MXGP 2020 – ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ

Το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα MXGP 2020 ξεκίνησε μετά από αρκετά χρόνια στην ευρωπαϊκή ήπειρο και το Matterley Basin όπου το στοίχημα με τον καιρό, αρχές Μαρτίου στην Αγγλία, μάλλον ήρθε ισοπαλία. Ο άστατος καιρός ανάγκασε τους διοργανωτές να αλλάξουν το πρόγραμμα του Σαββάτου ενώ την Κυριακή, υπήρχαν ιδιαίτερες συνθήκες στην πίστα που συνέβαλλαν στην αγωνιστική δράση!

O J.Herlings δήλωσε ότι πλέον δεν κυνηγάει το αήττητο στην κατηγορία και ευτυχώς γι αυτόν, έχασε το πρώτο του σκέλος στον πρώτο αγώνα. Στόχος του φέτος είναι η σταθερότητα και το πρωτάθλημα.

Κατηγορία 450
Νέα χρονιά, νέα δεκαετία, νέες ομάδες και πολλοί νέοι αναβάτες στην μεγάλη κατηγορία έκαναν την εμφάνιση τους ενώ σχεδόν όλοι από τους κύριους διεκδικητές του φετινού τίτλου έφτασαν στον πρώτο αγώνα χωρίς τραυματισμούς από την περίοδο προετοιμασίας. Οι πιο φορμαρισμένοι ήταν στην Αγγλία ο Tim Gajser, που πέτυχε τον καλύτερο χρόνο στα χρονομετρημένα δοκιμαστικά μιας και το προκριματικό σκέλος ακυρώθηκε λόγω καιρού, και ο Jeffrey Herlings που είναι πάντα υπολογίσιμος ακόμα και όταν αγωνίζεται τραυματίας. Η μεταξύ τους αναμενόμενη κόντρα όμως ποτέ δεν ήρθε, καθώς ο Σλοβένος είχε μια πτώση νωρίς στο πρώτο σκέλος τερματίζοντας εντυπωσιακά στην όγδοη θέση, ξεκινώντας ουσιαστικά από τελευταίος. Στο δεύτερο σκέλος ο Gajser πήρε την πρωτοπορία αλλά ο νικητής του πρώτου Herlings 1-2, δεν διεκδίκησε την νίκη στο σκέλος καθώς με την δεύτερη θέση ήταν άνετα ο νικητής του πρώτου GP της σεζόν. Ο περσινός πρωταθλητής Gajser 8-1 κατάφερε να πάρει την δεύτερη θέση αφήνοντας τον πολυνίκη του αγγλικού GP Antonio Cairoli 4-3 στην τρίτη θέση του βάθρου. Μια καλή εκκίνηση αλλά και μια κακή έφεραν τον Jeremy Seewer 2-8 στην τέταρτη θέση της ημέρας ενώ ένας εκ των “rookie’s” της κατηγορίας Mitchel Evans 3-7 εντυπωσίασε με την μαχητικότητα του διεκδικώντας την δεύτερη θέση στο πρώτο σκέλος, τερματίζοντας τελικά στην πέμπτη θέση της ημέρας. Δίνοντας πολλές μάχες για μια θέση στην πρώτη εξάδα ο Gautier Paulin 7-4 κατάφερε να τερματίσει την έκτη θέση.

37 93 Bengtsson, Jonathan SWE SVEMO HUS 0 0 0

Ο J.Geerts με την πρώτη του νίκη στην ΜΧ2, επιβεβαίωσε ότι είναι ένα από τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση του φετινού τίτλου.

Κατηγορία ΜΧ2
Οι πολλές πτώσεις και η δυσκολία της πίστας καθόρισαν την πρώτη τριάδα της κατηγορίας όπως φυσικά και οι εκκινήσεις στα δύο σκέλη. Ο Jago Geerts 1-4 κατάφερε να πάρει το πρώτο σκέλος όταν του το χάρισε ο Tom Vialle έχοντας πτώσεις και λάθη ενώ οδηγούσε τον αγώνα. Στο δεύτερο όμως η κακή εκκίνηση του Geerts αλλά και δύο πτώσεις τον έφεραν εκτός βάθρου όμως ο Βέλγος κατάφερε να τερματίσει στην τέταρτη θέση, κάτι που του έδινε την πρώτη GP νίκη της καριέρας του. Ο Vialle 6-1 κέρδισε την μάχη της πρώτης θέσης με τον ομόσταυλο του Rene Hofer για να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ενώ εντυπωσιακός ήταν στην Αγγλία, ο pole man του Σαββάτου Mikkel Haarup 3-3 που κατάφερε να πετύχει το πρώτο βάθρο της καριέρας του, ανεβαίνοντας στο τρίτο σκαλί. Ο μαχητικός ο Jed Beaton 2-6 πλήρωσε με την τέταρτη θέση στο σύνολο την κακή του εκκίνηση στο δεύτερο σκέλος, με τον Hoffer 8-2 να εντυπωσιάζει με την οδήγηση του αλλά και με την πέμπτη θέση, στον πρώτο του αγώνα στην κατηγορία. Εντυπωσιακός ήταν επίσης ο πρωταθλητής του 2019 της ΕΜΧ250 Alberto Ferato 5-9 τερματίζοντας στη έκτη θέση στον πρώτο του αγώνα στην ΜΧ2, επικρατώντας μεγάλων ονομάτων της κατηγορίας.