RALLY DAKAR 2022 – Ο D.SANDERS ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ

Τα τελευταία χρόνια, βάζοντας δύσκολη πλοήγηση, οι διοργανωτές προσπαθούν να μειώσουν τις υψηλές ταχύτητες του Rally Dakar με σκοπό να μειώσουν τις πιθανότητες σοβαρού ατυχήματος. Μετά τον χτεσινό πρόλογο ο αγώνας ξεκίνησε με το ρολόι να μετράει στην κυκλική διαδρομή του Ha’il, και τον Daniel Sanders να επικρατεί ξανά χάρη στην υπομονή του και την εμμονή του, στην πλοήγηση!

O D.Sanders έμεινε πιστός στις επιλογές του στην πλοήγηση και δικαιώθηκε κερδίζοντας και την δεύτερη ημέρα.

Όπως είχαν επισημάνει οι διοργανωτές, η σημερινή ημέρα θα ήταν περίπλοκη στην πλοήγηση κάτι που μεγάλα ονόματα του αγώνα και πρώην νικητές, δεν έλαβαν σοβαρά. Αποτέλεσμα ήταν να χαθούν και να χάσουν πολύτιμο χρόνο με το καλημέρα στον αγώνα, με ενδεικτική την δήλωση του νικητή του αγώνα το 2020 Ricky Brabec “Σήμερα μόλις έχασα τον φετινό αγώνα”. Ο Sanders αντίθετα δήλωσε ότι παραμένει προσηλωμένος στο road book του και δεν επηρεάζεται από τον ανταγωνισμό, γεγονός που τον έφερε νικητή και την δεύτερη ημέρα. Τον Sanders ακολούθησαν οι Pablo Quintanilla που τα πάει πολύ καλά με την νέα του μοτοσυκλέτα της Honda, o Matthias Walkner που είναι πάντα καλός την πλοήγηση, ο Andrian Van Beveren και ο Mason Klein που τερμάτισε στην τέταρτη θέση και είναι ο πρώτος rookie στην κατάταξη του αγώνα!

Στην τέταρτη θέση τερμάτισε σήμερα ο rookie Mason Klein.

Ο άλλος εντυπωσιακός rookie ήταν ο street-ας Danilo Petrucci που τερμάτισε στην 13η θέση ενώ στην πρώτη 35άδα βρίσκονται δέκα rookies συνολικά! Ο Βασίλης Μπούδρος(rookie και αυτός) ενώ πήγαινε καλά, παρασύρθηκε από τους χαμένους οδηγούς, έκανε και αυτός λάθη χάνοντας κάποια check points, παίρνοντας ποινή. Παρόλα αυτά τερμάτισε στην 96η θέση σήμερα που είναι καλύτερος τερματισμός από την χθεσινή του ημέρα(120ος).

Διαδρομή τρίτης Ημέρας Rally Dakar 2022

Το Dakar φεύγει από την Ha’il και μετά από αρκετή άμμο και τους πρώτους αμμόλοφους του αγώνα θα τερματίσει στην Al Artawiyah καλύπτοντας 230 χιλιόμετρα απλής και 338 χιλιόμετρα ειδικής διαδρομής.

Αποτελέσματα δεύτερης ημέρας και κατάταξη Rally Dakar 2022

POS.EXP.DRIVE-TEAMMARK-MODELTIMEVARIATIONPENALITY
14(AUS) DANIEL SANDERSGASGAS FACTORY RACING04H 38′ 40”
27(CHL) PABLO QUINTANILLAMONSTER ENERGY HONDA04H 41′ 47”+ 00H 03′ 07”
352(AUT) MATTHIAS WALKNERRED BULL KTM FACTORY RACING04H 49′ 46”+ 00H 11′ 06”
442(FRA) ADRIEN VAN BEVERENMONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM04H 51′ 26”+ 00H 12′ 46”
543(USA) MASON KLEINBAS DAKAR KTM RACING TEAM04H 53′ 14”+ 00H 14′ 34”
63(GBR) SAM SUNDERLANDGASGAS FACTORY RACING04H 54′ 36”+ 00H 15′ 56”
715(ESP) LORENZO SANTOLINOSHERCO TVS RALLY FACTORY04H 55′ 34”+ 00H 16′ 54”
812(FRA) XAVIER DE SOULTRAITHT RALLY RAID HUSQVARNA RACING04H 57′ 16”+ 00H 18′ 36”
916(BWA) ROSS BRANCHMONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM04H 58′ 01”+ 00H 19′ 21”
105(USA) SKYLER HOWESHUSQVARNA FACTORY RACING05H 03′ 52”+ 00H 25′ 12”
116(ZAF) AARON MAREHERO MOTOSPORTS TEAM RALLY05H 06′ 13”+ 00H 27′ 33”
12142(SVK) STEFAN SVITKOSLOVNAFT RALLY TEAM05H 07′ 16”+ 00H 28′ 36”
1390(ITA) DANILO PETRUCCITECH 3 KTM FACTORY RACING05H 12′ 09”+ 00H 33′ 29”00H 01′ 00”
141(ARG) KEVIN BENAVIDESRED BULL KTM FACTORY RACING05H 15′ 02”+ 00H 36′ 22”
1530(PRT) ANTONIO MAIOFRANCO SPORT YAMAHA RACING TEAM05H 15′ 30”+ 00H 36′ 50”
1654(BOL) DANIEL NOSIGLIA JAGERRIEJU – FN SPEED TEAM05H 16′ 52”+ 00H 38′ 12”
1788(ESP) JOAN BARREDA BORTMONSTER ENERGY HONDA05H 20′ 34”+ 00H 41′ 54”
1823(CZE) JAN BRABECSTROJRENT RACING05H 22′ 12”+ 00H 43′ 32”
1929(USA) ANDREW SHORTMONSTER ENERGY YAMAHA RALLY TEAM05H 24′ 06”+ 00H 45′ 26”
2036(LTU) ARUNAS GELAZNINKASORION DAKAR TEAM05H 25′ 33”+ 00H 46′ 53”
2178(FRA) ROMAIN DUMONTIERTEAM DUMONTIER RACING05H 25′ 48”+ 00H 47′ 08”
2218(AUS) TOBY PRICERED BULL KTM FACTORY RACING05H 25′ 57”+ 00H 47′ 17”
2321(CZE) MILAN ENGELMOTO RACING GROUP (MRG)05H 26′ 36”+ 00H 47′ 56”
2446(ITA) PAOLO LUCCISOLARYS RACING05H 26′ 56”+ 00H 48′ 16”00H 01′ 00”
2524(FRA) CAMILLE CHAPELIERETEAM BAINES RALLY05H 31′ 47”+ 00H 53′ 07”
96147(GRC) VASILEIOS BOUDROSNOMADAS ADVENTURE08H 10′ 47”+ 03H 32′ 07”00H 15′ 00”
472 More posts in ENDURO category
ENDUROGP 2024 – ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΓΥΡΟΥ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Αγώνας καρμπόν της προηγούμενης εβδομάδας ξεκίνησε νωρίς το πρωί κάτω από τον πορτογαλικό ήλιο για...