AMA Motocross – O Eli Tomac και Marvin Musquin οδηγούν το πρωτάθλημα(video)

O δεύτερος γύρος του AMA Motocross 2015 που πραγματοποιήθηκε στην πίστα του Glen Helen είχε τεράστια πλοκή, με ατυχίες και προβλήματα των διεκδικητών των δύο πρωταθλημάτων. Αυτοί που δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα ήταν ο Eli Tomac που επικράτησε χαρακτηριστικά στο 450 ενώ στα 250 ο Marvin Musquin πήρε την πρώτη του φετινή νίκη κερδίζοντας και τα δύο σκέλη.

Κατηγορία 450
Όπως στον πρώτο αγώνα στο Hangtown, o Eli Tomac κατάφερε και στο Glen Helen να πάρει και τα δύο σκέλη με μεγάλη διαφορά. Έστω κι αν στο πρώτο σκέλος χρειάστηκε λίγο την βοήθεια της τύχης. Τους πρώτους γύρους του πρώτου σκέλους βρέθηκε να οδηγεί ο Justin Barcia όμως ο Ryan Dungey έκανε λίγο μετά την κίνηση του περνώντας μπροστά, με τον Tomac να ακολουθεί. Κάπου εκεί ξεκίνησε η μάχη των δύο διεκδικητών του φετινού πρωταθλήματος με τον Tomac να πιέζει ακατάπαυστα τον Dungey για την πρώτη θέση. Δυστυχώς ο Dungey αντιμετώπισε πρόβλημα με την μοτοσυκλέτα του που έκανε διακοπές, με αποτέλεσμα σε μια στροφή να σβήσει ο κινητήρας του και να επιτρέψει στον Tomac να τον περάσει.

Τέσσερα στα τέσσερα για τον Εli Tomac.

Ο κινητήρας του Dungey έσβησε ξανά λίγο αργότερα χάνοντας αρκετές θέσεις. Στο δεύτερο σκέλος ο Dungey δεν αντιμετώπισε πρόβλημα αλλά ούτε και ο Tomac που κέρδισε ξανά με αρκετή διαφορά, πετυχαίνοντας έτσι, ακόμα μια διπλή νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Δεύτερος στον αγώνα τερμάτισε ο Justin Βarcia(2-4) έχοντας καλές εκκινήσεις και θυμίζοντας αγωνιστικά τον παλιό καλό εαυτό του. Η ατυχία του Dungey(6-2) τον έφερε στην τρίτη θέση μπροστά από τον επίσης άτυχο, τον περσινό πρωταθλητή Ken Roczen. O Γερμανός πέτυχε τον πρώτο χρόνο στα δοκιμαστικά και είχε μια πτώση λίγο μετά την εκκίνηση του πρώτου σκέλους, ξεκινώντας από την τελευταία θέση. Στο δεύτερο σκέλος ο Roczen(8-3) κατάφερε να τερματίσει τρίτος για την τέταρτη θέση της ημέρας. Για ακόμα ένα αγώνα ο Weston Peick(5-6) οδήγησε δυνατά καταλαμβάνοντας την πέμπτη θέση, μπροστά από τον βετεράνο της κατηγορίας Chad Reed(4-8).

Κατηγορία 250
Μεγάλα προβλήματα για τον νικητή του πρώτου αγώνα και περσινό πρωταθλητή Jeremy Martin που κατάφερε να βάλει μπροστά την μοτοσυκλέτα του αφού είχε πέσει η μπάρα της εκκίνησης στο πρώτο σκέλος. Με υπερπροσπάθεια κατάφερε από τελευταίος να φτάσει μέχρι και την έκτη θέση. Αντίθετα ο Marvin Musquin είχε καλή εκκίνηση και στα δύο σκέλη και μετά από τις σύντομες μάχες για την πρωτοπορία με τον Jessy Nelson στο πρώτο και τον Alex Martin στο δεύτερο, κατάφερε να πάρει τα δύο σκέλη, την πρώτη του φετινή νίκη και να ανέβει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Νίκη και βαθμοί για τον M.Musquin.

Κάνοντας την επίθεση του στους τελευταίους γύρους του πρώτου σκέλους για την δεύτερη θέση  και ανακάμπτοντας μετά από κακή εκκίνηση στο δεύτερο, ο Justin Hill(2-5) πήρε την δεύτερη θέση στο σύνολο του αγώνα. Παρά τις καλές του εκκινήσεις ο Jessy Nelson(4-4) προδόθηκε από την αντοχή του χάνοντας θέσεις και στα δύο σκέλη κάτι που όμως ήταν αρκετό για να τον φέρει στο τρίτο σκαλί του βάθρου στο Glen Helen. Τέταρτος της ημέρας ήταν ο Joseph Savatgy(3-7) με πέμπτο τον Α.Martin(11-2) και έκτο τον Shane McElrath(9-3). Προβλήματα με πτώσεις και σε αυτόν τον αγώνα για τον Adam Cianciarulo που με δυσκολία άγγιξε την πρώτη δεκάδα του αγώνα.

10. Adam Cianciarulo 37

Επόμενος αγώνας 30/5/15 Thunder Valley CO.

Ακολουθεί video με στιγμιότυπα του αγώνα.

4021 More posts in ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ category
AMA SX 2024 – ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΝΑΤΡΟΠΕΣ ΣΤΟΝ 14Ο ΓΥΡΟ ΤΟΥ NASHVILLE

Ο 14ος γύρος του AMA Supercross 2024 αποτέλεσε αρνητικό σταθμό για την συνέχεια του πρωταθλήματος...