MXGP – Πρώτη διπλή νίκη για τον A.Cairoli(video)

Χρειάστηκαν δέκα αγώνες για να καταφέρει ο πρωταθλητής Antonio Cairoli να πετύχει την πρώτη του διπλή νίκη στην ΜΧ1 επικρατώντας και στα δύο σκέλη στο Kegums, κάτι που τα προηγούμενα χρόνια δεν αποτελούσε έκπληξη. Όπως έκπληξη δεν αποτέλεσε η διπλή νίκη του Ken Roczen (η έκτη φετινή) στην Λετονία για την ΜΧ2.

Πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα ο Cairoli στην Λετονία.

Κατηγορία ΜΧ1
Η διπλή νίκη του πρωταθλητή Antonio Cairoli απέκτησε μεγαλύτερη σημασία μετά την κακή εμφάνιση του δεύτερου στο πρωτάθλημα Clement Desalle που έφυγε από την Λετονία με δύο όγδοες θέσεις. Τώρα ο Cairoli απολαμβάνει βαθμολογικό προβάδισμα 42 βαθμών έναντι των αντιπάλων του και δύσκολα από ότι φαίνεται θα χάσει αυτόν τον τίτλο. Στο πρώτο σκέλος την εκκίνηση πήρε ο Max Nagl όμως πριν ολοκληρωθεί ο πρώτος γύρος ο Cairoli με τον νικητή του προηγούμενου αγώνα Evgeny Bobryshev τον πέρασαν μαχόμενοι για την πρώτη θέση. Καλή εκκίνηση είχε και ο Desalle αλλά δεν κατάφερε να κρατηθεί στην πέμπτη θέση χάνοντας θέσεις σταδιακά. Αυτός που άρχισε να ανεβαίνει μετά τα μισά του σκέλους ήταν ο Steven Frossard που κατάφερε δύο γύρους πριν τον τερματισμό να περάσει στην δεύτερη θέση αφήνοντας τρίτο τον Bobryshev. Μπροστά ο Caoroli δεν δυσκολεύτηκε να κερδίσει το σκέλος με τον ομόσταυλο του Nagl να καταλαμβάνει την τέταρτη θέση. Μετά από μέτρια εκκίνηση ο David Philippaerts τερμάτισε πέμπτος με έκτο τον Κen deDycker που δεν ξεκίνησε καλά. Στο δεύτερο σκέλος και πάλι ο Cairoli τέθηκε επί κεφαλής του αγώνα από την αρχή καταφέρνοντας, να οδηγήσει το σκέλος μέχρι το τέλος. Από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα οδήγησαν στην πρώτη τριάδα και οι Frossard και Bobryshev ανεβαίνοντας παράλληλα στο βάθρο με αυτήν την σειρά. Τέταρτος αυτή την φορά τερμάτισε ο Rui Goncalves ανεβαίνοντας από την ένατη θέση όπου ξεκίνησε με πέμπτο ξανά τον Philippaerts. Την εξάδα συμπλήρωσε ο Steve Ramon.

Οι νικητές της ΜΧ1 A.Cairoli, S.Frossard και E.Bobryshev.

10. Tanel Leok (EST, TM), 23

Ταχύτερος όλων για ακόμα έναν αγώνα ο Roczen.

Χωρίς αντίπαλο γενικώς, βρέθηκε στην Λετονία ο Ken Roczen που όχι μόνο κέρδισε και τα δύο σκέλη της κατηγορίας του αλλά πέτυχε και τον ταχύτερο γύρο της ημέρας από όλες τις κατηγορίες με χρόνο 1:50.959 (ο Cairoli είχε ταχύτερο 1:52.186). Και στα δύο σκέλη ο γερμανός έγινε καπνός από την εκκίνηση καταλαμβάνοντας τον έκτο του φετινό αγώνα. Στο πρώτο σκέλος μετά από μια μικρή μάχη μεταξύ των Nicola Aubin, Tonus Arnaud και Valentin Teillet για την δεύτερη θέση, ήρθε να τους περάσει στον ενδέκατο γύρο ο Tommy Searle την οποία και κράτησε μέχρι και τον τερματισμό. Μετά από κακή εκκίνηση και από την 14η θέση ο Jeffrey Herligns κατάφερε να τερματίσει τρίτος αφήνοντας τέταρτο τον Tonus, πέμπτο τον Max Anstie και έκτο τον Aubin. Στο δεύτερο σκέλος ο Herlings πήρε καλή εκκίνηση και διατήρησε την δεύτερη θέση από την αρχή μέχρι και τον τερματισμό ανεβαίνοντας στο δεύτερο σκαλί του βάθρου. Τρίτος σε σκέλος και σύνολο τερμάτισε ο Searle με τέταρτο στο σκέλος τον Anstie, πέμπτο τον Zach Osborne και έκτο τον Harri Kullas.

Οι νικητές της ΜΧ2 K.Roczen, J.Herlings και T.Searle.