AMA MX 2022 – ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ J.BARCIA ΓΙΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ ΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΑΘΛΗΤΙΚΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ

Στον δέκατο γύρο του AMA Motocross 2022 στο Budds Creek, ο Justin Barcia αποκλείστηκε από τον αγώνα όταν στο δεύτερο σκέλος των 450 συγκρούστηκε(με τον τρόπο που τον συνηθίζει) με τον Dylan Ferrandis και μάλιστα προέβη στην πράξη αυτή κόβοντας την πίστα. Ευτυχώς ο περσινός πρωταθλητής της μεγάλης κατηγορίας δεν έπαθε κάτι σοβαρό αλλά εγκατέλειψε με πόνους το σκέλος.

Ο Barcia, ειδικά την φετινή χρονιά απασχόλησε με την συμπεριφορά του μέσα στην πίστα και μέχρι και τον αγώνα του Budds Creek τον ακολουθούσε μια ποινή με αναστολή από την ΑΜΑ αλλά όπως φαίνεται αυτό δεν ήταν αρκετό για τον “Bam-Bam”. O ίδιος στο παρελθόν έχει δηλώσει, ότι έτσι είναι ο τρόπος που οδηγεί και σε όποιον αρέσει ενώ όταν του ανέφεραν ότι η οδήγηση του επηρεάζει πολλές φορές την εξέλιξη της διεκδίκησης του πρωταθλήματος που τις περισσότερες φορές δεν είναι μέσα στους διεκδικητές, απλά δήλωσε ότι όλοι αγωνιζόμαστε για τα λεφτά(που δίνει η κάθε θέση). Δυστυχώς φέτος η ΑΜΑ στο Supercross, έχασε τον έλεγχο αυτών των συμπεριφορών και δεν ήταν λίγοι οι αγώνες που βλέπαμε “συγκρουόμενα” στους αγώνες, με αποτέλεσμα το πρωτάθλημα να χάσει το ενδιαφέρον του στους τελευταίους αγώνες καθώς οι διεκδικητές του τίτλου στερήθηκαν από αυτές τις καταστάσεις πολύτιμους βαθμούς.

1973 More posts in MOTOCROSS category
MXGP 2024 – O J.PRADO ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟΝ ΕΚΤΟ ΓΥΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP 2024 παρέμεινε στην ιβηρική χερσόνησο και μετά το GP της Πορτογαλίας...