ENDUROCROSS 2022 – ΠΑΡΘΕΝΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ J.WALKER ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΓΥΡΟΥ ΤΟΥ OREGON

Ο Jonny Walker κέρδισε την παρθενική του νίκη στον δεύτερο γύρο, τον δεύτερο αγώνα του στο πρωτάθλημα AMA EnduroCross 2022 στο Redmont του Oregon, μπροστά από τους Cody Webb και Ryder LeBlond, καθώς οι Hart και Haaker είχαν προβλήματα.

Μια εβδομάδα είναι πολύς χρόνος στους αγώνες και τα αποτελέσματα του βάθρου στο Όρεγκον για τον δεύτερο γύρο της σεζόν «22 EX» το δείχνουν κατά το ήμισυ. Μια ανατροπή από την προηγούμενη εβδομάδα, όπου ο Taddy Blazusiak κέρδισε από τον Trystan Hart και ο Blake Gutzeit αλλά είχαμε ατυχήματα για τον Taddy, προβλήματα με την μοτοσυκλέτα για τον Hart και το λάθος του Gutzeit τον έριξαν σε μια χαμηλή 12η θέση και μερικές κακές επιλογές στην πίστα. Ωστόσο, τα αποτελέσματα θα μπορούσαν να χαλάσουν και για τους Jonny Walker και Ryder LeBlond όσο και για τον Cody Webb που έδειξαν ότι τα αποτελέσματα του Salt Lake την περασμένη εβδομάδα δεν ήταν ακριβώς εκεί που ήθελαν.

Μια ταχύτερη και μεγαλύτερη πίστα στο Όρεγκον έδωσε αποτελέσματα 1-1-3 από τον Walker για την παρθενική του νίκη στο EnduroCross και μια επιστροφή στο κορυφαίο σκαλί που αναζητούσε ο αναβάτης της Beta. Θα ήταν μια πολύ δυνατή εμφάνιση για τον νεαρό Ryder LeBlond επίσης με το καλύτερο του αποτέλεσμα σε κλειστό χώρο, προσπερνώντας πολύ πιο έμπειρους αναβάτες και χάνοντας ελάχιστα την τελική νίκη στο moto. Ο Webb ξεκίνησε τη βραδιά στα προκριματικά με hot lap και χρόνο :56.653. Ήταν ο μόνος αναβάτης που πήγε κάτω από :57 δευτερόλεπτα στην πολύ μεγαλύτερη πίστα από τον πρώτο γύρο, αν και το αποτέλεσμα του πρώτου γύρου σίγουρα βοήθησε δίνοντάς του περισσότερο χρόνο διαδρομής στους πρωινούς προκριματικούς σε σύγκριση με τους άλλους αναβάτες.

EX Pro.Moto 1
Ο Taddy Blazusiak και ο Cooper Abbott βγήκαν με ρουκέτα από την πύλη με το moto one με τον Taddy να κάνει το holeshot, αλλά η ιστορία της βραδιάς του πέντε φορές πρωταθλητή εκτυλίχθηκε αμέσως καθώς έπεσε στην πρώτη στροφή. Ο Abbott προηγήθηκε από τους Colton Haaker, Webb και Leblond, αλλά ο Jonny Walker ήταν σε μια αποστολή και πέρασε τους αναβάτες μπροστά για να πάρει γρήγορα το προβάδισμα στο moto. Ο Walker συνέχισε να κάνει μια διαφορά καθώς το moto προχωρούσε και συνέχισε να καταγράφει την πρώτη του νίκη στον αγώνα EX, οκτώ δευτερόλεπτα μακριά από τον Haaker και με τον Webb τέσσερα δευτερόλεπτα πιο πίσω.

EX Pro.Moto 2
Το Moto 2 ήταν όπου η νύχτα του Trystan Hart εκτροχιάστηκε. Ο αναβάτης FMF KTM οδηγούσε το moto και έδειχνε καλός, αλλά ένα όχι πρωτάκουστο «μηχανικό πρόβλημα (κατάρρευση της πίσω ανάρτησής του) σήμαινε DNF. Αυτό τον έφερε σε κακή θέση εκκίνησης για το τελικό moto, αλλά το 5-16-4 δεν είναι το σκορ που χρειάζονταν. Στο αντίστροφο grid moto 2, ο Jonny Walker πρωτοστάτησε στην επιλογή των αναβατών της πρώτης σειράς στους πρώτους γύρους για να μπει μπροστά από τους Webb, Blazusiak και Leblond που μάχονταν για τις άλλες θέσεις στο βάθρο του moto. Ο Leblond ήταν καλύτερος από τους υπόλοιπους πίσω από τον Walker, τερματίζοντας μπροστά από τον Taddy και τον Cody.

EX Pro.Moto 3
Το τελευταίο moto της βραδιάς είχε τους θεατές στο χείλος των θέσεων τους με τον Ryder Leblond να κάνει το «hole-shot» με τους Jonny Walker, Colton Haaker και Cody Webb. Ο Haaker και ο Webb ήταν ισόπαλοι για την τελευταία θέση στο βάθρο, οπότε ήταν ένας ακόμη αγώνας μεταξύ του ζευγαριού. Στα μέσα του πρώτου γύρου, ο Haaker έκανε ένα πέρασμα στον Walker στον βραχόκηπο, αλλά ο Jonny έβαλε τον μπροστινό του τροχό στο πλάι του Haaker, σταματώντας και την πρόοδό τους και επιτρέποντας στον Webb να πλησιάσει. Ένα χτύπημα στο matrix από τον Walker στον τρίτο γύρο είδε τον Webb να περνάει στην δεύτερη θέση αλλά με όλα τα βλέμματα στραμμένα στην τριάδα ο Haaker επέστρεψε με μια επιθετική κίνηση στον Walker, χάνοντας και οι δύο την ορμή τους. Ο LeBlond και ο Webb χώριζαν το ζεύγος πίσω μπαίνοντας στον τελευταίο γύρο, καθώς έμπαιναν στη γωνία του τσιμέντου, ο Lapper Blake Gutzeit μπήκε στο δρόμο του LeBlond επιτρέποντας στον Webb να κάνει το πέρασμα για την πρώτη του νίκη στη σεζόν.

«Ειλικρινά αισθάνομαι άσχημα για τον Ryder», είπε ο Webb μετά τον επικό αγώνα, «αυτό θα ήταν η πρώτη του νίκη στο EX moto, αλλά αυτό είναι ο αγώνας».

Ο Taddy Blazusiak συνεχίζει να οδηγεί στη βαθμολογία του 2022 μετά από δύο γύρους. Κάθε moto μετράει για πόντους, οπότε το σκορ του 1-2-1 από το Salt Lake City σημαίνει 46 πόντους σε σύγκριση με τον Jonny Walker που βρίσκεται στη δεύτερη θέση με 43 πόντους μετά από ένα αποτέλεσμα 1-1-3 στο Redmond.

Παρά την κακή του τύχη στον δεύτερο γύρο, ο Trystan Hart είναι τρίτος με 37 πόντους με τους Leblond, Haaker, Abbott, Webb και Gutzeit να απέχουν τρεις βαθμούς μεταξύ τους.