τις προσπάθειές του να πιάσει τον ηγέτη, αναγκάστηκε να συμβιβαστεί με την δεύτερη θέση. Ο Marek κέρδισε τον αγώνα μπροστά από τους Doensen, Mantovani, Freddie Bartlett που πάλεψε από την όγδοη στην τέταρτη και τον Niccolo Mannini που ολοκλήρωσε την πρώτη πεντάδα.

Το αποτέλεσμα 2-1 σήμαινε ότι ο Marek ήταν ο νικητής για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά καθώς εξασφάλισε το χρυσό μετάλλιο και τη χρυσή πλάκα, ενώ ο Doensen τερμάτισε δεύτερος μπροστά από τον Mantovani που πήρε το χάλκινο μετάλλιο.

Vitezslav Marek: «Στον πρώτο αγώνα, ξεκίνησα άσχημα, αλλά κατάφερα να περάσω μερικούς αναβάτες, αλλά ο Gyan είχε μεγάλη διαφορά. Στον δεύτερο αγώνα ξεκίνησα καλύτερα και μετά έλεγξα τον αγώνα. Ευχαριστώ όλους τους χορηγούς μου που μπορείτε να δείτε στη φανέλα μου και ευχαριστώ όλους όσους ήταν εκεί».

EMX85 – Πρώτο σκέλος: 1. Gyan Doensen (NED, Husqvarna), 24:54.068; 2. Vitezslav Marek (CZE, KTM), +0:02.472; 3. Filippo Mantovani (ITA, GASGAS), +0:36.572; 4. Felix Cardineau (FRA, Husqvarna), +0:38.315; 5. Mano Faure (FRA, KTM), +0:38.750; 6. Amaury Maindru (FRA, KTM), +0:44.671; 7. Freddie Bartlett (SWE, KTM), +0:52.332; 8. Áron Katona (HUN, KTM), +0:55.742; 9. Miha Vrh (SLO, Husqvarna), +1:00.945; 10. Tristen Mardo (EST, Husqvarna), +1:05.500.

EMX85 – Δεύτερο σκέλος: 1. Vitezslav Marek (CZE, KTM), 25:04.066; 2. Gyan Doensen (NED, Husqvarna), +0:04.167; 3. Filippo Mantovani (ITA, GASGAS), +0:18.737; 4. Freddie Bartlett (SWE, KTM), +0:21.910; 5. Niccolo Mannini (ITA, KTM), +0:37.473; 6. Douwe Van Mechgelen (BEL, Husqvarna), +0:38.805; 7. Ian Ampoorter (BEL, KTM), +0:39.595; 8. Amaury Maindru (FRA, KTM), +0:41.172; 9. Mano Faure (FRA, KTM), +0:44.929; 10. Dex Kooiker (NED, Husqvarna), +0:51.688.

EMX85 – Τελική Βαθμολογία: 1. Vitezslav Marek (CZE, KTM), 47 points; 2. Gyan Doensen (NED, HUS), 47 p.; 3. Filippo Mantovani (ITA, GAS), 40 p.; 4. Freddie Bartlett (SWE, KTM), 32 p.; 5. Amaury Maindru (FRA, KTM), 28 p.; 6. Mano Faure (FRA, KTM), 28 p.; 7. Ian Ampoorter (BEL, KTM), 22 p.; 8. Jarne Bervoets (BEL, KTM), 19 p.; 9. Felix Cardineau (FRA, HUS), 18 p.; 10. Niccolo Mannini (ITA, KTM), 16 p.

EMX85 – Βαθμολογία Κατασκευαστών: 1. KTM, 47 points; 2. Husqvarna, 47 p.; 3. GASGAS, 40 p.;

ΕΜΧ65 2022
Στον πρώτο αγώνα EMX65, ήταν ο Harry Dale που οδήγησε τους Francesco Assini, Louis Morette, Jekabs Hudolejs και Jorge Salvador μετά την εκκίνηση. Εν τω μεταξύ, ο περσινός πρωταθλητής Lucas Leok ξεκίνησε στη 17η θέση. Υπήρξε μια αλλαγή στην πρώτη θέση αρκετά γρήγορα, καθώς ο Alex Novak πέρασε μπροστά από τον Assini που παρέμεινε δεύτερος με τον Hudolejs να ανεβαίνει επίσης στην τρίτη. Ο Leok έκανε καλή πρόοδο στους πρώτους γύρους, καθώς κατάφερε να φτάσει στην 11η θέση, μετά στην όγδοη και μετέπειτα στην έκτη θέση, πριν πέσει στη 10η θέση όπου τερμάτισε. Στη συνέχεια, ο Assini έπεσε από τη δεύτερη στην έκτη θέση ενώ ο Ricardo Bauer ανέβαινε θέσεις και ήταν δεύτερος στον τέταρτο γύρο. Ο Bauer πάλεψε στενά με τον Novak στα τελευταία στάδια του αγώνα, πριν κάνει το πέρασμα με μόλις δύο γύρους πριν τον τερματισμό. Ο Bauer ήταν ο νικητής του αγώνα μπροστά από τον Novak και τον Salvador που έφτασε στην τρίτη θέση, ακολουθούμενος από τον Pau Ruiz Caudet και τον Hudolejs.

Ricardo Bauer

Στον δεύτερο αγώνα, το holeshot πήγε για άλλη μια φορά στον Dale, καθώς ο Rafael Mennillo ακολούθησε δεύτερος μπροστά από τους Enri Lustus, Morette, Bauer και Leok. Αλλά ο πρώτος γύρος είδε μια αλλαγή για το προβάδισμα καθώς ο Bauer ανέβηκε από την τέταρτη στην πρώτη θέση. Στη συνέχεια, ο Αυστριακός ηγήθηκε των Leok, Caudet Ruiz, Mennillo και Salvador, καθώς ο Leok έκανε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και προσπαθούσε να κρατήσει κοντά του τον πρωτοπόρο. Ο Dale έπεσε στην έκτη θέση και στη συνέχεια, ο Assini πέρασε τον Hudolejs πριν πέσει στη 13η θέση όπου ολοκλήρωσε τον αγώνα. Μπροστά, ο Bauer είχε τον πλήρη έλεγχο καθώς ο Leok ακολουθούσε πίσω. Ο Bertram Thorius κατάφερε να κάνει μια καλή προσπέραση στον Salvador με δύο γύρους να απομένουν, για να πάρει τη θέση του. Τελικά, ο Bauer ήταν ο νικητής του αγώνα εξασφαλίζοντας έτσι το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία EMX65, ενώ ο Caudet Ruiz πήρε το ασημένιο μετάλλιο και ο Salvador το χάλκινο.

Ricardo Bauer: «Ο πρώτος αγώνας ήταν πραγματικά καλός, αλλά όχι καλή η εκκίνηση. Και στον δεύτερο αγώνα είχα καλύτερη εκκίνηση και μετά στον πρώτο ή τον δεύτερο γύρο, νομίζω, ήμουν πρώτος που ήταν πολύ ωραίο! Ευχαριστώ τη μαμά μου, τον μπαμπά μου και τους χορηγούς μου»

EMX65 – Πρώτο σκέλος: 1. Ricardo Bauer (AUT, KTM), 18:13.323; 2. Alex Novak (SLO, KTM), +0:02.680; 3. Jorge Salvador (ESP, GASGAS), +0:04.612; 4. Pau Caudet Ruiz (ESP, KTM), +0:06.938; 5. Jekabs Hudolejs (LAT, Yamaha), +0:08.656; 6. Louis Morette (FRA, Husqvarna), +0:39.993; 7. Francesco Assini (ITA, GASGAS), +0:40.407; 8. Bertram Thorius (DEN, Yamaha), +0:40.439; 9. Carlos Martín Jimenez (ESP, KTM), +0:41.497; 10. Lucas Leok (EST, Husqvarna), +0:43.239.

EMX65 – Δεύτερο σκέλος: 1. Ricardo Bauer (AUT, KTM), 17:44.956; 2. Lucas Leok (EST, Husqvarna), +0:03.381; 3. Pau Caudet Ruiz (ESP, KTM), +0:12.497; 4. Bertram Thorius (DEN, Yamaha), +0:22.981; 5. Jorge Salvador (ESP, GASGAS), +0:23.680; 6. Rafael Mennillo (FRA, KTM), +0:36.076; 7. Jekabs Hudolejs (LAT, Yamaha), +0:36.921; 8. Louis Morette (FRA, Husqvarna), +0:39.125; 9. Carlos Martín Jimenez (ESP, KTM), +0:39.702; 10. Alonso Parejo (ESP, KTM), +0:46.715.

EMX65 – Τελική Βαθμολογία: 1. Ricardo Bauer (AUT, KTM), 50 points; 2. Pau Caudet Ruiz (ESP, KTM), 38 p.; 3. Jorge Salvador (ESP, GAS), 36 p.; 4. Lucas Leok (EST, HUS), 33 p.; 5. Alex Novak (SLO, KTM), 32 p.; 6. Bertram Thorius (DEN, YAM), 31 p.; 7. Jekabs Hudolejs (LAT, YAM), 30 p.; 8. Louis Morette (FRA, HUS), 28 p.; 9. Carlos Martín Jimenez (ESP, KTM), 24 p.; 10. Francesco Assini (ITA, GAS), 22 p.

EMX65 – Βαθμολογία Κατασκευαστών: 1. KTM, 50 points; 2. Husqvarna, 37 p.; 3. GASGAS, 36 p.; 4. Yamaha, 34 p.;

Ακολουθούν video’s με τα στιγμιότυπα των αγώνων.

2053 More posts in MOTOCROSS category
AMA MX 2024 – O H.DEEGAN ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟ ΜΠΡΑΝΤΕΦΕΡ ΜΕ ΤΟΝ T.VIALLE ΣΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΓΥΡΟ ΤΗΣ WASHOUGAL

Στον όγδοο γύρο του ΑΜΑ Motocross 2024 παραλίγο να είχαμε την μεγάλη ανατροπή στα 250...