MX Elite – Φινάλε με τίτλο για τον S.Frossard

Ο τελευταίος αγώνας του γαλλικού πρωταθλήματος πραγματοποιήθηκε στην Lacapelle-Marival όπου ο βετεράνος Michael Pichon επικράτησε άνετα του συναγωνισμού κερδίζοντας την γενική και την ΜΧ1. Στην ΜΧ2 ο Steven Frossard πήρε τελικά την νίκη και στέφτηκε για δεύτερη φορά πρωταθλητής Γαλλίας στην κατηγορία.
.

.

Ο Frossard #183 έσωσε τηντιμή τον πιτσιρικάδων στο τελευταίο σκέλος, κερδίζοντας τον βετεράνο Pichon #101 .

Ο έβδομος και τελευταίος αγώνας του γαλλικού πρωταθλήματος χαρακτηρίστηκε από τις πολλές απουσίες στην κατηγορία ΜΧ1 όπου ο τίτλος είχε κριθεί από τον προηγούμενο αγώνα. Ο πρωταθλητής πλέον της κατηγόριας Xavier Boog δεν έδωσε το παρόν λόγω τραυματισμού αλλά και υποχρεώσεων του στο παγκόσμιο πρωτάθλημα και το GP της Βραζιλίας. Αυτό άφησε ανοιχτή την πόρτα για τον Michael Pichon να κερδίσει τον δεύτερο αγώνα που συμμετείχε στον θεσμό (ΜΧ1)κερδίζοντας μάλιστα και την άτυπη γενική με αποτελέσματα 1-1-2.  Στην δεύτερη θέση τερμάτισε για την ΜΧ1 ο Thomas Alier με τρίτο τον νικητή του προηγούμενου αγώνα  Nicola Aubin. Με αποτελέσματα 2-5-1 ο Frossard δεν είχε αντίπαλο στην ΜΧ2 (υπήρχαν και εδώ απουσίες όπως ο Marvin Musquin) και επικράτησε σχετικά άνετα του δεύτερου Christophe Chalrier και του τρίτου Valentin Teillet. Τέλος στις βαθμολογίες ο Mathias Bellino και Anthony Boissiere τερμάτισαν δεύτερος και τρίτος αντίστοιχα πίσω από τον πρωταθλητή της ΜΧ1 Boog ενώ ο Teillet τερμάτισε δεύτερος στο πρωτάθλημα της ΜΧ2 μπροστά από τον τρίτο Charlier.

Για δεύτερη φορά στην καριέρα του ο Frossard κατέκτησε το γαλλικό πρωτάθλημα στην ΜΧ2.