ΑΜΑ ΜΧ – Πρώτη φετινή νίκη για τον K.Roczen(video)

Συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία μετά τον τραυματισμό του στην αρχή της χρονιάς, ο Ken Roczen πέτυχε την πρώτη του φετινή νίκη στον πέμπτο γύρο του ΑΜΑ Motocross 2015 στο High Point. Επέστρεψε στην κορυφή της βαθμολογίας ο Marvin Musquin κερδίζοντας και τα δύο σκέλη των 250.

Ο περσινός πρωταθλητής Ken Roczen πήρε την πρώτη του φετινή νίκη χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει την βαθμολογική του διαφορά από τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Ryan Dungey. Οι δύο διεκδικητές του πρωταθλήματος μοιράστηκαν νίκες και βαθμούς στα δύο σκέλη του High Point με τον Roczen όμως να παίρνει το bonus του δεύτερου σκέλους για την νίκη στον αγώνα.  Και οι δύο οδηγοί δεν είχαν καλές εκκινήσεις και στα δύο σκέλη, ο Dungey όμως έκανε έναν εντυπωσιακό πρώτο γύρο στο πρώτο σκέλος για να πάρει την πρωτοπορία από τον Justin Barcia.

Είμαστε λίγο πριν τα μισά του πρωταθλήματος και ο Ken Roczen θέλει να καλύψει 37 βαθμούς διαφοράς από τον πρωτοπόρο Ryan Dungey. Σημαντική νίκη αλλά χρειάζεται και βαθμούς για την συνέχεια.

O Roczen έδωσε και αυτός μάχες κυρίως με τον Christophe Pourcel για να βρεθεί στην δεύτερη θέση. Τα κατάφερε αλλά δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον Dungey. Στο δεύτερο σκέλος ο Roczen ήταν αυτός που βρήκε πρώτος τον δρόμο για την πρωτοπορία του αγώνα αλλά σύντομα ο Dungey τον ακολούθησε. Στους τελευταίους γύρους ο Dungey προσπάθησε να επιτεθεί στον Roczen όμως άρχισε να κάνει λάθη και εγκατέλειψε την προσπάθεια. Αντίθετα ο Roczen ήταν αλάνθαστος κερδίζοντας με αυτόν τον τρόπο τον πρώτο του φετινό αγώνα. Κινούμενος και στα δύο σκέλη κοντά στην πρώτη τριάδα ο Jason Anderson κατάφερε να ανεβεί στο δεύτερο φετινό του βάθρο κερδίζοντας την μάχη με τον ομόσταυλο του Pourcel που κατέλαβε την τέταρτη θέση.  Οι καλές εκκινήσεις του Barcia τον έφεραν στην πέμπτη θέση της ημέρας ενώ ο Broc Tickle συμπλήρωσε για ακόμα ένα αγώνα την πρώτη εξάδα.

Κατηγορία 250
Στο High Point είχαμε άνετη επικράτηση του Marvin Musquin στην μικρή κατηγορία O Γάλλος είχε δύο καλές εκκινήσεις και από την στιγμή που βρέθηκε στην πρωτοπορία επικράτησε άνετα και στα δύο σκέλη. Ο μόνος που κατάφερε να του προβάλει αντίσταση ήταν ο Zack Osborne στο δεύτερο σκέλος που προσπάθησε να κρατήσει την πρώτη θέση μετά την καλή του εκκίνηση.

Για ακόμα μια φορά M.MUsquin και J.Martin άλλαξαν θέσεις στον βαθμολογικό πίνακα, χωρίς να δούμε μια μεταξύ τους “κόντρα” δίπλα δίπλα σε κάποιο σκέλος.

Ο Osborne τελικά ανταμοίφθηκε με την δεύτερη θέση της ημέρας. Ο μέχρι αυτόν τον αγώνα πρωτοπόρος της βαθμολογίας και περσινός πρωταθλητής Jeremy Martin, δεν βρέθηκε σε καλή μέρα και έδωσε σκληρές μάχες για την τρίτη θέση του συνόλου με τον αδερφό του Alex. Πολύ καλή εμφάνιση για τον πέμπτο Joey Savatgy ειδικά στο δεύτερο σκέλος αλλά και για τον Adam Cianciarulo που είχε και αυτός ένα καλό και ένα κακό σκέλος.

10. Matt Bisceglia 106

Επόμενος αγώνας 27/06/15 Budds Creek WA.

Ακολουθεί video με τα στιγμιότυπα του αγώνα.

4024 More posts in ΔΙΕΘΝΕΙΣ ΑΓΩΝΕΣ category
AMA SX 2024 – O J.LAWRENCE ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΝΩ ΧΕΡΙ ΣΤΟΝ 15Ο ΓΥΡΟ ΤΗΣ PHILADELPHIA

Ο 15ος γύρος του ΑΜΑ Supercross 2024 πραγματοποιήθηκε σε ένα καινούργιο στάδιο στην Philadelphia όπου...