OI J.SEEWER KAI T.BENISTANT ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΔΙΕΘΝΗ ΑΓΩΝΑ ΤΟΥ SOMMIEROIS 2024

Ο αναβάτης της Factory Kawasaki Jeremy Seewer κέρδισε με 1-1 την κατηγορία MXGP στο French International στο Circuit de la Tourille στο Sommierois στη νότια Γαλλία Ο νούμερο δύο του κόσμου για πολλές χρονιές πήρε την πρώτη του νίκη με την ομάδα της Kawasaki και θα πάει στην Αργεντινή σε δύο εβδομάδες με λίγη επιπλέον αυτοπεποίθηση. Οδηγώντας άνετα την πράσινη μοτοσυκλέτα του, ο αναβάτης από την Ελβετία ξεπέρασε τον πιο διάσημο ομόσταυλο του Romain Febvre.

Δεύτερος στη Γαλλία ήταν ο άλλος εργοστασιακός αναβάτης της Kawasaki ο Febvre, ο οποίος σημείωσε αποτελέσματα 2-2, ενώ τρίτος ήταν ο αναβάτης της Standing Construct Honda Pauls Jonass με τερματισμούς 3-3. Εντυπωσιακοί ήταν και οι Valentin Guillod και Alberto Forato.

Ο αναβάτης Monster Energy Yamaha, Thibault Benistant, ο οποίος ήταν πιο γρήγορος στις πρωινές δοκιμές κέρδισε την κατηγορία MX2 στον γαλλικό διεθνή αγώνα. Ο Thibault που έχασε το εναρκτήριο σκέλος από τον Βέλγο Liam Everts της ομάδας Red Bull KTM ήρθε πρώτος στο δεύτερο σκέλος για να πάρει με τερματισμούς 2-1 τη νίκη. Δεύτερος στη γενική ήταν ο Liam Everts με 1-3 και τρίτος ο Mikkel Haarup με τερματισμoύς 3-2.

Ο Febvre κέρδισε τον σούπερ-τελικό από τους Seewer, Benistant, Forato, Desprey, Guadagnini, Aranda, Tixier, Guillod, Jonas, Bonacorsi, Van Erp, Goupillon, Maylin και τον Prugnieres στην 15η θέση. Ο Everts τερμάτισε στην 18η θέση, ο Haarup 20ος, ο Horgmo 24ος.

1969 More posts in MOTOCROSS category
MXGP 2024 – ΝΙΚΗ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ P.JONASS ΣΤΟ “ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΛΑΣΠΗΣ” ΤΟΥ ΠΕΜΠΤΟΥ ΓΥΡΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Η λάσπη πάντα εξομαλύνει τις διαφορές στο motocross και στον πέμπτο γύρο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος...