RALLY DAKAR 2023 – ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΕΑΡΟ Μ.KLEIN ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΗΜΕΡΑ…ΟΔΗΓΕΙ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ!

Η δεύτερη ημέρα αποδείχτηκε εξίσου δύσκολη με την πρώτη, τόσο σε οδήγηση, σε προσπεράσεις όσο και σε πλοήγηση. Όλα αυτά από ότι φαίνεται δεν επηρεάζουν τον Mason Klein. Ότι δεν κατάφερε με την δυνατή του εμφάνιση την πρώτη ημέρα, το κατάφερε την δεύτερη κερδίζοντας την πρώτη του νίκη ημέρας στο Dakar.

Η δεύτερη ημέρα περιλάμβανε μια διαδρομή 588 χιλιομέτρων από τα χθεσινά bivouac προς το Alula, με τα 430 να αποτελούν την χρονομετρημένη ειδική.

Ο 21χρονος Αμερικανός είχε εντυπωσιάσει πέρσι με την εμφάνιση του, καταφέρνοντας να τερματίσει στην ένατη θέση του Rally Dakar και σήμερα απέδειξε ότι η απόδοση του δεν ήταν τυχαία, καταφέρνοντας να επικρατήσει όλη την δεύτερη ημέρα του φετινού αγώνα. Η διαδρομή ήταν δύσκολη και παρά το γεγονός ότι έπρεπε να κάνει αρκετές προσπεράσεις ο Klein τα κατάφερε μέχρι τον τερματισμό παρά τα 2 λεπτά ποινής που δέχτηκε για υπερβολική ταχύτητα. Όπως είπαμε ο αγώνας ήταν δύσκολος και στην πλοήγηση με τον χθεσινό νικητή Ricky Brabec να ξεκινάει πρώτος αναλαμβάνοντας το δύσκολο έργο να ανοίξει τον δρόμο. Έχασε χρόνο, επιτρέποντας στον Klein να πάρει την πρωτοπορία του αγώνα αλλά μην ξεχνάμε ότι παίζονται και παιχνίδια στρατηγικής από ημέρα σε ημέρα για το ποιος θα ανοίξει τον δρόμο.

Στις εκπλήξεις της ημέρας ήταν η ομάδα της Hero που πήρε την δεύτερη θέση της με τον Sebastian Buhler αλλά και την πέμπτη με τον Ross Branch. Ο Buhler διατήρησε την 10η θέση της ομάδας στην γενική κατάταξη παίρνοντας την θέση του ομόσταυλου του Joaquim Rodriques.

Με όλα τα φαβορί στην πρώτη δεκάδα(εκτός του περσινού νικητή Sam Sundeland που εγκατέλειψε εχτές με τραυματισμό) το Rally Dakar θα περάσει στην δεύτερη του ημέρα όπου οι αγωνιζόμενοι θα εγκαταλείψουν το μπιβουάκ για ένα συναρπαστικό ξεκίνημα, που ο David Castera έχει περιγράψει ως “ίσως τα πιο όμορφα πενήντα χιλιόμετρα στο ράλι”. Ωστόσο, οι οδηγοί και οι αναβάτες θα είναι πολύ προσηλωμένοι στον αγώνα κόντρα στον χρόνο, και πολύ απασχολημένοι με τη χάραξη μιας διαδρομής μέσα από μια σειρά από φαράγγια, για να απολαύσουν το πανόραμα με μια πρόχειρη ματιά σε αυτό το γρήγορο στάδιο. Συνολικά, αυτά τα συστατικά έχουν τη δυνατότητα να ταρακουνήσουν την κατάταξη.